Blog (3)
Komentarze (5)
Recenzje (0)

Dwa lata z VPS od Arubacloud

Strona główna@lelu0Dwa lata z VPS od Arubacloud
23.08.2019 09:53

W ostatnim czasie kilkukrotnie spotykałem się z prośbami o polecenie usługi hostingowej. Kryteria były takie same jak w większości takich pytań: ma być jak najlepiej za jak najmniej. Postanowiłem więc opisać swoje dwuletnie doświadczenia z tanimi serwerami VPS od ARUBA Cloud. Nie będzie to wpis sponsorowany, w całości opiera się na moich doświadczeniach użytkowania tej chmury do celów służbowych, prywatnych oraz edukacyjnych.

Czym jest VPS?

Na samym początku warto wspomnieć czym w ogóle VPS jest. Pochodzący z języka angielskiego skrót nazwy Virtual Private Server oznacza wirtualną maszynę wydzieloną danemu użytkownikowi na fizycznym serwerze. Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy tanimi hostingami WWW a drogimi serwerami dedykowanymi o wysokiej mocy obliczeniowej. W przypadku VPS użytkownik nie dostaje całej fizycznej maszyny na własność, a jedynie jedną z wielu uruchomionych na niej wirtualnych instancji. Przewagą w stosunku do hostingu WWW jest elastyczność-klient otrzymuje od dostawcy czysty system, który może dowolnie konfigurować, bez ograniczeń narzuconych przez zainstalowane oprogramowanie.

Konfiguracja opisywanego serwera

Dwa lata temu wykupiłem w firmie ARUBA Cloud najmniejszy dostępny serwer znajdujący się w czeskiej serwerowni. W pakiecie Small dostałem 1 wirtualny rdzeń CPU o taktowaniu 1.7GHz, 1GB pamięci RAM i 20GB miejsca na dysku SSD. Całość działa pod kontrolą systemu Debian 8 w architekturze 64bit. Wykorzystanie serwera przeze mnie było bardzo zróżnicowane. Przez cały czas działa na nim stos Apache2 + MySQL + PHP hostujący niezależne od siebie aplikacje webowe. Skonfigurowany jest również dostęp FTP, panel administracyjny Webmin i serwer BIND DNS. Dodatkowo sporadycznie były uruchamiane aplikacje Python3. Zdarzyło mi się również kompilować i uruchamiać aplikacje konsolowe napisane w językach C/C++/C#.

Widok panelu webmin z parametrami serwera
Widok panelu webmin z parametrami serwera

Niezawodność

Jedną z najważniejszych cech serwerów jest ich niezawodność, od tego więc zacznę opis swoich doświadczeń. Nie będzie to opis zbyt długi, nigdy bowiem nie zdarzyła mi się sytuacja, żeby usługa była niedostępna. Nie wykluczam, że miało to miejsce w momencie, gdy z serwera aktynie nie korzystałem. Czasy działania nigdy jednak na to nie wskazywały — aktualny to niemal 260 dni, a zdarzało mi się wymuszać restarty systemu.

Wydajność

Z serwera nie korzystałem zbyt aktywnie – postawione aplikacje nie generowały specjalnie dużego ruchu. Największe zużycie zasobów wygenerowało testowanie wielowątkowych aplikacji konsolowych napisanych w C. Mogę powiedzieć, że serwer radził sobie z nimi lepiej niż laboratoryjne komputery Politechniki Wrocławskiej :). Na potrzeby hostowania niewielkich aplikacji webowych, ich developmentu i testowania server sprawdza się idealnie – nigdy nie odczułem braków wydajności.

Cena i obsługa klienta

Obecnie serwer w mojej konfiguracji kosztuje 11,99zł+VAT za miesiąc. Dwa lata temu wynosiła 4zł + VAT. Dużym plusem jest, że ARUBA w momencie aktualizacji cenników nie zmieniła mojego planu, przez co nadal za swojego VPS-a płacę nieco ponad 5zł. Bezproblemowo przebiegła również zmiana danych rozliczeniowych z prywatnych na firmowe w momencie założenia działalności gospodarczej — wystarczyła kilkuminutowa rozmowa z konsultantem na czacie udostępnionych na stronie i wprowadzenie nowych danych w panelu.

682293

Zarządzanie usługą

No właśnie, w poprzednim punkcie wspomniałem o panelu użytkownika. Jeżeli za coś można ARUBĘ skarcić, to za stopień skomplikowania całego przeglądarkowego interfejsu zarządzania usługami. Jest on mocno nieintuicyjny i na początku nigdy nie wiedziałem, do którego z TRZECH systemów zostanę przekierowany po wykonaniu konkretnej akcji. Ostatnimi czasami zostało to nieco uporządkowane, ale nadal nie jest to wzór do naśladowania. Nie jest jednak tak źle, jak w tragicznych panelach OVH i nie jestem przełączany na francuską wersję językową po wykonaniu niektórych akcji :). Jak już dostaniemy się do panelu zarządzania konkretną instancją, to wszystko staje się prostsze. Zarówno restart, jak i postawienie od nowa całego systemu nie stanowią żadnego problemu.

Panel zarządzania serwerem
Panel zarządzania serwerem

Podsumowanie

W skrócie: czy polecam? Zdecydowanie tak. Nawet za cenę 15zł VPS ARUBA Cloud to wciąż solidny serwer z wystarczającymi parametrami już w najmniejszym pakiecie. Z panelu korzystam rzadko (w sumie tylko do opłacania serwera), więc nie przeszkadza on aż tak bardzo. Dla studentów, developerów i osób zaczynających swoją przygodę z konfiguracją serwerów będzie to rozwiązanie niemal idealne.

Zalety:

+ stabilność działania, niezawodność

+ wystarczające parametry nawet w najniższym pakiecie

+ obsługa klienta

+ łatwość konfiguracji i zarządzania

Wady

-słaby panel klienta

Komentarze (21)