Blog (332)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (17)

Nokia N9 tips & tricks cz. 73 — zmiana kolorów systemowych i nie tylko...

Strona główna@KrogulecNokia N9 tips & tricks cz. 73 — zmiana kolorów systemowych i nie tylko...
16.08.2013 04:09

Jakiś czas temu pisałem o motywach systemu, czyli triku umożliwiającym kompletną zmianę wyglądu MeeGo. Zmiany były drastyczne i efektowne, aczkolwiek nie wpisywały się w estetykę systemu. A gdyby tak zmienić tylko kolory?

Z pomocą ponownie przyjdzie nam narzędzie ThemeChanger (dostępne w formie niezależnej aplikacji). Alternatywnie możemy zainstalować też ThemeSetting (analogiczna funkcjonalność, ale integruje się z systemowym menu Ustawienia -> Urządzenie). Pobieramy i instalujemy zatem odpowiednio pakiet themechanger_0.0.2_armel.deb albo meegotouchtheme-settings_0.1.1_armel.deb.

107201
107202

Teraz pozostaje nam już zainstalować zestawy kolorystyczne, a tych jest od groma. Do wyboru mamy zestawy: podstawowy, w inwersji, półprzeźroczysty, lite, lite z inwersją oraz lite półprzeźroczysty. Każdy z nich obejmuje 21 kolorów, w sumie jest więc teoretycznie aż 126 wariantów. Piszę „teoretycznie” bowiem warianty półprzeźroczyste nie sprawują się u mnie w pełni prawidłowo. Tak czy inaczej zachęcam do przetestowania. Być może jakiś zestaw kolorystyczny przypadnie Wam do gustu bardziej niż fabryczny?

bEKwWMjX

Jak dokonać zmiany? Wystarczy zainstalować poszczególne warianty (każdy z nich to paczka .deb), uruchomić ThemeChanger / ThemeSetting, wybrać na liście wariant który nas interesuje i zrestartować telefon. Gotowe!

Macie ochotę na więcej? Jeden z najaktywniejszych użytkowników forum talk.maemo.org —F2thaK — poszedł krok dalej i przygotował co prawda „tylko” trzy (granatowy, krwistoczerwony i czarny), ale za to bardzo dopracowane zestawy kolorystyczne. Zmienione są nie tylko kolory podświetleń, ale cały szereg innych elementów, w tym tła, klawiatura, ekran wpisywania PINu itd. Co więcej, F2thaK dokonał także wielu modyfikacji animacji menu dzięki czemu są one odczuwalnie szybsze/bardziej płynne, zmienione są także widoki niektórych elementów systemu (np. logo podczas uruchamiania systemu).

Wideo z tej modyfikacji możecie zobaczyć powyżej, obszerną galerię zdjęć znajdziecie tutaj.

bEKwWMkd

Instalacja jest trochę bardziej skomplikowana niż w pierwszym przypadku, ale każdy powinien sobie z nią poradzić. Pobieramy plik FDB_7.6.zip i rozpakowujemy go na komputerze. Zawartość archwium (folder „fbd”) kopiujemy folderu /home/user/MyDocs telefonu (czyli inaczej mówiąc na dysk „Nokia N9” jeżeli podłączamy ją kablem USB).

Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:


devel-su
Password: rootme
sh /home/user/MyDocs/fdb/color/install.sh

W miejscu color podstawiajac odpowiednio blue, red lub original (dla czarnego). Wciskamy Enter i po chwili telefon powinien się zrestartować i możemy cieszyć się nowymi, starannie przygotowanymi zestawami kolorystycznymi.

bEKwWMke

Niestety jeżeli żaden z motywów F2thaK Wam się nie spodoba nie ma prostego sposobu na przywrócenie w pełni oryginalnego wyglądu. Można co prawda uruchomić narzędzie Theme Changer i wybrać motyw Blanco jednakże nie przywróci on fabrycznej animacji podczas ładowania, oryginalnego wyglądu Zegara czy Kalendarza. Poza tym wszystko jednak wygląda bez zarzutu. Jeżeli chcielibyście przywrócić w 100% oryginalny wygląd należy zarchiwizować wcześniej motyw Blanco lub przeprowadzić operację flashowania.

bEKwWMkT