Blog (55)
Komentarze (990)
Recenzje (1)

PHPdesigner czyli sposób na przyjemne programowanie

@kubutPHPdesigner czyli sposób na przyjemne programowanie28.02.2011 20:08

Witam!

Jako, że jest to mój pierwszy wpis, należy się przedstawić-Kubut jestem, mówcie mi Kubut :P

Słowem wstępu:

Od dłuższego czasu zmagałem się z problemem znalezienia wygodnego programu do tworzenia stron WWW, głównie ukierunkowanego na PHP. Na pytanie "co pan poleca" mój nauczyciel od apl. int. odpowiedział "Notatnik bo lekki, albo notepad"... Uznałem więc że jestem zdany na siebie, po testach kilku (mniej lub bardziej udanych) programów natknąłem się na wersję trial PHPdesignera.

Początkowo zniechęciło mnie słowo "trial" (wiadomo, każdy chciałby wszystko za darmo, jednocześnie swoje produkty sprzedawać ;) ), ale postanowiłem przetestować. Ku mojej uciesze trial posiada ograniczenie czasowe 21 dniowe, więc można na spokojnie zaznajomić się z funkcjami programu... A jest się z czym zaznajamiać.

PHPdesigner jak sama nazwa wskazuje ukierunkowany jest głównie na PHP, jednak wspiera takze inne jeżyki (kolorowanie składni, podpowiedzi kodu, wykrywanie błędów itp.): -HTML -PHP -XML -JavaScript -Python -CSS -VBScript -Perl -SQL -Java -C# -Ruby -Smarty -Tryb bez kontroli składni Jak widać [prawie] każdy programista webowy znajdzie coś dla siebie.

Opis funkcjonalności

Nie będę wymieniał wszystkich funkcji programu, ponieważ sam jeszcze ich nie zdążyłem poznać, mimo ze pracuje na nim od dłuższego czasu. Przedstawię za to wykaz najbardziej ułatwiających pracę funkcjonalności:

Kolorowanie składni

W tej chwili standard [chyba że ktoś dalej używa notatnika ;) ], jednak nie w każdym programie kolorowanie jest czytelne. PHPDesigner radzi sobie z tym bez problemów, a jeśli ktoś chce mieć inny kolor danych części kodu, w ustawieniach można zmienić kolory dla składni danego języka [kto z nas nie chciałby mieć Ru$hoFFeGo k0Du ? :P ].

380011

Podpowiedzi przy pisaniu kodu

Rzecz niebywale przyspieszająca pisanie. Gdy zaczynamy pisać nazwę funkcji/zmiennej/klasy/metody/itp. PHPDesigner podpowiada nam nazwę. Co ciekawe podpowiada nam także elementy zdefiniowane przez nas, pokazując przy okazji nasz komentarz oraz umiejscowienie pierwszego użycia.

380014

Praca na projektach oraz bezpośrednio na FTP

PHPDesigner udostępnia nam tryb pracy bezpośrednio na FTP, na którym edytujemy pliki bezpośrednio na serwerze, oraz tryb projektu.

Gdy dodamy katalog do naszego projektu, możemy w łatwy sposób uzyskać dostęp do naszych plików z poziomu panelu w oknie programu. Ponadto otrzymujemy funkcję wyszukiwania danej frazy we wszystkich plikach projektu. Przykładowo chcemy znaleźć wszystkie użycia danej funkcji w wielu-plikowym projekcie. Wystarczy w panelu wyszukiwania zaznaczyć opcje przeszukiwania projektu, aby PHPDesigner sam przeszukał za nas wszystkie pliki i wyświetlił listę wyników wyszukiwania. Podobnie możemy postąpić chcąc zamienić ciąg znaków na inny (przykładowo '$' na 'JQuery'). Dodatkowo przytrzymując ctrl i klikając na nazwę funkcji lub zmiennej, PHPdesigner otwiera plik w którym nastąpiła deklaracja.

380018

Automatyczne sprawdzanie błędów w składni

Gdy pomylimy się w składni PHPDesigner od razu podświetli złą linię kodu na czerwono. Koniec wielogodzinnego szukania braku średnika lub kropki ;) Ponadto sam dba za nas o zamykanie zawiasów i tagów HTML.

Oraz wiele, wiele więcej

Program ten oferuje znacznie więcej możliwości, jednak nie sposób ich tutaj wymienić. Podziwiam tych, którzy dotarli do tego zdania, być może zanudzam, ale jestem pod wrażeniem, jak bardzo program może umilić i przyśpieszyć pracę...

Dla ciekawskich, link do strony producenta, gdzie można nabyć oprogramowanie lub ściągnąć trial: www.mpsoftware.dk. PHPDesignera można też pobrać na łamach dobrychprogramów.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)