Blog (750)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Lekki a wydajny program antywirusowy dla graczy? Recenzja ESET Security Pack 2018!

@lordjahuLekki a wydajny program antywirusowy dla graczy? Recenzja ESET Security Pack 2018!
27.11.2017 12:33

Kilka dni temu miałem nieprzyjemną sytuację podczas grania w nową odsłonę Battlefronta. Podczas potyczki wieloosobowej na planecie Tatooine, zauważyłem że system zaczął drastycznie zwalniać a gra samoistnie się wyłączyła. System nie reagował poprawnie, kursor myszy zaczął poruszać się po pulpicie bez mojego udziału a klawiatura nie reagowała. Dzięki szybkiej reakcji, odłączyłem internet i zacząłem skanować system w poszukiwaniu błędów. Okazało się że padłem ofiarą cyber-włamania. Mimo utracenia kilku plików, kopia zapasowa dysków podołała zadaniu.

By uchronić się przed podobną sytuacją w przyszłości, postanowiłem ponownie postawić system operacyjny, pozbywając się przy okazji wszystkiego z dysków twardych i instalując program do zwalczania takich przypadłości. Nigdy nie miałem problemów z systemowym Windows Defender Security Center, ale okazało się że nawet dobre i sprawdzone programy potrafią zawieść.

Lekki i nieinwazyjny

Na rynku oprogramowania antywirusowego, mamy do wyboru ogromną ilość programów. Jedne są lepsze a inne gorsze, są takie które cechuje wzmożona aktywność procesów w tle, ale znajdziemy też mniej wymagające. Słowem podsumowania, ciężko jest znaleźć złoty środek. Kilka dni temu otrzymałem od zaprzyjaźnionej platformy handlowej, klucz do pełnej wersji programu ESET Security Pack 2018. Postanowiłem przetestować owe oprogramowanie pod kątem zasobożerności oraz wydajności podczas wzmożonej pracy na komputerze.

636801

W związku z tym że tworzę wiele artykułów recenzenckich i jestem aktywnym graczem, nie mogę sobie pozwolić na dziurawy system operacyjny, tym bardziej pozwolić na ogólną dostępność informacji niejawnych oraz danych prywatnych które znajdują się na moim dysku. Wychodzę z założenia, że oprogramowanie antywirusowe musi być lekkie, wydajne oraz spełniać oczekiwania użytkownika pod względem bezpieczeństwa komputera oraz bezproblemowemu poruszaniu się po sieci. Biorąc również pod uwagę fakt iż dużo gram i recenzuję, oprogramowanie takie nie może spowalniać komputera.

Instalacja a interfejs

W celu zainstalowania oprogramowania, musimy pobrać paczkę instalacyjną ze strony producenta. Podczas instalacji podajemy klucz licencyjny w celu autoryzacji oraz aktywacji programu. Podczas pierwszego uruchomienia, zostajemy wprowadzeni w najważniejsze funkcje i następuje automatyczne skanowanie systemu w poszukiwaniu błędów. Po wstępnym skanowaniu i aktualizacji programu, zostałem poinformowany iż korzystam z wersji 11.0.149.0.

636805

Pierwsze co od razu rzuciło mi się w oczy to bardzo ograniczony interfejs. Postawiono w nim na prostotę obsługi, chowając zaawansowane funkcje w zakładce narzędzi, dając do dyspozycji użytkownika najważniejsze jej elementy. Interfejs główny został podzielony na zakładki. Te dzielimy na Menu Główne, Skanowanie, Aktualizację, Narzędzia, Ustawienia oraz Opcje wraz z Obsługą programu.

W programie tym znajdziemy często aktualizowane filtry antywirusowe, pakiety anty-spyware oraz firewall. Możemy również liczyć na filtr antyspamowy, kontrolę rodzicielską oraz ochronę podczas korzystania ze stron do bankowości. Do nowości należy możliwość dodatkowej ochrony sprzętu w przypadku jego kradzieży.

Sprawne działanie

Jak się okazało, całkiem niedawno redaktor dobrychprogramów, zrobił recenzję ESET Security Pack 2018 na łamach naszego portalu. Postanowiłem że w swojej recenzji skupię się bardziej na zachowaniu się programu podczas stresu, przy pracy podczas wymagających gier, mających w zwyczaju obciążać system do granic możliwości.

636810

Podczas pracy na urządzeniu, nie zauważymy spadku płynności i szybkości działania systemu. Program ten pochłania podczas normalnej pracy do 4% użycia procesora i niecałe 20 - 60 MB pamięci systemowej (przy korzystaniu z 8 GB RAM). Podczas skanowania systemu, wartości te nie ulegają zmianie, chyba że zaczniemy używać wielu programów w tle. Wtedy będzie on musiał się skupić na wielozadaniowości. Podczas rozgrywki wieloosobowej w takie tytuły jak Battlefield czy Battlefront, również nie uświadczymy zauważalnych spadków płynności czy korzystania z zawyżonych zasobów przez program. Mimo wykorzystywania procesora w 100%, program działa bez problemów przy okazji skanując cały system w poszukiwaniu błędów.

Mnogość funkcji

Z dostępnych funkcji mamy do wyboru monitor sieci domowej, ukazujący jakie urządzenia połączyły się z siecią. Możemy je podświetlić, dowiedzieć się jakie to sprzęty oraz otrzymujemy dostęp do historii ich połączeń. Dzięki ochronie bankowości, otrzymujemy możliwość bezpiecznego przeglądania stron banków. Szkoda tylko że włączając tę funkcję wyskakuje nam dodatkowe okno. Problem ten zaczął się objawiać w przeglądarce Firefox. W Chrome oraz Opera, problem nie występuje.

636814

W zaawansowanych narzędziach otrzymujemy dostęp do statystyk ochrony, monitora aktywności, połączeń sieciowych oraz zaawansowanych programów nadzorujących. Mam na myśli programy do gromadzenia informacji o systemie, planowanie zadań oraz naprawę błędów systemowych. W zakładce opcji mamy do wyboru masę ustawień.

636816

Aplikacja mobilna

W wersji którą otrzymałem do testów, jest możliwość skorzystania z ochrony do 3 komputerów jednocześnie oraz tyle samo w urządzeniach mobilnych. Mam na myśli urządzenia działające pod kontrolą systemu Android. Po zainstalowaniu aplikacji, pobranej ze sklepu Google Play, należy podać klucz licencyjny, taki sam jak w przypadku wersji na komputery.

636819

W programie tym otrzymujemy możliwość przeskanowania systemu w poszukiwaniu wirusów oraz błędów. Możemy w nim włączyć tryb antykradzieżowy, audyt zabezpieczeń oraz filtr połączeń oraz wiadomości SMS. Aktywnie włączony jest antywirus oraz ochrona przed atakami typu phishing.

Podsumowanie

Podczas użytkowania komputera nie spotkałem się ze spadkiem wydajności przez zainstalowany program antywirusowy. ESET zadbał o to by antywirus nie nadwyrężał zasobów systemowych a oferował wydajną pracę w stresie. Dla mnie jako gracza oraz użytkownika komputera do celów związanych z testami i recenzowaniem produktów, ważne jest by taki program nie był zbyt inwazyjny w stosunku do pozostałych programów. ESET Security Pack 2018 dostępny jest w rewelacyjnej cenie 171,75 zł. Dostajemy w niej licencję roczną na trzy komputery osobiste oraz trzy urządzenia mobilne. Osoby które nie są jeszcze przekonane do korzystania z innego programu antywirusowego niż Windows Defender, polecam zapoznać się z wersją demonstracyjną, tytułowego programu.

636823

Chciałbym z tego miejsca podziękować platformie handlowej Win2, za użyczenie klucza do recenzji. Dodatkowo, chciałbym wspomnieć o tym, iż sklep ten wprowadził trójstopniowy program ochrony kupujących. Polega on na bezpieczeństwie poprzez zakupy, płatności oraz dostarczenie towaru do osoby kupującej. Sklep ten wciąż się rozwija, mimo kilku braków w infrastrukturze strony. Na bieżąco są wprowadzane udogodnienia które niebawem powinny pojawić się na łamach serwisu. Niebawem również napiszę o samym sklepie, oraz pomyśle młodych ludzi z Polski, którzy pragną podgonić nim do takich serwisów jak Aliexpress lub Gearbest, tworząc ogólnopolską platformę handlową :)

Program został zainstalowany na urządzeniu o podanej specyfikacji :

Win 10 Pro 64x, Intel Core i5-4690K 3,50 GHz, 8 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 1070

OprogramowanieBezpieczeństwoWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)