Blog (638)
Komentarze (4.9k)
Recenzje (24)

ADATA XPG Infarex K20 — mechanik na przełącznikach Kailh Blue

Strona główna@lordjahuADATA XPG Infarex K20 — mechanik na przełącznikach Kailh Blue
08.09.2019 18:14

Firma ADATA jest raczej kojarzona z szybkimi dyskami, aniżeli celowałaby w gałąź elektronicznej rozrywki. Zdziwiłem się więc gdy zapoznałem się z ich nową sub-marką, linią produktów skupiających się na dynamicznie rozwijającej się ostatnio tematyce gamingu. ADATA Infarex chce dorównać swą jakością i wydajnością innym topowym markom, wypuszczając w zeszłym roku na rynek konsumencki ich klawiaturę mechaniczną na przełącznikach Kailh Blue. Nie ukrywam, że była to dla mnie łakoma gratka, by przez okres testów mocno sprawdzić w praktyce jak sprawuje się ich nowy produkt. Po testach nadeszła chwila zwrotu …

Bohater klasy premium

Na szczęście szybko ona nie nastąpiła i w trakcie okresu testowego miałem możliwość na spokojnie poznać plusy oraz minusy ich nowej konstrukcji. Klawiaturę otrzymałem w gustownym czerwono-czarnym pudełku wypełnionym treścią via specyfikacja oraz posiadając grafiki przedstawiające omawiany produkt. Na pudełku widnieje informacja, że jest to model z podświetleniem RGB i z aktywnymi przełącznikami Kailh Blue. Po wyjęciu z pudełka i usunięciu ochronnej tkaniny naszym oczom ukazuje się całkiem przystępny wizualnie produkt.

683259

Mamy tutaj do czynienia z otwartą konstrukcją gdzie każdy z klawiszy nie posiada wgłębienia na obudowie. Taki sam system jest zastosowany w obecnie używanej przeze mnie klawiaturze marki Genesis – Thor 300 z przełącznikami Outemu Red. Konstrukcja ta daje łatwiejszy dostęp do obudowy podczas zalania / zabrudzenia i ułatwia późniejszą konserwację. Front został wykonany z wysokiej jakości materiału metalowego, co powinno zwiększyć jego wytrzymałość na ścieranie i uszkodzenie.

683261

Pod każdym z klawiszy, zastosowano wspominane już wcześniej przełączniki, a nad każdym z nich widnieje mała dioda podświetlenia. Producent daje nam możliwość zmiany podświetlenia klawiszy w locie, bez ingerencji w oprogramowanie. Służą do tego trzy klawisze, które znajdziemy po prawej stronie od F12. Niestety, ale wyparły one całkowicie klasyczne skróty, które się tam znajdowały. Najprawdopodobniej chodziło o wyparcie klawiszy, których się często nie używa … a można było je przecież przesunąć w prawo, likwidując logo sub-marki.

683263

Zmianę podświetlenia inicjujemy więc trzema klawiszami – dwa odpowiadają za zmianę natężenia / szybkości podświetlenia a środkowy za wybór jednego z 11 trybów RGB. I choć jest ich sporo, to mi najbardziej zabrakło możliwości ustawienia jednego, stałego. Jestem mocno przyzwyczajony do białego podświetlenia, gdyż zdarza mi się grać wieczorową porą a w ciemności ciężko z innym kolorem odróżnić klawisze funkcyjne.

Na spodzie zainstalowano odginane nóżki pozwalające nam odgiąć nieco urządzenie, uzyskując lekki kąt nachylenia. Doklejone gumowe ślizgacze, niwelują przypadkowe przesunięcie klawiatury na powierzchni płaskiej. Działają one bez zarzutu co idealnie widać na drewnianym biurku lub metalowym blacie. Z racji posiadania miękkiej podkładki biurkowej, leży ona na niej jak beton.

683267

Do klawiatury dołączono stały kabel przesyłowy w oplocie, zakończony wyjściem USB 2.0.

683269

Specyfikacja techniczna

  • Obudowa – czarna, matowa
  • Przełączniki – Kailh Blue
  • Podświetlenie LED – 11 poziomów
  • Liczba klawiszy – 104
  • Żywotność – 50.000.000 kliknięć

Użytkowanie w praktyce

Z nową klawiaturą spędziłem prawie 2 tygodnie, gdzie służyła mi w domowych zastosowaniach. Przyniosłem ją raz do pracy, ale moi współpracownicy niezbyt ucieszyli się z dość głośnego stukania w klawisze ?? W trakcie testów miałem możliwość zagrania w kilka dynamicznych tytułów, gdzie liczy się zręczność oraz szybka reakcja użytkownik-klawisz, gdzie mogłem przekonać się, czy niebieskie przełączniki dadzą radę podgonić czerwone. Z jednej strony im się udało, generując nacisk na poziomie 50 gram, chociaż w przypadku częstego stukania w nie, ich głośność przebijała się nawet przez słuchawki. Pisanie na ADATA XPG Infarex K20 w małym pokoju powoduje nawet pogłos w całym mieszkaniu, więc odradzam też nadmierne wylewanie żali do internetu, gdy w drugim pokoju żonka próbuje przeczytać w spokoju Harrego Pottera.

683274

Podobało mi się zastosowanie w klawiaturze funkcji Anti-Ghosting, uniemożliwiającej jednoczesne wciśnięcie kilkunastu klawiszy i choć producent nie deklaruje dokładnie na ile klawiszy możemy liczyć, to praktyka ukazała mi, że liczba ta mieści się w 18. W kwestii grania na tym modelu to polecam go osobom z niezłym wytłumieniem pokoju, gdyż nieco denerwował mnie fakt dość uciążliwego, głośnego przejścia do aktywacji. W końcu to sprawa gustu – niektórzy lubują się w tak głośnym dźwięku ??

Podsumowanie

Klawiatura mechaniczna ADATA XPG Infarex K20 to całkiem znośny, udany produkt idealnie wpasowujący się w gałąź urządzeń biurowo-rozrywkowych. Przyciski cechuje dobry skok oraz wysoka wytrzymałość budowy. Osoby przyzwyczajone do układu klasycznej klawiatury, może zaboleć fakt zastosowania w modelu Amerykańskiego układu (Enter) oraz wycofania trzech klawiszy i zastąpienia ich przyciskami regulacji podświetlenia. Obecnie klawiaturę można nabyć za około 250 zł robiąc zakupy m.in. na Amazonie. Cena dobra, choć wolałbym mieć wybór, jakie przełączniki będą się w niej znajdować … czekam na Red’y ]:)

683278
bELwNAFP