Blog (767)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)
@lordjahuGenesis Thor 200 RGB — klawiatura hybrydowa dla gracza

Genesis Thor 200 RGB — klawiatura hybrydowa dla gracza

18.10.2018 11:36, aktualizacja: 18.10.2018 18:13

Dawno na blogu nie było recenzji klawiatury dla graczy, a tak się złożyło iż od pewnego czasu takową użytkuję. Na warsztacie jakiś czas temu znalazł się nowy model marki Genesis - Thor 200 z podświetleniem RGB którego charakteryzuje fakt iż jest to model stricte hybrydowy. Oznacza to że łączy w sobie możliwości klawiatury membranowej z mechaniczną, co w praktyce oznacza szybką reakcję oraz trwałość, przy cichym kliku. Klawiaturę testowałem przez dość długi okres i przyszedł czas na pewne wnioski - zapraszam do recenzji.

Minimalizm do kwadratu

Marka Genesis przyzwyczaiła nas już do tego że w opakowaniach swoich produktów, szczędzą nieco na dodatkowych akcesoriach. Podobnie było w przypadku modelów Thor 300 oraz 300 TKL, podobnie jest teraz - oprócz klawiatury, znajdziemy instrukcję obsługi oraz stosowną naklejkę z logo producenta. W dołączonej dokumentacji znajdziemy informacje o trybach podświetlenia oraz możliwości związanych z użytkowaniem klawisza funkcyjnego w dostrajaniu m.in ich jasności.

662128

Po wyjęciu klawiatury z pudełka, naszym oczom ukazuje się dość szeroki, plastikowy kloc o podwyższonym spodzie. Mimo iż pierwsze wrażenie nie było pozytywne, to dopiero po dogłębnej analizie, śmiem twierdzić że nowa budowa zdaje egzamin pod względem wyglądu. Nieco martwi mnie jednak wytrzymałość nowego typu obudowy - ta nieco może wygiąć się przy naporze siły, chyba że zaczniemy się z nią delikatniej obchodzić.

662130

Na co dzień korzystam z modelu Thor 300 którego bardzo cenię za szybkość działania oraz wytrzymałość podczas dynamicznych rozgrywek czy długiego pisania recenzji, więc i większe było moje zaciekawienie jak hybryda spisze się w takiej sytuacji. Klawiatura została klasycznie wyposażona w klawisze funkcyjne oraz nakładki multimedialne, a ilość przycisków mieści się w magicznej liczbie 104.

662132

Klawiatura spoczywa na specjalnym podwyższeniu, który możemy dodatkowo nieco podnieść o wysokość plastikowych nóżek, otrzymując dodatkowe 1,4 cm podwyższenia. Na spodzie znajdziemy również gumowe wykończenie, by urządzenie nie porysowało nam blatu. Sens zastosowania tak grubej podstawy, widzimy dopiero w momencie gdy zwrócimy uwagę na tylne złącza. Znajdują się tam bowiem 2 porty USB 2.0 oraz wejście na słuchawki i mikrofon. Muszę przyznać że to fajne wyjście w przypadku gdy nie posiadamy takowych przy monitorze, a nie chcemy ciągnąć kabli od samego komputera.

662134

Nieco zagmatwanie wychodzi w tym wypadku sprawa rozwiązania problemu z podłączeniem takowego zestawu. Producent zadbał o takowe ale kosztem wpięcia do komputera nie jednego, ale trzech kabli - od mikrofonu, słuchawek i portów USB. Szkoda, miałem nadzieję na jeden kabel...

662136

Specyfikacja techniczna

  • Liczba przycisków - 104
  • Profil - wysoki
  • Siła aktywacji - 60g
  • Układ klawiszy - US/INT
  • Zakres ruchu przełącznika - 3.0-3.8 mm
  • Czas reakcji przełącznika - 8 ms
  • Podświetlenie - RGB + 8 kolorów
  • Dł. kabla - 160 cm / USB
  • Wymiary - 448 x 155 x 42

Użytkowanie w praktyce

To na co pierwsze zwróciłem uwagę to zastosowanie rodzaju przełączników w tym modelu. Mamy tutaj przełączniki hybrydowe, łączące w sobie najważniejsze cechy membran i mechaników - podczas ich wciskania słyszymy charakterystyczny "klik" choć nie zastosowano tutaj metalowych kontaktów jak w przypadku rodzimych mechaników czy gumowych kopułek w membranach. Podczas użytkowania urządzenia odniosłem wrażenie że już kiedyś spotkałem się z podobnymi przełącznikami w kwestii podobnej charakterystyki odgłosu towarzyszącemu ich wciskaniu. Okazało się że jest on zbliżony do Cherry MX Blue i podobnym ich odmianom. Na pewno są one cichsze niż typowy mechanik, lecz nie na tyle by oferować bezgłośną pracę.

662141

I przechodzimy do meritum - podświetlenia. Thor 200 RGB oferuje 9 trybów podświetlenia inicjując je kombinacją klawiszy Fn + 1-9, przy czym osiem pierwszych daje użytkownikowi wybór trybów a kombinacja Fn + 5 wybór koloru. Natomiast funkcja podświetlenia która osobiście mi bardzo przypadła do gustu opiera się o wbudowany equalizer i działa na zasadzie reakcji świetlnej. W praktyce wygląda to tak:

Dodatkowo możemy liczyć na antighosting dla 19 klawiszy, możliwość zablokowania klawisza Windows lub zmianę strzałek funkcyjnych na klasyczny WASD. Testowany przeze mnie model charakteryzuje się dobrym skokiem klawiszy oraz nawet niezłą wytrzymałością, a muszę przyznać iż celująco zdał egzamin kilku wersji beta nadchodzących premier, w tym alfę DMC :) a tu katowanie było ciągłe.

662145

Podsumowanie

Genesis Thor 200 RGB to nowy czarny koń w ofercie Genesisa oferujący klawiaturę mechaniczną z możliwościami membranowej. Hybryda ta sprawdza się w praktyce bardzo dobrze, choć miło by było gdyby producent przyłożył większą wagę do zastosowania nieco wytrzymalszych elementów budulcowych. Jak na urządzenie które możemy nabyć za niecałe 150 zł, trzeba przyznać że nowa linia robi robotę. Nieco zawiodłem się na dość rozbudowanym okablowaniu, ale cenię krok w postaci zainstalowania na klawiaturze dodatkowych wejść na USB oraz mikrofon i słuchawki. Ostatecznie proponowałbym by przy kolejnym modelu, dali je na boku.

SprzętGryTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)