Blog (750)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

GoClever DVR Extreme Silver - recenzja taniej kamerki sportowej

@lordjahuGoClever DVR Extreme Silver - recenzja taniej kamerki sportowej
08.04.2014 23:51

Uwielbiam spędzać czas na przejażdżkach rowerowych. Można śmiało rzec że to moje ulubione hobby, któremu staram się poświęcić trochę wolnego czasu. Po wielu dłuższych wycieczkach rowerowych zacząłem zastanawiać się nad zainwestowaniem w dobrą kamerkę sportową na rower, by móc rejestrować fajne trasy i publikować je później na YouTube. Oczywiście na internecie jest wysyp kamer od taniej chińszczyzny po zaawansowane kamery kosztujące o wiele więcej niż 1000 zł. A ja poszukiwałem czegoś z dobrymi parametrami i przy najmniejszym nakładzie finansowym. I tak natrafiłem na GoClever DVR Extreme Silver który idealnie spełnia moje wymagania. I choć nie jest to sprzęt z najwyższej półki, to do moich nie-ekstremalnych przejażdżek pasuje jak ulał.

511912

Od razu napiszę, by potem w komentarzach nie rozgorzała dyskusja w stylu - "ale kupiłeś g******y sprzęt". Mi nie chodziło o standard świetnej jakości nagrywania. Głównie szukałem dobrego sprzętu do nagrywania i za małe pieniądze, więc wiedziałem co kupuję. A że za ten sprzęt zapłaciłem tylko 190zł to miałem na uwadze że do GoPro Hero 3 mu daleko :) No ale zacznijmy recenzję.

Zestaw

Po otwarciu pudełka i wyciągnięciu wszystkich dodatków od producenta troszkę się zdziwiłem. Oczywiście pozytywnie, gdyż prócz kamerki w obudowie wodoszczelnej i kabla zasilającego USB otrzymujemy również ładowarkę samochodową, uchwyt samochodowy z mocowaniem na kamerkę jak i bardzo dobrej jakości mocowanie kamerki na kask/głowę. Oczywiście prócz w/w komponentów dochodzi jeszcze pomocna instrukcja obsługi w języku polskim wraz z informacją o możliwości zmiany oprogramowania z trybu sportowego na samochodowy i na odwrót. Jedyną rzecz w która warto się zaopatrzyć przed zakupem jest karta micro SD, której w zestawie brak.

Zestaw na bogato
Zestaw na bogato

Wszystko jest zrobione z bardzo porządnych materiałów. Uchwyt samochodowy działa bardzo dobrze - przyssawka dobrze łapie i mocno trzyma każdej powierzchni płaskiej. Nie inaczej jest z mocowaniem na kask - od wewnętrznej strony gumek mocujących znajdują się falisto poprowadzone gumowo-żelowe zaczepy, dzięki którym kamerka nie ześlizgnie się nawet przy dużym pędzie powietrza czy nieskoordynowanych ruchach. Do obudowy wodoszczelnej dołączony jest stojaczek z klejoną nóżką, który możemy przymocować np do ścianki meblowej czy innej powierzchni płaskiej. Oczywiście możemy ją też odpiąć a obudowę wraz z kamerą dopiąć do mocowania na kask.

Specyfikacja Techniczna Kamerki

Czas na trochę suchych informacji o urządzeniu :

  • Wyświetlacz - 2-calowy LCD (technologia TFT)
  • Porty - Mini USB 2.0 oraz wejście na karty micro SD (zalecana 2GB*)
  • Rozdzielczość - 1280 x 720 pikseli, 30 fps (video) oraz 2560 x 1920 pikseli, 1,3 Mpix (aparat)
  • Wspierane formaty - JPG/AVI
  • Wyposażenie - Głośnik/Mikrofon
  • Bateria - 650 mAh Li-ion (około 2h nagrywania)
  • Specyfikacja techniczna - 60x47x28,5 mm (kamera) waga 80g

* - przy większych niż 2GB mogą wystąpić problemy z dłuższym przesyłem danych z urządzenia na komputer.

Budowa kamerki

Co do wyglądu zewnętrznego kamerki to nie mam się do czego doczepić. Z przodu w prawym górnym rogu znajduje się kamera a poniżej niej ukryty jest mikrofon, a tyłu natomiast wita nas 2-calowy ekran wraz z umiejscowionymi na jego prawej stronie 5 klawiszami nawigacyjnymi. Mimo tego że kamerka idealnie mieści się w dłoni i na pierwszy rzut oka nie powinno być z nią problemów, okazuje się że jest bardzo nieporęczna, gdyż jest śliska i bez pomocy drugiej ręki ciężko jest zrobić dobre ujęcie lub włączyć nagrywanie.

Tył
Przód

Na spodzie kamerki ukryte jest rozsuwane wejście na kartę micro SD oraz akumulator. Musimy uważać jak wkładamy baterię do kamerki, gdyż nie ma ona żadnych zatrzasków trzymających ją bezpiecznie (rozsuwane wejście pełni rolę zaślepki baterii). Po prawej stronie wyświetlacza znajduje się 5 klawiszy nawigacyjnych - są to przycisk poglądu zdjęcia, przycisk nagrywania, włączania/wyłączania podświetlenia ekranu, zasilania oraz formatowania karty pamięci. Oczywiście to nie wszystko - każdy z tych klawiszy ma więcej niż jedna funkcję, więc bez przestudiowania dokładnie instrukcji obsługi daleko nie zajdziemy. Nieopodal klawiszy znajduje się niebieska dioda która informuje nas o nagrywaniu materiału (światło pulsacyjne) lub o wytracającej się baterii. A po lewej stronie kamerki znajduje się wejście mini USB.

Oprogramowanie 2 w 1

Kamerka GoClever DVR Extreme Silver tytułuje się jako "2 w 1" czyli prócz podstawowego trybu sportowego dołączana jest też możliwość zainstalowania trybu samochodowego. Tak, dobrze przeczytaliście - zainstalowania, gdyż producent nie postarał się o przełączenie z jednego trybu z drugi. Niestety z tego co się dowiedziałem zainstalowanie nowego oprogramowania - tutaj oprogramowania samochodowego, skutkuje w większości przypadków uszkodzeniem urządzenia, a że mi tryb samochodowy jest niepotrzebny, wolałem zostawić je przy obecnym oprogramowaniu i nie bawić się w reklamowanie produktu.

Ciekawostką jest fakt że program samochodowy tworzy filmiki po 2 minuty każdy a gdy brakuje miejsca na dysku, usuwa stare nagrania zastępując je nowo nagranym materiałem. Nie ma poprawy jakości filmików, więc po co zmieniać ? Nie wiem. Ja w takiej zagrywce sensu nie widzę.

Nagrywanie materiału

Mimo niedociągnięć kamerka radzi sobie dobrze w warunkach skrajnego oświetlenia. Oczywiście przy gorszym oświetleniu lub prześwietleniu często nie widać nic, lecz kto nagrywa w pełnym mroku lub pod słońce ? Rejestrowanie materiału video odbywa się bardzo płynnie w 30 klatkach na sekundę w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, która moim zdaniem zupełnie wystarcza jak na taką półkę cenową. Oczywiście można się doczepić do jakości dźwięku - częste szumy lub denerwujące trzaski są nieodłączne przy kręceniu materiału w ochronnej obudowie. Poniżej prezentuję filmik z przejazdu rowerowego nagrywany właśnie tą kamerką. Wybaczcie denerwujące trzaski w materiale, ale montaż kamerki wraz z obudową do ramy roweru to nie był dobry pomysł :

Inaczej natomiast ma się sprawa gry nagrywamy bez obudowy ochronnej - obraz jest czystszy a mikrofon działa lepiej - nie ma efektu echa. Oczywiście kamerka nie posiada autofocusa, więc z nagrywaniem bliższych przedmiotów niż 20 centymetrów od urządzenia możemy sobie pomarzyć. Lepiej też działa opcja doświetlania - kamerka szybciej dostosowuje natężenie doświetlenia do np. przyciemnionego krajobrazu lub terenu. Prezentuje to filmik poniżej :

Kamera daje nam także możliwość robienia zdjęć, ale aparat o tak niskiej matrycy nie dość że rozciąga zdjęcia w pionie, to są one bardzo brzydkie i niedoświetlone. W sumie nie po to kupowałem kamerkę sportową by robić nią zdjęcia. Poniżej prezentuję zdjęcia wykonane kamerką :

114670
114671
114672
114673

Warto wspomnieć że minuta nagranego materiału video mieści się w 150-200 MB danych. Przy dłuższym nagrywaniu, film może nawet zajmować nawet kilka Gigabajtów.

Bateria

Ładowanie urządzenia odbywa się poprzez podpięcie kabla USB do komputera. Od pełnego rozładowania do naładowania kamerki potrzeba około 2-3 godzin. Natomiast bateria starcza nam na około 2 godziny nagrywania materiału. Oczywiście, czas ten może się diametralnie skrócić gdy np. często skaczemy po menu lub nie wyłączamy ekranu podczas nagrywania.

Podsumowanie

Uważam że zakup był strzałem w dziesiątkę. Przy tak niskiej cenie otrzymałem bardzo dobrą kamerkę sportową do nagrywania moich tras z bardzo bogatym wyposażeniem dodatkowym. Może i jakość filmów nie jest najwyższych lotów, ale dla osób szukających kamerki w dobrej cenie ze średnimi parametrami - polecam zapoznanie się z tym produktem.

Z tego co widzę spóźniłem się lekko z tą recenzją, gdyż firma GoClever już ma już w sprzedaży tego modelu, ale jak dobrze przeszukacie sieć natraficie na sklepy z tym modelem na sprzedaż.

SprzętTelefonyHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)