Blog (762)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Genesis Thor 100 RGB — kompaktowy mechanik dla wybrednego gracza!

@lordjahuGenesis Thor 100 RGB — kompaktowy mechanik dla wybrednego gracza!20.09.2019 16:29

Tak to już jest w żywocie zapalonego gracza komputerowego, że jego nieodłącznym elementem wyposażenia jest wydajna myszka oraz w miarę zaawansowana klawiatura. Oczywiście była już wiele razy poruszana kwestia, że wprawiony gracz poradzi sobie z każdym sprzętem, ale dopiero urządzenia stricte tworzone dla graczy, mogą w bardziej bezpośredni sposób ułatwić nam dominację na wirtualnym polu walki.

W moim przypadku jest tak, że choć uważam się za dość dobrego gracza, raczej unikam zakupów wysoko-półkowych produktów dla graczy. Staram się zawsze znaleźć złoty środek między jakością wykonania, specyfikacją oraz możliwościami a ceną, która nie może za mocno nadszarpnąć naszych portfeli. Na rynku możemy zaobserwować istny wysyp nisko oraz średnio-półkowych produktów dla graczy, w których to zdecydowana większość może popisać się świetnymi parametrami i jakością, jakie mogą zaoferować. Sam do tej pory zaopatrywałem się w sprzęty marki A4Tech, by przenieść się w końcu na Genesis – markę, która ma w swoim portfolio całkiem wydajne akcesoria dla graczy, począwszy od słuchawek, a kończąc na klawiaturach i myszkach.

683836

Słowem wstępu

Od ponad roku korzystam z klawiatury mechanicznej dla graczy marki Genesis – Thor 300, który zresztą recenzowałem na portalu. Przesiadka z membranówki na mechaniczną była tylko kwestią czasu, gdyż zaczynałem coraz bardziej się wkręcać w świat e-sportu oraz kooperacyjnych gier akcji. A jak wiadomo – im zaczynają się wyższe schody, trzeba szczęściu nieco dopomóc.

683839

Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż spędzając przed komputerem domowym, więcej czasu przeznaczam na granie, zacząłem interesować się urządzeniami stricte przygotowanymi dla osób chcących zaoszczędzić nieco miejsca przed monitorem. Próbowałem użytkować gryzonia z trackballem, ale zanim bym się do tego typu sterowania przyzwyczaił (o ile w ogóle), zapewne straciłbym nieco na swoim wrodzonym „skillu”. Musiałem więc podejść z innej strony. Tak właśnie zostałem posiadaczem minimalistycznej klawiatury dla graczy – Genesis Thor 100 (RGB), która idealnie przyda się do komfortowego grania w gry a w szczególności strzelanki.

683841

Recenzowana klawiatura kwalifikuje się rozmiarem do urządzeń kompaktowych, które charakteryzują się tym, że zajmować mają mniej miejsca, niż ich większe gabarytowo odpowiedniki. Model ten został wyposażony z mechaniczne przełączniki oraz specjalną podpórkę pod nadgarstek.

Budowa / wykonanie.

Po wyjęciu z pudełka zauważymy że producent mocno ograniczył dołączone akcesoria do prostej instrukcji obsługi, naklejki z logo marki oraz prosty kluczyk do wyciągania klawiszy z urządzenia. Sama klawiatura jest mała, co ułatwi jej przenoszenie, choć w kwestii pierwszych wrażeń nie mamy tutaj do czynienia z wysoką jakością wykonania. Pierwsze co rzutuje na takiej opinii to wykonanie w całości z plastiku i brak pokrycia podpórki na nadgarstki, choćby namiastką materiału. Ta jest co prawda dobrze wyprofilowana pod nadgarstek osoby dorosłej, lecz przypuszczam, że przy dłuższym graniu może dojść do szybszego zmęczenia czy pocenia się. W kwestii klawiszy nie mam przeciwwskazań – są osadzone starannie, bez luzów czy przemieszczeń.

683845

Klawiatura posiada 39 programowalnych klawiszy z czerwonymi przełącznikami mechanicznymi. W modelu tym zastosowano wysokiej jakości przełączniki Outemu RED o żywotności do 50 milionów kliknięć, więc mamy w tym wypadku do czynienia z dużą wytrzymałością oraz wydajnością w grach. Klawisze mają dobry skok, choć zdaje mi się, że nieco poluzowany (45 gram nacisku) niż w modelu Thor 300. Być może to wina tego, że Thor 300 użytkuję od 2 lat a 100 od nieco ponad 12 dni. Wśród klawiszy, znajdziemy także 4 programowalne przyciski Makro oraz klawisze funkcyjne do wywoływania funkcji multimedialnych.

683847

Klawiatura łączy się z komputerem / laptopem, powlekanym w materiale kablem USB 2.0 o długości 1,8 metra, co w zupełności wystarczy do sprawnego grania. Pod spodem zamontowano 6 gumowych podkładek, uniemożliwiających przesuwanie się klawiatury po powierzchniach płaskich. Cieszy również zastosowanie ujścia płynów, jeśli przez przypadek rozlejemy coś na klawiaturę. Niestety, ale producent w ogóle nie przemyślał kwestii podpórek, więc omawiana klawiatura posiada bardzo płaski profil użytkowania.

Specyfikacja techniczna

  • Klawisze – mechaniczne
  • Typ przełączników – liniowe
  • Siła aktywacji – 45 g
  • Liczba przycisków – 39
  • Klawisze multimedialne – 5
  • Wymiary – 231 x 130 x 37

Przygotowanie do użytkowania

Jak to bywa w każdej klawiaturze – wystarczy podłączyć i grać. Nie inaczej jest w przypadku Genesis THOR 100, tyle że tracimy wiele względów personalizacyjnych. Po pierwsze – dedykowane oprogramowanie, które znajdziemy do pobrania ze strony producenta. Te daje nam możliwość przypisywania makr do przycisków na lewej krawędzi oraz ustawienia odpowiedniego dla nas podświetlenia. W przypadku oprogramowania możemy ustawić jeden z palety 16 milionów kolorów (RGB), po ówczesnym wybraniu jednego z 10 trybów animacji lub dostosowania jednego pod nasze potrzeby.

683853

Dodatkowo otrzymujemy możliwość ustawienia skrótów klawiszowych, przypisywania funkcji pod konkretne działania, lecz niestety bez ingerencji w podświetlane logo marki – te musi pozostać czerwone. Oczywiście bez problemów można poradzić sobie również w kwestii braku podświetlenia, lecz ja bym proponował choćby białe / neutralne, by przyciski były w ogóle jako tako widoczne.

683855

Funkcjonowanie w praktyce

I tu dochodzimy do sedna recenzji – czy taki minimalistyczny układ, w ogóle wchodzi w grę podczas dynamicznego grania? I tak, i nie. Z jednej strony otrzymujemy wygodny kombajn do wyprowadzania szybkich klawiszy na bardzo fajnych przełącznikach, ale z drugiej wykreślamy sobie możliwość napisania czegokolwiek w trakcie gry na czacie drużynowym. Można by oczywiście podsunąć drugą klawiaturę obok, ale w takim wypadku szlag trafia ergonomię przed monitorem. Pozostaje więc granie bez pisania. Dobrze, że nie musimy się martwić przypadkowym naciśnięciem klawisza, gdyż producent w Genesis Thor 100 zastosował funkcję B-Key Rollover, umożliwiającą naciśnięcie jednocześnie dowolnej ilości klawiszy, bez obawy, że niektóre z nich nie zostaną zarejestrowane.

683858

W moim przypadku rozegrałem na tej klawiaturze ponad 40 godzin w Battlefield V oraz przechodząc po raz kolejny (na wyższym poziomie trudnościMy Friend Pedro i nie widzę większych problemów w rozgrywce. Klawisze reagują natychmiast, inicjując wybrane komendy w trybie natychmiastowym. Tuż po podłączeniu nowej klawiatury, możemy natknąć się na dziwne odczucie względem użytkowania, ale to zwykłe przyzwyczajenie do nieco szerszych modeli. W moim przypadku było to szukanie klawisza Y oraz 7, gdyż akurat w kilku grach tam miałem przypisane funkcje. Na szczęście domyślnym oprogramowaniem szybko możemy to zmienić.

683860
683861

Podsumowanie

Ciężko mi jednoznacznie ocenić przydatność recenzowanej klawiatury na podstawie dynamiczne gry sieciowe, gdyż jednak wygodniej jest pisać i grać na tym samym modelu. Jednak po głębszych przemyśleniach, klawiatura ta idealnie się sprawdzi w przypadku gdy osoba planująca taki zakup, nie posiada pełnej klawiatury gamingowej. W takim wypadku Genesis Thor 100 może się bardzo przydać, oferując wysokiej klasy przełączniki, dobry skok klawiszy oraz wybór przycisków idealnie nakreślony na gry akcji, strategii oraz platformówki, rodem z klimatu metroidvanii. A to wszystko za około 110 zł*, więc nie potarga za mocno naszego portfela.

* - kupując z tego linka, wspieracie moją działalność.

SprzętGryTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)