Blog (55)
Komentarze (990)
Recenzje (1)

Alerty Biura Informacji Kredytowej przez rok za darmo

@kubutAlerty Biura Informacji Kredytowej przez rok za darmo31.08.2016 14:15

Spore zamieszanie wywołała niedawna kradzież danych osobowych z systemu PESEL. Tak właściwie to nie wiadomo na ten temat za wiele, a niektórzy posuwają się nawet do stwierdzenia, że taki wyciek danych jest mniej groźny od publicznie udostępnionych danych na profilu Facebooka. Co prawda Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło możliwość zbadania czy nasze dane zawierały się w wycieku, jednak aby tego dokonać musimy wysłać odpowiednie pismo pocztą, lub zgłosić zapytanie posługując się Profilem Zaufanym. Warto jednak mieć na uwadze, że PZ posiada obecnie nieco ponad 500 tysięcy ludzi, a chęci do pójścia na pocztę, wg moich szacunków, wykazuje jakichś 5 obywateli.

Biuro Informacji Kredytowej

BIK jest instytucją powstałą w 1997 roku i w gruncie rzeczy przechowuje informację o naszych kredytach. Co to oznacza w praktyce? Kiedy idziemy prosić o kredyt na nowego iPhone bank musi wydać decyzję czy nie znikniecie z nowo kupionym telefonem w Meksyku. Banki to takie instytucje, które nie bardzo lubią tracić pieniądze, więc zanim podejmą decyzję o tym, czy na przyjęciu u wujka będziemy mieli czym się pochwalić, najpierw zasięgają informacji w BIK i na tej podstawie decydują o naszych losach. Oczywiście istnieje też cała gama kredytodawców którzy reklamują się jako "pożyczki bez BIK" i z reguły służą do tego, by brać kredyty na spłatę innych kredytów. Nie mniej jednak, zdecydowana większość naszych wniosków o dodatkowe pieniądze przelatuje przez BIK.

Od jakiegoś czasu istnieje możliwość założenia konta na stronie www.bik.pl, gdzie za niedużą opłatą można wykupić roczny abonament na powiadomienia SMS o każdej próbie wzięcia kredytu na nasze dane. W związku z wyciekiem danych z PESEL wprowadzona została promocja w ramach której wyżej wymienione alerty otrzymujemy na rok za darmo. Warto się pośpieszyć, gdyż kod rabatowy na usługę ważny jest jedynie do końca września.

Zrzut z www.bik.pl
Zrzut z www.bik.pl

Aby skorzystać z promocji należy najpierw założyć konto, co może chwilowo sprawić problemy, o czym informuje komunikat na stronie:

Szanowni Państwo, Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami. W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą usługą Alerty BIK, ładowanie stron może zajmować więcej czasu. Mogą także występować utrudnienia z rejestracją i logowaniem. Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań aby zapewnić Państwu jak najlepszy dostęp do naszych usług. Liczymy na Państwa zrozumienie. Zespół BIK.

Sam proces założenia konta jest prosty i niezbyt czasochłonny (nie licząc czasu potrzebnego na weryfikację). Do zarejestrowania się w portalu wystarczy pesel, skan dowodu osobistego oraz konto bankowe założone na nasze dane. Sam proces zaczyna się na stronie rejestracji, gdzie podajemy maila na który przyjdzie nam link aktywacyjny. W następnym kroku przyjdzie nam wybrać jedno z 3 dostępnych rodzajów kont:

Zrzut z www.bik.pl
Zrzut z www.bik.pl

Aby skorzystać z kodu na darmowe alerty wystarczy konto podstawowe. Na następnym ekranie proszeni jesteśmy o podanie preferowanej formy weryfikacji tożsamości, do wyboru:

  • Skan lub zdjęcie dowodu osobistego + przelew z konta którego jesteś właścicielem. Skan dowodu musi być ręcznie zatwierdzony przez pracownika BIK. Warto zaznaczyć, że musisz być jedynym właścicielem konta bankowego którego numer podasz
  • Kwalifikowany podpis elektroniczny
  • List polecony z potwierdzeniem odbioru zawierający kod aktywacyjny

Wszystkie 3 ścieżki kończą się SMS-em z kodem aktywującym konto. Oczywiście o ile w trakcie rejestracji nie zniechęcą Was wyskakujące zza krzaka pięćsetki.

Zrzut z www.bik.pl
Zrzut z www.bik.pl

Po pomyślnej aktywacji konta możemy aktywować alerty SMS, które otrzymamy w momencie kiedy ktoś będzie próbował uzyskać dofinansowanie naszym kosztem. Aby dostać je za darmo należy wprowadzić specjalny kod rabatowy. Warto wiedzieć również, ze w ramach konta darmowego mamy możliwość jednorazowego sprawdzenia naszego scoringu, czyli wskaźnika którym kierują się banki udzielając nam kredytów (od 192 do 631 punktów). Za dodatkowymi opłatami (w formie jednorazowej lub abonamentowej) można podglądać nasze punkty częściej.

Obecnie jednak proces weryfikacji został wstrzymany, co świadczy o dużym zainteresowaniu, warto więc już teraz ustawić się w kolejce.

Zrzut z www.bik.pl
Zrzut z www.bik.pl

Edit

Wygląda na to, że weryfikacja danych trochę się odetkała.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)