Blog (624)
Komentarze (4.8k)
Recenzje (24)

Działalność blogowa na portalu dobreprogramy.pl a moje wielkie podsumowanie roku 2017!

Strona główna@lordjahuDziałalność blogowa na portalu dobreprogramy.pl a moje wielkie podsumowanie roku 2017!
27.12.2017 11:23

Wielkimi krokami nadchodzi koniec bieżącego roku i nadeszła pora na pewne podsumowania. Muszę przyznać iż był to czas wielkich zmian w moim życiu prywatnym jak również na naszym "kochanym" portalu. Przez ten rok zmieniło się bardzo dużo. Odświeżona platforma blogowa, program partnerski, nowe twarze redakcyjne a także pierwszy rok bez HotZlotu - zmiany nadeszły inwazyjnie, ale co nas czeka w ciągu najbliższych miesięcy? Niedługo się przekonamy.

Nowy silnik forum

Dnia 10 lutego oficjalnie został wprowadzony nowy wygląd forum. Bazuje on na platformie Discourse, oferującej nowoczesny wygląd i bardziej przystępny interfejs dla użytkownika. Jak to zwykle bywa z nowymi odsłonami, musiało minąć trochę czasu zanim człowiek przyzwyczaił się do nowej formy.

forum w obecnej formie
forum w obecnej formie

Początkowo temat o nowym forum pękał w szwach, gdyż jak to zwykle bywa otrzymaliśmy naszpikowany błędami produkt. Dopiero po kilku miesiącach walk, udało się załatać większość problemów i w miarę wydajnie na nim pracować. Jednak panowie moderatorzy nie spoczywają na laurach, wciąż rozwijając platformę i niwelując błędy silnika forum ... przynajmniej w przerwach na kebab.

Nowa formuła a ColdZlot

Platforma blogowa co miesiąc jest zapełniania wpisami nowych użytkowników oraz portalowych weteranów. Kilka lat temu redakcja zdecydowała się by prócz letniej imprezy integracyjnej (HotZlot), zorganizować specjalne spotkanie dla elity nad elitami. By móc dołączyć do tak znakomitego grona, należało wykazać się na platformie blogowej i być czynnym pisarzem.

638900

Na początku tego roku odbył się czwarty ColdZlot ale w nieco innej formie. Tym razem zrezygnowano z ustronnego i zamkniętego dla innych miejsca, na rzecz dużego miasta na Dolnym Śląsku. Impreza we Wrocławiu miała na celu pokazanie tego miasta od podszewki (promocja?), przy okazji zacieśniając więzi w hotelowych kuluarach. Z jednej strony był to pewien powiew świeżości, ale z drugiej gdzieś przepadła najważniejsza forma integracji - cisza i spokój, który w nagrzanych od kominka ścianach zameczków potęgował rozluźnienie i chęć dyskusji na każdy temat. Miasto oferowało dużo, ale duch tych spotkań gdzieś zanikł.

Juwenalia pod DP

Jak się okazało na stronę główną bloga dostać się jest bardzo łatwo.

638904

Wystarczy być redaktorem i wkleić fotę. Chyba ktoś pomylił platformę :)

Zmrożone serce HotZlot'u

Tegoroczny zjazd stał pod wielkim znakiem zapytania. Na forum rozgorzała dyskusja na temat gdzie, kiedy oraz czy w ogóle odbędzie się tegoroczny HotZlot. Wielu nowych oraz stałych bywalców liczyło na kolejne spotkanie w jakże wykwintnym gronie. Okolice zamków i pałaców, wielu partnerów z nowinkami technologicznymi, panele tematyczne, kawa na świeżym powietrzu, karkówka ... ale na początku lipca bańka pękła.

638908

Na forum nikt nic nie wiedział, zaczęły się pojawiać teorie spiskowe a nawet informacje wyssane z palca. Dramaturgii dodawał fakt iż nie było nawet żadnego odzewu ze strony redakcji. Dopiero gdy flustracja sięgnęła zenitu, dostaliśmy oficjalne stanowisko redakcji w tej sprawie. HotZlot 2017 się nie odbędzie. Szkoda. Mam szczerą nadzieję że ten z 2016 nie był ostatnim ...

Akcja OPTOMA!

Redakcja w tym roku ruszyła z możliwością przetestowania projektorów marki Optoma. Do dyspozycji blogerów oddano kilka modeli, które mogli przetestować i opisać na blogu swoje spostrzeżenia z użytkowania.

Optoma GT1080e
Optoma GT1080e

W sumie wysłano urządzenia tylko do czterech użytkowników a szkoda, bo miałem nadzieję że więcej osób skorzysta z tej możliwości. No ale cóż, teraz należy wyczekiwać kolejnej akcji ;)

Ruszył program partnerski!

Na początku października, redakcja oddała w ręce czynnych blogerów możliwość dzielenia się zyskami z wyświetleń reklam na ich wpisach. Takowe "zarabianie" miało na celu zebranie większej ilości przychodów z reklam przyczyniających się do rozwoju portalu ale również jako idealną karmę dla nowego narybku piszących.

^^
^^

Jako czynny bloger technologiczny od razu zapisałem się do tego programu, nie tyle by zarabiać bajońskie kwoty na wyświetleniach, co przeprowadzić doświadczenie mające na celu sprawdzenie jak takowa funkcja sprawdzi się w działaniu. Na wyniki przyjdzie nam jeszcze poczekać z miesiąc, przynajmniej do czasu, gdy redakcja udostępni oficjalne wyniki i podsumowanie styczniowej akcji "nagradzamy najlepszych blogerów".

Nowy edytor dla piszących

Tuż po wprowadzeniu opcji zarabiania dla najbardziej aktywnych, redakcja portalu wprowadziła nowy edytor blogowy. Miał on na celu zastąpienie starego, poczciwego już edytora, czymś nowym, przejrzystym.

Taka ilość wyświetleń, marzeniem każdego blogera!
Taka ilość wyświetleń, marzeniem każdego blogera!

Wyszło jak wyszło. Z jednej strony wprowadzono bardzo fajne funkcje, ale z drugiej wrzucono edytor stanowczo za szybko, łatając błędy tuż po jego wprowadzeniu. Przez długi czas, podobnie jak z forum, parano się z problemami maści galerii, zanikania tekstu ... oraz wielu, wielu innych. Z czasem udało się wyeliminować większość problemów, ale zdarzają się nawroty znanych błędów oraz odkrycia nowych. Mam nadzieję że z czasem uporają się oni ze wszystkim.

Moja działalność portalowa

Ze swojej strony dodam iż w tym roku udało mi się nawiązać współpracę z nowymi firmami / markami, od których otrzymuję sprzęty na czas testów. Należy do nich Audictus, DJI-ARS, Acer, myPhone, Natec, Optoma oraz Sony. Zdarzyło się też zakończyć współpracę ze sklepem Gearbest, który wymuszał na mnie ciągłą reklamę swoich produktów. A że nie mam czasu, wciąż uzupełniać wpisów o nachalne reklamy zniżkowe, postanowiłem wycofać się z tej formy "promocji".

bEEwnMMn

Rok 2017 był czasem wielu wpisów twórczych oraz możliwości pobawienia się nowymi technologiami. Łącznie udało się stworzyć aż 81 wpisów z czego tylko 2 nie zasłużyły na znalezienie się na głównej stronie bloga. Za to ponad 80% z nich zostało nominowanych do wklejenia na główną stronę portalu. Średnia to 6 wpisów na miesiąc a tematycznie wypada tak:

  • Gry - 20 wpisów
  • Oprogramowanie - 5 wpisów
  • Felietony - 11 wpisów
  • Sprzęt - 45 wpisów
Pozdrawiamy! Testerzy :)
Pozdrawiamy! Testerzy :)

Mam szczerą nadzieję iż zbliżający się rok 2018 będzie dla was - redaktorów, przychylnym czasem do tworzenia nowych artykułów, a dla szerokiego grona czytelników - formą pewnej technologicznej odskoczni od problemów dnia codziennego, co również i sobie życzę :)

bEEwnMNj