Blog (761)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Cooler Master X150 Spectrum - efektowna podstawka chłodząca do laptopa [TEST]

@lordjahuCooler Master X150 Spectrum - efektowna podstawka chłodząca do laptopa [TEST]30.09.2021 15:17

Od jakiegoś czasu chodziłem z myślą o zakupie podstawki chłodzącej pod laptopa. Mimo iż mój Acer Swift 3 nie nagrzewa się jakoś mocno przy normalnym użytkowaniu, to po uruchomieniu na nim programów graficznych pokroju DaVinci Resolve czy Adobe Premiere, jego wentylator dostaje bardzo mocno w kość. Postanowiłem więc sprawdzić w praktyce, jak sprawują się podstawki chłodzące różnych producentów. Tym razem na warsztacie zagościła podstawka Cooler Master X150 Spectrum, posiadająca wydajny, 16-centymetrowy wentylator wraz z krawędziowym podświetleniem RGB. By tego było mało, w podstawce znajdują się trzy dodatkowe porty USB oraz USB-C, służące do zasilania podstawki oraz jako HUB.

778864

Tworzywo sztuczne, lecz lekkie

Podstawka została wykonana z tworzywa sztucznego dobrej jakości, choć zamontowana na froncie kratka wentylacyjna jest metalowa. Urządzenie nie posiada regulacji kąta, więc kładąc je na powierzchni płaskiej, otrzymujemy domyślny kąt nachylenia o ok. ~5%. Podstawka ta posiada lekkie wyżłobienia przechodzące przez środek obudowy, ułatwiające odpowiednią cyrkulację powietrza pod laptopem oraz znacznie ułatwiając jego późniejszy demontaż.

778867

Na samym przodzie urządzenia zostało wyeksponowane logo producenta a tuż pod nim, na frontowej krawędzi znajduje się wbudowany pasek z podświetleniem RGB. Gdy do podkładki zostanie doprowadzone zasilanie i uruchomimy wentylator za pomocą przycisku, pasek RGB wejdzie w tryb automatyczny, generując dla oka iście tęczowy pokaz. Wszystkich tych, którzy tylko czekają na informację o możliwości wyłączenia podświetlenia, muszę zasmucić - producent nie przewidział takiej opcji. Jedynym wyjściem byłoby wyłączenie wentylatora, ale nie tędy droga.

176253
176252

Na tylnej ściance podstawki chłodzącej znajduje się port USB-C oraz trzy USB 2.0. Za pomocą dołączonego do zestawu kabla USB na USB-C, możemy podłączyć laptopa bezpośrednio z podstawką, za pomocą klasycznego lub nowszego portu - dowolność jest zależna od użytkownika i portów w jego laptopie. Podłączając podstawkę do laptopa, uzyskujemy trzy dodatkowe porty USB. Każde z nich posłuży nam do przesyłania danych między podstawką a komputerem, ale również pozwoli na podładowanie urządzeń 5V.

778873

Tuż obok wejścia USB-C znajduje się przycisk zasilania wentylatora. Po jego zainicjowaniu wentylator przechodzi w tryb pracy, a zamontowane na froncie RGB raczy użytkownika swoimi kolorami. Zabrakło mi tutaj możliwości wyłączenia podświetlenia, ale widocznie to tylko moje widzi-misie. 

778875

Na spodzie zainstalowano antypoślizgowe podkładki wykonane z wytrzymałej gumy, uniemożliwiając ślizganie się obudowy po płaskiej powierzchni. Mimo iż są one bardzo trwałe, niemiłosiernie szybko się brudzą i zbierają kurz.

Specyfikacja techniczna

Kompatybilnośćdo 17 cali
Porty3x USB 2.0 / 1x USB-C
Zasilanie portówUSB 5V DC
Hałasdo 26 dBA
Przepływ powietrzaok. 97 m3/h
Prędkość obrotowa 1000 obr./min. (+/-15%)
Pobór energii1.05W
Wymiary (wentylator)160 x 160 x 15 mm
Wymiary (obudowa)386 x 280 x 58 mm

Chłodzenie w praktyce

Z podstawki korzystałem na dwa sposoby. Najczęściej służyła mi ona jako dodatek do laptopa, uzyskując tym samym nieznaczne nachylenie urządzenia podczas pisania, ale i uzupełniając porty w dodatkowe. Zasilanie było wtedy pobierane z portu USB-C w laptopie i przekazywane do wolnego portu USB w podstawce. Odzyskałem za to port USB-C oraz dwa USB-A. Zainstalowany w X150 Spectrum wentylator, od samego uruchomienia działa wyśmienicie wydajnie. Jego obroty generują co prawda hałas na poziomie ~26 dBA, ale jest on w granicach akceptacji.

778881

W kwestii chłodzenia jest bardzo dobrze. Ciąg powietrza generowany przez urządzenie, znacznie zmniejsza temperaturę urządzenia. Laptop Acer Swift 3 pod znacznym obciążeniem posiada temperaturę procesora zbliżającą się nawet do 60 stopni. Za pomocą włączonego dodatkowego chłodzenia podstawką podczas renderu filmu w 4K, temperatura spadała do 45-50 stopni. To dobry wynik.

778883

W przypadku drugiego zastosowania podłączyłem podstawkę chłodzącą do komputera stacjonarnego. Ku mojej uciesze, okazało się że gdy obecnie nie korzystam z włączonego wentylatora i niechcianego podświetlenia, mogę korzystać z dodatkowych portów USB. 

Podsumowanie

Podkładka chłodząca Cooler Master X150 Spectrum to nic innego jak urządzenie 2 w 1. Oferuje ono wydajną i chłodną pracę z grzejącymi się laptopami do 17-cali, ale i pełni funkcję "estetyczną" rozświetlając front na tęczowe kolory. Dodatkowo podstawka może posłużyć nam także jako HUB z trzema portami USB, ale tylko w standardzie 2.0. Cena rynkowa zestawu kształtuje się na poziomie ~170 zł. Na rynku dostępna jest także wersja ze stałym, niebieskim podświetleniem Notepal X150R, którą zakupimy za około ~160 zł*

176259
176262
176258
176261
176260

* - klikając, zaglądając i kupując z reflinka, wspierasz moją działalność publicystyczną.

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)