Blog (760)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Cyberlink Director Suite 6 po premierze. Nowe możliwości w domowej edycji wideo

@lordjahuCyberlink Director Suite 6 po premierze. Nowe możliwości w domowej edycji wideo
01.10.2017 15:46

Prawie dwa tygodnie temu na rynku oprogramowania przeznaczonego do zaawansowanej edycji wideo, ukazała się nowa wersja programu Director Suite 6 marki Cyberlink. Niecałe 6 miesięcy temu recenzowałem wcześniejszą wersję tego oprogramowania. Z racji tego że edytor należy do przejrzystych i miarę intuicyjnych, zdecydowałem się przy nim pozostać i do dnia dzisiejszego tworzyć w nim przeróżne filmy. Kolejna wersja oznaczona numerem 6, wprowadza sporo nowości w segmencie edycji jak i korekcji przetworzonych już materiałów filmowych.

W dzisiejszej recenzji poruszę znaczące zmiany jakie nastąpiły wraz z wydaniem kolejnej wersji programu, przy okazji darując sobie ponowne tłumaczenie do czego ten program służy. Osoby które nie do końca kojarzą ten produkt, odsyłam do wcześniejszego wpisu.

Skład pakietu

Cyberlink Director Suite 6 to nie tylko sam edytor wideo, ale również pakiet kilku pomniejszych programów które mogą być, ale muszą być wykorzystywane podczas montażu. W skład powyższego pakietu, wchodzą:

  • PowerDirector 16 - zaawansowany program do edycji wideo
  • AudioDirector 8 - edytor audio
  • PhotoDirector 9 - edycja zdjęć
  • ColorDirector 6 - edytor barw i filtrów

Osobiście korzystam głównie z tego pierwszego programu, gdyż nagrywam sporo materiałów wideo, ale nie skupiam się w dużej mierze na nagrywaniu dźwięku. Zdjęcia staram się edytować w programie GIMP lub Photoshop, do których jestem bardziej przyzwyczajony. Jednakże w/w programy są ze sobą sprzężone co oznacza że import oraz eksport do nich jest krótszy niż gdybyśmy korzystali z kilku odrębnych programów. Poza tym edytor audio potrafi w zadziwiający sposób podbić wysokie tony, lub zaniżać te wysokie. Praca w takim wypadku na wielu ścieżkach, daje zadowalające rezultaty, choć by dojść do wprawy w edycji, należy z programem popracować kilka godzin.

631702

Jeżeli skupimy się na edytorze zdjęć to zauważymy że posiada on bardziej narzędzia do zmiany samego ich wyglądu niż twardej edycji. Plus jest taki że zaimplementowano w nim wiele algorytmów które są w stanie ocenić stan fotografii i zaproponować automatyczną korektę, która działa bardzo dobrze. Zdjęcia otrzymują lepszą jakość, podbite kolory a niekiedy nawet ze zdjęć znikają przebarwienia i zniekształcenia.

631704

W edytorze kolorów możemy ustawić unikalne dla nas filtry którymi zapełnimy nasze materiały filmowe. Nakładki te dobieramy wg. własnych potrzeb, korzystając z udostępnionych na stronie Cyberlink, lub tworzymy własne poprzez zaawansowaną edycję. Stworzenie takie filtra, pochłania sporo czasu ale efekty finalne powinny zadowolić każdego.

Co nowego?

Pora skupić się na oferowanych przez producenta nowościach, z którymi w 6 edycji programu, możemy się zetknąć. Pozwoliłem sobie podzielić każdy z programów oddzielnie, by móc w bezpośredni sposób przedstawić wam co nowego doszło w edytorach.

PowerDirector 16

W tej wersji programu twórcy oddali w nasze ręce zaawansowane pakiety do korekcji kolorów oraz możliwość automatycznej zmiany wyświetlanych treści w żywszych barwach. W poprzednim programie, każdą czynność musieliśmy wykonać ręcznie a teraz wystarczy zdać się na automatyczne ustawienia. Możliwość tworzenia kolaży z wideo, podczas produkcji to dodatkowa nowość, która znalazła się w tym pakiecie. Najbardziej widoczną nowością jest wsparcie dla edycji wideo 360 oraz nagrać tworzonych kamerkami sportowymi.

PhotoDirector 9

Ten zaawansowany program do edycji zdjęć pozwala tak zedytować nasze fotografie by pozbyć się zniekształceń wywołanych np. przez "rybie oko" lub zbyt szerokie panoramy. Przydatne okaże się również tworzenie GiF'ów oraz łatwa edycja zdjęć sferycznych 360. Ogromna baza filtrów oraz narzędzi do wycinania niechcianych elementów na zdjęciach, daje ogromne możliwości dla każdego, nawet nie wprawionego w edycję użytkownika.

AudioDirector 8

Dzięki zgraniu z Power Director otrzymujemy bezpośredni podgląd audio z edytowanego materiału wideo. Dzięki pracy na wielu ścieżkach i warstwach, możemy usuwać z nagrań niektóre tony, zniekształcenia, szumy wiatru lub zaufać automatycznym ustawieniom, które zniwelują niechciane odgłosy otoczenia w materiałach dźwiękowych. Nowością jest możliwość edycji głębią dźwięku, tak by ustawić audio pod standardy 5.1, 7.1 i wyższe.

ColorDirector 6

Pozwala on skorzystać z masy filtrów także w filmach. Możemy zaznaczyć poruszający się element na zdjęciu, a całe tło za nim zedytować wedle naszej potrzeby, nakładając nań filtry lub podbijając niektóre wartości. Możliwość określenia jednego koloru na filmach, stworzy świetne ujęcia a zabawa edytorem sferycznym, pozwoli nam w sposób łatwy i szybki poskładać i udostępnić taki film w sieci.

Podsumowanie

Nawet nie minął rok od poprzedniej wersji programu, a twórcy dodali i naprawili wiele błędów poprzedniczki. Dzięki poprawionemu sprzętowemu przetwarzaniu video, ujęcia kompilują się szybciej i wydajniej, a czas potrzebny na skompilowaniu całego filmu ulega drastycznemu skróceniu. Na dzień dzisiejszy cena programu oscyluje w granicach 1037 zł ale z racji że Cyberlink co chwila raczy nas zniżkami, jest możliwa szybka przecena.

Bardzo dziękuję sklepowi VEBO.pl za udostępnienie licencji na czas trwania testów :)

OprogramowaniePoradnikiWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)