Blog (754)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Genesis Helium 700BT — głośniki w standardzie 2.1 dla zapalonego gracza

@lordjahuGenesis Helium 700BT — głośniki w standardzie 2.1 dla zapalonego gracza
03.12.2018 22:47

Pod koniec miesiąca otrzymałem kolejną pakę sprzętu do testów, a wśród dobrodziejstw sprzętowych znalazły się masywne głośniki biurkowe w standardzie 2.1. Jakiś czas temu odszedłem od tego standardu, racząc się podstawowymi głośnikami marki Logitech, ale na czas testów biurko a raczej miejsce obok, zajęły nowe. Na warsztacie więc pojawił się Genesis Helium 700BT - głośniki przewodowe z możliwością łączności bezprzewodowej.

Masywne kolumny

Głośniki otrzymujemy w dużym, kartonowym pudle. Są one domyślnie zabezpieczone specjalnie dopasowanymi formami styropianowymi i owinięte folią. Na pierwszej tacce znajdziemy więc dwie pomniejsze kolumny wykonane w większości z drewna a z przodu pokryte dobrej jakości czarnym plastikiem. Nie mogło zabraknąć nieco nowoczesnego wyglądu oraz logo producenta. Z tyłu natomiast wychodzi kabel zakończony złączem RCA.

Psa w zestawie brak
Psa w zestawie brak

Pomiędzy głośnikami znajdziemy dodatkowe akcesoria w postaci krótkiej, acz treściwej instrukcji obsługi, pilota sterującego oraz kabla zamieniającego wtyki RCA na mini-jack 3,5 mm... co oczywiście sprawdzi się w przypadku podłączenia do komputera.

666771

Natomiast pod spodem znajduje się subwoofer, będący jednocześnie jednostką centralną całego zestawu. Ten został również wykonany w podobny sposób ale z tą różnicą że na jednym z boków znajduje się 5 calowy głośnik. Z przodu natomiast, podobnie jak w mniejszych głośnikach - dominuje plastik. Podobnie w kwestii wizualnej wypada subwoofer, podkreślając swoją nowoczesność.

666773

Front został wyposażony w tzw. "słuchawkę" na której znajdziemy wyświetlacz, przyciski funkcyjne oraz gałkę do ustawiania wysokości tonów. Wyświetlacz, tuż po podłączeniu zasilania, pokazuje wybrane opcje oraz dostępne funkcje. Poniżej znajdziemy 4 przyciski, odpowiadające po kolei za przełączanie między trybem AUX a Bluetooth, wybór poprzedniego utworu, pauza / wznowienie oraz kolejny utwór.

666775

Dodatkowo by wyjść na przeciw użytkownikom ceniącym proste rozwiązania, zainstalowano na jednej ze ścianek wejście USB na pamięci przenośne oraz miejsce na kartę pamięci SD.

Specyfikacja techniczna

  • Głośniki - satelitarne 15W
  • Głośnik niskotonowy - 30W
  • MOC - 60W RMS
  • Pasmo przenoszenia - 40 -20000Hz
  • Wejście - Stereo RCA
  • Zasilanie - 220-240V
  • Łączność - kablowa / bezprzewodowa / USB / karty SD

Pierwsze kroki

Przed właściwą zabawą, należy zestaw złożyć i przygotować do pracy. W tym celu należy na początek zrobić nieco miejsca na biurku lub na podłodze. Na tylnej ściance głośnika głównego znajdziemy złącza IMPUT pod które podłączamy przejściówkę i podłączamy pod zielony wtyk na płycie głównej komputera. Osoby które korzystać będą z laptopa mogą podłączyć się pod gniazdo słuchawkowe. Do złącz OUTPUT podłączamy oba głośniki, odpowiednimi kolorami. Gdy zostanie to już wykonane, podłączamy głośniki do prądu i uruchamiamy je, przestawiając włącznik na ON.

666781

Dobrze przeprowadzone parowanie, powinno objawić się poprzez podświetlenie krawędzi głównego głośnika na czerwono. Dodatkowo panel zacznie wyświetlać informację o wybranym trybie, głośności oraz wybranej łączności (domyślnie AUX). Gałka do sterowania głośnością posiada jeszcze jedną funkcję. Otóż pozwala ona po wciśnięciu na dodatkowy wybór ustawień basów oraz sopranów. W kwestii głośności możemy określić ją na podstawie wartości od 0 do 32, w którym to wartość 17 jest najbardziej optymalna. W przypadku basów lub sopranów, wartości te określamy od -7 do 7, gdzie 0 jest najmniej inwazyjne.

666783

Tak podłączone głośniki są gotowe do pracy z urządzeniem do którego są podłączone. W przypadku laptopów lub komputerów PC, wystarczy tylko włączyć utwór muzyczny by ten został odtworzony w głośnikach. Nic bardziej prostszego. Inaczej jest jednak gdy zajmiemy się łącznością bezprzewodową.

Odtwarzanie po Bluetooth

Przełączanie się w tryb Bluetooth jest banalnie proste - ot, wystarczy wcisnąć IMPUT na przodzie obudowy by móc z łatwością przełączyć się z AUX na łączność bezprzewodową. Funkcja ta pozwala na łatwe i szybkie przejście głośników w tryb łączności z każdym urządzeniem. Próba odtworzenia w tym trybie muzyki poprzez kabel, skończy się fiaskiem... no chyba że znów wrócimy do poprzedniego ustawienia. W urządzeniach pokroju smartfonów, w opcjach bezprzewodowych -> bluetooth pojawi nam się nazwa urządzenia: Helium 700BT z możliwością sparowania.

666787

Dzięki zainstalowanym na froncie przyciskom, otrzymujemy możliwość sterowania utworami od strony urządzenia, a dla nieco większych leniuchów - z poziomu dołączonego do zestawu pilota. Ten działa w promieniu do 20 metrów od urządzenia i pozwala w prosty sposób przełączać się między trybami oraz wybranymi wartościami.

666789

I choć takie rozwiązanie jest prostsze i mniej inwazyjne, to dodatkowo powoduje mniejszy dyskomfort związany z niepotrzebnym generowaniem hałasu. Chodzi mi głównie o to że wciskanie pokrętła głośności oraz przycisków funkcyjnych na obudowie jest dość głośne i w ogóle nie wytłumione.

Użytkowanie w praktyce

Głośniki Helium 700BT dzielnie służyły mi przez cały okres testów, dostarczając wysokich oraz niskich basów podczas ogrywania perełek Action-RPG pokroju najnowszej części Darksiders 3. Miałem możliwość również je sprawdzić w kwestii odtwarzania dźwięku podczas oglądania filmów, gdzie czasami grały wręcz wybitnie.

666793

W kwestii złączy USB oraz karty SD, mam mieszane odczucia. Wiem że zostały one dodane bardziej jako bajer, gdyż w kwestii technicznej, nic o nich nie napisano w instrukcji. W praktyce jest jednak tak że urządzenie wybiera najpierw te bardziej dostępne utwory w formacie .mp3, spychając na bok foldery oraz muzykę w innym formacie, np .flac. Na szczęście nie potrzebowałem do szczęścia takiej możliwości łączności. W zupełności wystarczyła mi łączność bluetooth oraz przewodowa. Odtwarzany dźwięk jest czysty i przystępny. Łatwa obsługa oraz możliwość regulacji, oddaje użytkownikowi nieco większe uprawnienia do zarządzania odtwarzanymi materiałami audio. Muszę przyznać że jak na moje ucho grają całkiem sprawnie.

Podsumowanie

Głośniki Genesis Helium 700BT miały swoją premierę pod koniec zeszłego miesiąca, idealnie wstrzeliwując się w rynek przez nowym rokiem oraz nieubłaganie zbliżającymi się świętami. Mam świadomość że mogą one sprawić radość niejednemu graczowi oraz osobom poszukującym mniej oczojebnych, skromnie świecących głośników. Na tę chwilę nowe głośniki od Genesisa w standardzie 2.1, możemy zakupić za niecałe 250 zł. Jest to cena dobra, choć wciąż nieco za duża biorąc pod uwagę konkurencję. Głośniki te zasługują jednak na uwagę ze względu na możliwość łączności bezprzewodowej, przystępne parametry oraz jakość wykonania.

SprzętTelefonyHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)