Blog (762)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)
@lordjahuATOM RPG: post-apokaliptyczny indyk z 10 letnim stażem

ATOM RPG: post-apokaliptyczny indyk z 10 letnim stażem

25.01.2019 12:56, aktualizacja: 25.01.2019 18:10

Chyba zdecydowana większość graczy komputerowych lubuje się w klimatach gier spod znaku minionej apokalipsy. Z jednej strony to naleciałość lat młodości, gdzie co rusz wydawane były perełki pokroju pierwszych Falloutów czy przygodówek poziomu klasycznego Dark Earth. Od momentu wydania pierwszych tytułów w tym systemie fabularnym, minęło wiele lat a rynek został zalany tymi znanymi oraz mniej kojarzonymi tytułami. I choć na dzień dzisiejszy na ustach wszystkich zapalonych graczy ciśnie się przereklamowany Fallout 76, Rage 2 oraz mające swą premierę w lutym Metro Exodus, to i tak największą popularnością cieszyły się zawsze gry pokroju Wasteland.

Aż się nie chce wierzyć że ponad 10 lat temu, maleńkie studio AtomTeam rozpoczęło prace nad swoją pierwszą grą, czerpiącą garściami pomysły z dwóch pierwszych odsłon serii Fallout. Twórcy postawili sobie za cel stworzenie tytułu oferującego nowy silnik graficzny (co spowodowało zastój nad produkcją w latach 2010-2015) oraz wczesne wydanie gry. Miało to na celu przede wszystkim określenie przez grających drogi w którą rozwój gry ma podążyć oraz wspomóc twórców w wynajdywaniu błędów w mechanice. Pod koniec 2016 roku tytuł znalazł się na Steam Greenlight by rok później zadebiutować w serwisie Kickstarter. A nie tak dawno, bo pod koniec zeszłego roku gra wyszła z wczesnego dostępu i jest dostępna dla każdego zainteresowanego jako pełna wersja.

Atomowy konflikt

Po jednej stronie barykady Związek Radziecki a po drugiej Blok Zachodni. Ktoś nie wytrzymał i odpalił rakiety, a świat zalało morze spadających bomb wyniszczających do cna życie na niebieskiej planecie. Taki scenariusz powtarza się w większości tytułów, wprowadzając pewien dramatyzm w historię, choć dla mnie osobiście jest to już zbyt oklepany temat wklejany na potęgę do kolejnych tego typu produkcji. Podobnie jest z tytułowym Atom RPG w którym to konflikt obu nacji, spowodował absolutne wyniszczenie świata jaki znamy.

669862

Główna ścieżka fabularna opowiada historię w której gracz - jeden z pozostałych przy życiu członków konfliktu, przemierza wyniszczone pozostałości związku radzieckiego by odnaleźć swoje miejsce w tym jakże agresywnym świecie. Podczas swojej podróży napotka on na drodze wielu potrzebujących pomocy ocalałych i pomagając im, zyska nowych sprzymierzeńców w batalii o lepszy żywot. Twórcy postarali się tak zmiksować ścieżkę fabularną że w pewnym momencie zostajemy wplątani w światowy spisek zagrażający istnieniu wszelkiego życia na ziemi. Jako jeden z nielicznych podejmujemy więc walkę z silniejszym oponentem w celu większego dobra.

669864

Prócz niebezpiecznego, poddanego ciągłym mutacjom środowiska, zabójczej flory i fauny, na naszą postać czyhać będzie wiele niebezpieczeństw. Z jednej strony mnogość oponentów, poszukujące surowców frakcje oraz nieufni zleceniodawcy a z drugiej zadania które wielokrotnie okażą się zbyt niebezpieczne niż się początkowo wydawały.

Mnogość wyborów

Twórcy postanowili wpompować w grę masę usprawnień by każdy nowy użytkownik czuł się jak w domu. W tym celu rozwinięto możliwości zarządzania ekwipunkiem, dodano opcję wytwarzania przedmiotów i nieco rozbudowano opcje dialogowe, by sprostać obecnym standardom. By nieco utrudnić rozgrywkę, dążąc do balansu między postacią a przeciwnikami, wbudowano w grę wiele elementów survivalowych. Mam na myśli ciągłe dbanie o statystyki postaci, jej poziom głodu i pragnienia. Zaniedbanie tych czynników w trakcie zabawy, może objawić się spadkiem kluczowych statystyk a nawet doprowadzić do zgonu.

669868

W tym celu należy spożywać posiłki, spać oraz ciągle zaopatrywać się coraz to potężniejsze bronie, pancerze oraz ekwipunek który sprosta nawet najsilniejszym przeciwnościom losu. Podczas naszej przygody natrafimy na wiele osób z którymi będziemy mogli porozmawiać, dowiedzieć się czegoś przydatnego lub uzyskać dodatkowe zadanie. Najczęściej spotkamy ich w okolicznych osadach, ale również podczas eksploracji mapy. Wielokrotnie zostaniemy jednak poddani próbie, gdyż niewiele osad jest w stanie z marszu zaufać nieznajomemu i od razu dzielić się z nim swoimi zapasami. W tym celu zostaniemy wysłani na niebezpieczną misję lub będziemy zmuszeni spieniężyć swój ekwipunek.

669870

Po dostaniu się do takich metropolii, możliwe będzie doposażenie się w unikalne elementy ekwipunku oraz uleczenie nabytych podczas podróży ran i chorób. W lokalnych lepiankach przyjdzie nam zaobserwować wizualną perełkę pozostałości przedwojennego związku radzieckiego, co w wielu przypadkach nawet rozbawi nas do łez a w innych nada właściwej powagi miejscom i czasowi akcji.

War Never Changes

Walka przyjęła tutaj wymiar tur, w którym korzystając z rzutu izometrycznego przyjmujemy cel ataku oraz ustawiamy tak swoją postać by nie oberwała bezpośrednim trafieniem. Ciągle musimy mieć na uwadze punkty akcji (AP) które nikną w oczach przy wybieraniu ataków dystansowych, a przy walkach bezpośrednich stawiają nas w odsłoniętej pozycji. Mimo to walka sprawia wiele frajdy a w szczególności podczas wymagającego natarcia przy wielu przeciwnikach. Pół biedy gdy nasi oponenci są tylko ludźmi...

669874

Po udanej walce mamy szansę na zebranie po przeciwniku opuszczonych przedmiotów lub w przypadku zwierzyny - niezbędnych do przetrwania surowców. Można z nich w przyszłości ugotować pokarm lub sprzedać u rzemieślników za sporą sumkę. Zebrane w taki sposób doświadczenie, pozwoli nam spersonalizować postać w niezbędne do przeżycia statystyki. A że tych jest dosyć sporo, lepiej pozostawić je na czarną godzinę. W moim przypadku było tak że uzupełniałem je dopiero w obliczu nagłej potrzeby posiadania unikalnych statystyk, umiejętności.

Osoby zainteresowane tytułem bądź zaintrygowane nowym pomysłem gry spod znaku Indie, muszę poinformować iż Atom RPG miało swoją światową premierę 19 grudnia 2018 roku a w dniu jej wydania, pojawił się patch 1.0 wprowadzający sporo nowości, także takich usprawniających tytuł. Obecnie dostępna jest już wersja 1.07 zwiększająca wydajność produkcji oraz naprawiająca pomniejsze błędy. Niestety ale gra nie posiada wsparcia dla języka polskiego, dostępny jest tylko angielski i rosyjski. Zainteresowanych odsyłam na platformę Steam oraz GOG, gdzie grę można zakupić za jedyne 53,99zł.

OprogramowanieGryHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)