Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Nokia N9 tips & tricks cz. 71 — Nine2D, czyli Dropbox (ponownie) na Nokii N9

Strona główna@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 71 — Nine2D, czyli Dropbox (ponownie) na Nokii N9
11.08.2013 23:54

Wśród zalet systemu MeeGo Harmattan, które niejednokrotnie opisywałem na tych łamach, czołowe miejsca zajmuje z pewnością wbudowana obsługa najprzeróżniejszych kont i usług. Od Google'a, Facebooka i Twittera poprzez Microsoft Exchange, Skype'a, Flickr'a, kończąc na m.in. chętnie przeze mnie wykorzystywanym Dropboksie.

Niestety jakiś czas temu Dropbox dokonał zmian w API, co poskutkowało brakiem możliwości sparowania endziewiątki z dropboksowym kontem na poziomie systemu. Przydałaby się więc jakaś aktualizacja ze strony Nokii. Minęło jednak kilka miesięcy i... nic. Z jednej strony nie można mieć pretensji — „widziały gały co brały”, od początku wiadomo było, że MeeGo Harmattan nie będzie rozwijane. Z drugiej jednak pamiętam obietnice „kilkuletniego wsparcia”. Gdzie ono jest?

Wracając jednak do tematu. Oczywiście cały czas z Dropoboksa można było korzystać przy pomocy dedykowanych aplikacji takich jak opisywany przeze mnie File Sink, czy też Dropian lub DropN9. Jednak jest to mniej wygodne niż obsługa Dropboksa na poziomie systemu, kiedy to np. zdjęcie możemy wysłać bezpośrednio z Galerii.

107054
107055

Na szczęście w takich przypadkach z odsieczą przychodzi niezawodna społeczność — tym razem w osobie Filipa Matijevica (filip.pz) z Chorwacji. Stworzył on dodatek do systemu o nazwie Nine2D zapewniający obsługę Dropboksa zgodnie z nowym API. Integruje się on w pełni z systemem tak jak w przypadku „starego” Dropboksa. Konfiguracji dokonujemy więc także poprzez aplikację Konta, a wysyłanie plików na nasz wirtualny dysk jest możliwe poprzez przycisk udostępniania w aplikacjach udostępniających taką funkcję (Galeria, Dokumenty, Filebox itd.).

bEKxnWTb

To jednak nie wszystko. W Nine2D możemy podczas wysyłania pliku(ów) wskazać do jakiego konkretnie folderu na dysku chcemy je wgrać (systemowe rozwiązanie pozwalało tylko na zapis do głównego folderu). Do tego, w przypadku zdjęć, możemy dokonać ich automatycznego zmniejszenia do wybranego rozmiaru. Słowem, wszystko działa bez najmniejszego zarzutu.

Zainteresowani przetestowaniem? Zatem do dzieła! Pobieramy pakiet ninedbox_0.1.1_armel.deb i instalujemy zgodnie z instrukcją. Restartujemy telefon, uruchamiamy aplikację Konta, dotykamy Dodaj konta, z listy wybieramy Nine2D, dotykamy Authorize application. Uruchomi się przeglądarka ze stroną dropbox.com na której należy podać swój login i hasło. Wpisujemy, potwierdzamy i to wszystko!

Miłej zabawy!

Korzystając z okazji przypominam o wpisie nt. Extraplugins gdzie opisuję jak dodać obsługę kont Jabbera, ICQ, MSN i kilku innych, a w tym wpisie jak skonfigurować Gadu-Gadu.

bEKxnWTX