Blog (37)
Komentarze (32)
Recenzje (0)

Dźwiękowy monitor zasobów. Bajer czy przydatna aplikacja?

Strona główna@lepsze-oprogramowanieDźwiękowy monitor zasobów. Bajer czy przydatna aplikacja?
19.06.2018 00:00

Zazwyczaj korzysta się z tekstowych monitorów zasobów, jednak wchodzenie w okienko i przeczesywanie go w poszukiwaniu istotnych informacji, dla osoby niewidomej może być kłopotliwe. Właśnie dlatego powstała aplikacja Charm dostępna pod adresem: https://www.iamtalon.me/charm/

Jest to skrót od słów customizable, helpful audio resource monitor. Program wpisuje się w trend przedstawiania niewidomym wszystkiego, co możliwe w sposób dźwiękowy.

Dźwięki

Program dostarcza dziewięć tzw. packów - paczek dźwięków , w których skład wchodzą trzy dźwięki: dźwięk na zużycie pamięci RAM, dysku i procesora. Jest tam także plik ini w którym możemy ustalić, których dźwięków Chram będzie używał, poprzez jego edycję. Jeżeli chcemy, aby program wysyłał nam dźwięki stale, myślę że najlepiej wybrać pack domyślny i może zmniejszyć głośność programu wpisując sndvol w oknie Uruchom.

Obsługa programu

Gdy program jest uruchomiony, wydaje dźwięki stale. Gdy naciśniemy skrót ctrl shift f11 dźwięki zostaną przerwane. Aby usłyszeć krótki podgląd należy nacisnąć ten skrót, aby posłuchać dłużej, trzeba go dłużej przytrzymać. Należy zważyć że program jest wyłącznie w wersji przenośnej.

bEEyfFsn

Gdy program jest uruchomiony, wydaje dźwięki stale. Gdy naciśniemy skrót ctrl shift F11 dźwięki zostaną przerwane. Aby usłyszeć krótki podgląd należy nacisnąć ten skrót, aby posłuchać dłużej, trzeba go dłużej przytrzymać. Należy zważyć że program jest wyłącznie w wersji przenośnej.

A może jednak lepszy jest tekstowy monitor zasobów?

Aby przetestować wtyczkę przekazującą informacje o zużyciu zasobów, można poczytać o niej tutaj https://addons.nvda-project.org/addons/resourceMonitor.pl.html

Gdy wtyczka w programie NVDA jest włączona skrót NVDA+Shift +E podaje informacje o pamięci RAM i procesorze. Więcej skrótów można poznać pod wymienionym wcześniej adresem.

Porównanie i subiektywna ocena

Myślę że program Charm bardziej jest ciekawostką, a Resource Monitor nadaje się do codziennego użytku. Jednak wtyczka nie ukazuje wędrówki poszczególnych wartości po skali, chociaż w odbiorze jest szybsza. A jaka jest wasza opinia na ten temat? Zapraszam do zabierania głosu.

bEEyfFtj