Blog (762)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

A gdyby tak przewidzieć pożar? Owszem - symulacje FDS PyroSim!

@lordjahuA gdyby tak przewidzieć pożar? Owszem - symulacje FDS PyroSim!26.10.2021 21:03

Wielokrotnie zastanawiało mnie czy istnieją specjalistyczne systemy, do przewidywania zachowania się ognia podczas pożaru w budynkach. Patrząc od strony projektanckiej, zapewne firmy te korzystają z góry narzuconych wytycznych przeciwpożarowych podczas projektowania wnętrz, choć osobiście nigdy nie słyszałem o takowych rozwiązaniach informatycznych. Pożar jest niewątpliwie jednym z wielu zagrożeń, z jakimi czoła musi stawić projektant, gdyż przy takim żywiole, składa się wiele pochodnych.

785383

Problemem jest więc przewidywanie dróg, którymi rozprzestrzeniają się płomienie, a także to jak zachowają się ludzie w obliczu zagrożenia. Jedną z takich aplikacji do przewidywania jak zachowa się ogień podczas pożaru może posłużyć PyroSim.

Sztuczna inteligencja w akcji

Jak wiadomo odpowiednio przygotowany schemat instalacji przeciwpożarowych i towarzyszących im dróg ewakuacyjnych to jeden z najważniejszych elementów każdego projektu budowlanego. Jego zadaniem jest stworzenie działającego systemu gaśniczego i oddymiającego, przy równoczesnym zapewnieniu możliwości szybkiego opuszczenia budynku. Jednakże każdy pożar ma inny charakter i przebieg zależny w znacznym stopniu od typu budynku, projektu i rodzaju wnętrza, w którym do niego dochodzi. Problem z jakim, muszą zmierzyć się projektanci bloków mieszkalnych jest więc zupełnie inny, niż w przypadku biurowca, hal sportowo-rekreacyjnych czy rozległych hal przemysłowych. Właśnie do takich rozwiązań stworzono program PyroSim.

785384

Jak nazwa wskazuje, program ten służy do symulacji pożarów przy gotowym projekcie budynku. Umożliwia on modelowanie różnych scenariuszy rozprzestrzeniania się płomieni oraz dymu, uwzględniając układ i powierzchnię pomieszczeń, a także właściwości fizykochemiczne zastosowanych w produkcji materiałów wykończeniowych. Generowane w programie analizy, pozwalają w czasie rzeczywistym (na podglądzie) przewidzieć zmiany temperatur zachodzących podczas pożaru, a także łatwo zlokalizować ośrodki trujących produktów spalania, by zawczasu zniwelować je do minimum. Odpowiednie wykorzystanie programu, ułatwi także w znaczny sposób skonstruowanie i ulokowanie wydajnego systemu wentylacyjnego oraz optymalne rozmieszczenie urządzeń wspomagających, takich jak zraszacze i generatory mgły wodnej. 

Pathfinder - symulator ewakuacji tłumu

Innym, ale równie przydatnym narzędziem wspomagającym jest program Pathfinder, służący do symulowania ewakuacji. Program ten ma za zadanie prognozować zachowanie pojedynczych osób oraz większych grup ludzi w płonących budynkach. Pozwala on na tworzenie modeli ewakuacji do budynków, sprawdzając przy okazji scenariusze do najszybszego opuszczenia zagrożonych pomieszczeń. Z racji wielu możliwości, Pathfinder poradzi sobie ze skomplikowanymi wariantami ewakuacji, wynikającymi z charakterystyki obiektu. Pozwala on m.in odwzorować specyfikę korytarzy, przejść a także liczbę oraz szerokość drzwi.

Stworzenie skutecznego systemu ochrony przed ogniem to proces składający się zawsze z dwóch elementów. Najważniejsze jest zaprojektowanie samego budynku w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko wybuchu pożaru i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się płomieni. Jeśli już jednak dojdzie do nieszczęścia, a takiego zagrożenia nigdy nie można wykluczyć, wówczas decydujące znaczenie mają dobrze rozmieszczone instalacje przeciwpożarowe i przemyślane drogi ewakuacyjne. Umożliwiają one szybkie opuszczenie zagrożonych pomieszczeń i pozwalają na uniknięcie paniki, która w ekstremalnych sytuacjach jest niestety zjawiskiem całkowicie naturalnym
Michał Walkosz, Manager Produktu w firmie Stigo

Bazując na algorytmach sztucznej inteligencji, program może też modelować czasy reakcji i sposoby poruszania się ludzi. Nie pomija przy tym indywidualnych cech fizycznych, takich jak np. szerokość ramion czy tempo przemieszczania się. Wszystko to ma jeden, ważny cel – skrócić czas ewakuacji do absolutnego minimum i ocalić życie.

Osoby zainteresowane kieruję na stronę projektów

PoradnikiBezpieczeństwoHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)