Blog (2)
Komentarze (8)
Recenzje (0)

3 sposoby na wydłużenie czasu pracy laptopa

Strona główna@krzysztof.wolongiewicz3 sposoby na wydłużenie czasu pracy laptopa
01.07.2016 17:24

Naturalną cechą akumulatorów jest ich zużywanie z czasem. Każdy cykl ładowania i rozładowania wpływa na spadek parametrów i po kilkuset cyklach czas pracy baterii zauważalnie będzie się różnił od tego pierwotnego. Mimo iż jest to normalny proces i nie jesteśmy w stanie go uniknąć,istnieją sposoby na przedłużenie czasu pracy laptopa. Jak możemy to zrobić?

1. Bateria powiększona

Najbardziej powszechną metodą na wydłużenie czasu pracy laptopa jest wyposażenie go w baterię o powiększonej pojemności. Uzyskuje się ją poprzez zwiększenie ilości ogniw w akumulatorze. Dodatkowe ogniwa dołączane są w postaci stopki pod laptopem lub jako przedłużenie za matrycą. Plusem pierwszego rozwiązania jest utrzymywanie lepszego chłodzenia komputera, ponieważ dzięki stopce jest on uniesiony o kilka centymetrów od powierzchni. Baterie powiększone pozwalają na uzyskanie nawet podwojonej pojemności w stosunku do baterii oryginalnej. Wiąże się z tym niestety dodatkowy ciężar i powiększenie gabarytów laptopa, ale zazwyczaj nie na tyle, by laptop nie mieścił się w torbie. Technologia ta jest bardzo prosta, dzięki czemu wersje powiększone nie różnią się znacznie ceną od standardowych modeli, przez co zyskują sobie bardzo wielu zwolenników.

595931

2. Niestandardowe ogniwa

Nieco rzadziej stosowanym sposobem na osiąganie większej pojemności akumulatora jest użycie lepszej jakości ogniw. Zamiast powszechnie używanych, do baterii montuje się bardziej wydajne typy. W efekcie można uzyskać nawet 50% większą wytrzymałość niż w oryginalnych modelach. Jest to wciąż bardzo nowatorskie podejście i rzadko spotykane, jednakże bez wątpienia drzemie w nim olbrzymi potencjał. Wystarczy wziąć pod uwagę bardzo wyraźne różnice w czasie pracy przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnych rozmiarów.

595934

3. Odpowiednie używanie baterii

Trzeci sposób nie tyczy się technologii, a praktyki użytkowania baterii i z całą pewnością to właśnie ta kwestia jest najbardziej istotna. Z całą pewnością stosowanie odpowiednich zasad może znacznie spowolnić jej naturalne zużywanie się.

3.1 Ograniczenie zużycia energii

Po pierwsze, warto zastanowić się nad zwyczajnym oszczędzaniem energii. Takie kwestie jak jasność ekranu czy obciążenie podzespołów mają tutaj bardzo duże znaczenie. Ustawienie jasności ekranu o kilka stopni niżej czy wyłączenie zbędnych aplikacji działających w tle z pewnością pozwoli zyskać kilkanaście dodatkowych minut. Istotna dla pracy baterii jest temperatura. Używanie podkładki i unikanie pracy na łóżku z notebookiem na kołdrze z pewnością pomoże, ale żeby mieć pewność, że temperatura będzie utrzymana na odpowiednim poziomie, nie obędzie się bez regularnego czyszczenia komputera z kurzu. Pamiętajmy również, że wszelkie sprzęty podpięte pod USB pobierają energię - zwłaszcza dyski i napędy zewnętrzne. Jeśli nie są potrzebne w danym momencie, dobrze jest je odpiąć.

3.2 Metodyka ładowania

Najgroźniejszą sytuacją dla akumulatora litowo-jonowego jest całkowite rozładowanie. Pozostawienie w ten sposób baterii na dłuższy czas z pewnością doprowadzi do radykalnego lub nawet całkowitego spadku jej wytrzymałości. Nowsze wersje Windowsa mają wbudowaną opcję hibernacji przy 5-7% naładowania, która pozwala uniknąć uszkodzenia, lecz warto sprawdzić czy taka funkcja na pewno jest uruchomiona w waszych notebookach.

bDYHDRpj

Kolejnym błędem, jaki popełniają użytkownicy laptopów, jest niepoprawna systematyka ładowania baterii. Często można się spotkać z sytuacją, kiedy laptop jest używany głównie w domu i bezustannie podpięty do zasilania. W ogniwach stale doładowywanych do 100% rośnie potencjał nawet do 4,2V powodując tym samym stopniowe utlenianie elektrolitu aż do całkowitego jego braku. Jeżeli korzystamy z laptopa głównie stacjonarnie, najlepszym dla utrzymania w dobrej kondycji akumulatora będzie wyciągnięcie go z komputera przy poziomie naładowania około 50% i pozostawienie w chłodnym miejscu. Tak pozostawiony akumulator raz na kilka-kilkanaście dni powinniśmy podpiąć z powrotem i popracować na nim. Minusem takiego trybu jest fakt, że w przypadku awarii prądu nasz laptop zgaśnie niczym zwyczajny pecet.

Stosując się do powyższych wskazań z całą pewnością przedłużycie żywotność waszych akumulatorów. Pamiętajmy jednak, że każda bateria siłą rzeczy w końcu odmówi posłuszeństwa, a wtedy koniecznie zadbajcie, by utylizować ją wyłącznie do przeznaczonych do tego pojemników recyklingowych.

bDYHDRqf