Blog (760)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

COOLER MASTER MS110 - zestaw klawiatura + myszka dla ceniących komfort grania

@lordjahuCOOLER MASTER MS110 - zestaw klawiatura + myszka dla ceniących komfort grania04.05.2021 08:21

Nie tak dawno miałem możliwość przetestowania dwóch arcyciekawych konstrukcyjnie i w kwestii specyfikacji - jakościowo, myszek wagi piórkowej MM710 i MM711, oraz całkiem wygodną w użytkowaniu klawiaturę mechaniczną o brązowych przełącznikach - Cooler Master MK730. Tym razem na warsztacie pojawił się zestaw klawiatura + mysz, wyróżniający się na tle swoich braci i sióstr, nie tylko świetnym stosunkiem ceny do jakości, ale przede wszystkim pożądanymi przez graczy możliwościami.

Oba urządzenia wpasowują się bowiem w myśl techniczną dla "prawdziwych graczy", rozumiejąc przez to wizję - że sprzęt dla graczy musi się świecić. Klawiatura to idealny przykład kompromisu między układem mechanicznym a membranowym, który docenią nie tylko zapaleni gracze, ale również pisarze felietonów i niedzielnej publicystyki. W przypadku myszki, mamy do czynienia z prostą konstrukcją, oferującą podstawowe parametry pracy. Jest więc to zestaw w pełni ergonomiczny, z dodatkowym podświetleniem i spełniający swą podstawową funkcję - jest to urządzenie 2 w 1 :) 

Jakość wykonania

Jak przystało na takie zestawy, producent gdzieś musiał obciąć koszta produkcyjne. W tym przypadku możemy mieć drobne wątpliwości co do jakości wykonania lub jakości zastosowanych elementów i specyfikacji. Na pierwszy ogień pójdzie więc klawiatura, a pod koniec zajmiemy się myszką.

343013

Muszę przyznać, iż w przypadku jakości wykonania klawiatury, do niczego szczególnego nie można się przyczepić. Została ona wykonana z wysokiej jakości tworzyw sztucznych i osadzona na masywnym, wysokim korpusie. Górna jak i boczne warstwy, zostały pokryte chropowatym wykończeniem, ułatwiających chwyt oraz sprawiającym miłe wrażenie podczas interakcji. Jest to monolityczna konstrukcja, odporna na siły zewnętrzne, a w szczególności na wyginanie. Nie musimy więc martwić się o złe spasowanie elementów wykończeniowych, skrzypienie czy pękanie obudowy. To twardy zawodnik w swojej klasie.

343014

Producent zastosował w klawiaturze liniowe przełączniki membranowo-mechaniczne, zapewniające wysoką responsywność, ale i dobrą kulturę pracy. Są one na tyle dobre, że świetnie sprawdzą się w dynamicznym graniu jak i pracy oraz rozrywce. Do tego wszystkiego należy dorzucić Anti-ghosting dla 26 klawiszy, blokadę klawisza Windows oraz obsługa multimediów poprzez skróty funkcyjne. 

82555
82554

Tym, co wręcz "musi" wyróżniać sprzęt dla graczy to kolorowe podświetlenie RGB. Te znajduje się pod każdym z klawiszy, na specjalnej bocznej obwódce oraz na frontowym logo producenta. Stylem podświetlenia, rodzajem koloru i animacją, możemy sterować za pomocą wbudowanych klawiszy funkcyjnych. O dziwo, zabrakło dedykowanej aplikacji producenta. W myśl cięcia kosztów, alfabet, znaki specjalne oraz numeryczne zostały wykonane z prześwitującego plastiku w taki sposób by podświetlenie RGB je wręcz uwydatniało. Także w przypadku całkowitej rezygnacji z podświetlenia, może się okazać, że przestaniemy w ogóle widzieć, w jakie klawisze stukamy palcami. Dla doświadczonych "pisarzy" niewiele się to zda, ale Ci, którzy lubią widzieć co wciskają, mogą być zawiedzeni ...

82556
82557

Na spodzie znajdziemy drobne, odginane nóżki o gumowym wykończeniu, uniemożliwiającym przesuwanie po płaskich powierzchniach. Z klawiatury wychodzi 1,8-metrowy, gumowy kabel - widocznie producent nie zadbał o kwestię materiałowego oplotu, a szkoda.

343021
343022

Myszka również jest idealnym przykładem taniości, ale i jakości współgrających ze sobą elementów. Została ona także bardzo skrupulatnie wykonana, bez jakichkolwiek uchybień od normy, trzeszczących elementów lub źle dopasowanych części. Jest to także świetny przykład minimalizmu i prostoty, który i tak domyślnie ma spełniać swoją główną funkcję - ma działać :)

343023

Ten elektroniczny gryzoń również posiada podświetlenie RGB, ukazujące się w logo producenta oraz przy kółku przewijania. Tuż pod nim, znajdziemy przycisk do zmiany DPI w locie a na lewej krawędzi, dwa przyciski nawigacyjne. 

82562
82563
82561

Trochę boli fakt, iż także w tym wypadku mamy do czynienia z gumowym kabelkiem łącznościowym, zakończonym klasycznym USB 2.0, ale w końcu na czymś koszty trzeba ciąć :(

Specyfikacja techniczna

  1. Czułość myszy - 400, 800, 1600, 3200 DPI
  2. Sensor myszy - PixArt 5050  
  3. Podświetlenie - RGB / 3 tryby (mysz) / 6 trybów (klawiatura)
  4. Czas reakcji myszy- 1000Hz / 1ms
  5. Rodzaj klawiatury - membrana + mechanik
  6. Anti-Ghosting - 26 klawiszy
  7. Raportowanie - 125Hz  
  8. Wymiary - 116.7 x 62.8 x 38 mm (mysz) / 440 x 134 x 40.3 mm (klawiatura)
  9. Waga - 89 g (mysz) / 988 g (klawiatura)

Wrażenia z użytkowania

Jak przystało na tani, ale zgrabny zestaw dla graczy, szczególnie tych ceniących jakość wykończenia oraz wszechobecne podświetlenie RGB, naprawdę nie ma się do czego przyczepić. W kwestii wykonania, producent stanął na wysokości zadania, oferując użytkownikowi bardzo dopracowany pod względem budowy, produkt. Specyfikacja jest raczej średniej jakości, ale oferuje wydajną pracę jak i dynamiczną rozgrywkę, nawet przy bardzo wymagających tytułach.

342946

Podczas testów, postanowiłem sprawdzić, jak poradzi sobie podczas pracy hybrydowej w domu. Korzystałem z niej dość długi czas, uzupełniając scenariusze filmowe i realizując zlecenia zespołu z pracy, a po godzinach sprawdzałem ich wytrzymałość i czas reakcji w dynamicznych wzmaganiach w Doom Eternal Ancient Gods part I and II. Do tego przyszło kilka Indyków oraz cotygodniowe walki na froncie II Wojny Światowej w moim ulubionym Battlefield V. Swoją drogą, również z zestawu skorzystałem kilkukrotnie, tworząc wpisy blogowe.

342947

Muszę przyznać że korzystało mi się z tego zestawu bardzo dobrze, co oznacza że mogę go z pewnością polecić, ale tylko w przypadku gdy nie potrzebujemy bardziej zaawansowanych funkcji w swoich urządzeniach wskazujących. Osobiście już dawno odszedłem od schematu klawiatury i myszki po kablu, oddając się w ręce możliwościom bezprzewodowym. Również czekam by Cooler Master poszedł tą ścieżką :) 

Podsumowanie

Klawiatura + mysz Cooler Master MS110 to przyzwoity jakościowo i sprzętowo zestaw, który docenią niedzielni gracze oraz użytkownicy poszukujący sprawdzonych urządzeń typu 2 w 1. Mimo kilku niedociągnięć konstrukcyjnych i pójściu na łatwiznę w aspektach wykończeniowych, otrzymujemy bardzo dobrej jakości i klasy sprzęt, mając na uwadze niską cenę, w której zestaw ten wszedł na rynek. Ta zresztą oscyluje w granicy ~250zł, będąc łakomym kąskiem dla osób poszukujących niskiej ceny i dobrej jakości.  

SprzętGry
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)