Blog (762)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Logitech C922 Pro Stream dla początkujących Vlogerów growych

@lordjahuLogitech C922 Pro Stream dla początkujących Vlogerów growych09.01.2017 10:33

Zawsze zastanawiałem się, jak to jest być Vlogerem growym. Czy prócz dobrego komputera i podstawowych umiejętności teatralnych potrzeba też świetnej kamery i rozbudowanego programu do edycji nagranego materiału czy też można sobie poradzić z najzwyklejszym sprzętem. Z odpowiedzią dotarła do mnie kamerka Logitech C922 Pro Stream oferująca możliwość nagrywania materiałów filmowych z wyłączeniem lub zmianą tła.

Jak można zauważyć wiele osób nagrywających i udostępniających filmiki w serwisie YouTube korzysta ze sprzętu wysokiej jakości i dzięki obróbkom w edytorach wideo, potrafią oddzielić materiał z gry od nagrania z kamerki, łącząc je w jedną spójną całość. Recenzowana kamerka nie potrzebuje programu do edycji tła, gdyż jej sensor sam oddziela pierwszy plan od drugiego, dzięki czemu szybciej i łatwiej możemy dograć swoją osobę w każde tło.

Skromny zestaw

Kamerka dotarła do mnie w małym, prostokątnym kartoniku w kolorze czarno-zielonym. Na jego ściankach znalazły się informacje o modelu, specyfikacji technicznyej oraz głównych funkcjach urządzenia. Gdy postanowimy otworzyć pudełko, w środku znajdziemy prócz kamerki - statyw tripod, krótką instrukcję obsługi, poradnik montażu kamerki oraz kod na 3 miesięczną usługę Premium w programie XSplit.

611262

Kamerka umocowana jest na niezdejmowanym klipsie który posłuży nam jako mocowanie do monitorów lub telewizorów. Dzięki wyginanej poniżej gumowej nóżce, ta powinna oprzeć się na tyle monitora, powodując nie przesuwanie się kamerki np. podczas szarpnięcia kabla. Szkoda tylko że kamerki nie da się obrócić choćby o kilka stopni w poziomie.

611264

Sam spód kamery został wyposażony w uniwersalny gwint na śrubkę z myślą o osobach które montują kamerkę na statywie. C922 została zbudowana z plastiku bardzo dobrej jakości. Całość jest zwarta i nie trzeszczy podczas ściskania. Z przodu kamerki zastosowano sensor nagrywający w jakości HD 1080p oraz mikrofon po obu jego stronach.

611266

Z tyłu znajduje się podłączony kabel zasilający USB o długości 180 cm. Długość ta w zupełności wystarczy do zastosowań biurkowych oraz przy konferencjach. Dołączony do zestawu statyw jest w większości wykonany z metalu. Jest on bardzo prosty w montażu, a dzięki korbce bocznej możemy ustawić kąt pod jakim ma się znaleźć kamerka. Możemy również wyjąć nóżki i rozłożyć je do 18,5 cm. Nawet jak nam się nie przyda do w/w kamery to posłuży jako świetny tripod pod kamerkę sportową :)

Specyfikacja teczniczna

Rozdzielczości - 1080p 30 fps / 720p 60 fps Funkcje - zmiana tła / automatyczne doświetlenie / autofocus Mikrofon - stereo Długość kabla - 1,8 m Wymiary - 29 mm x 95 mm x 24 mm Waga - 162 g Gwarancja - 2 lata

Pierwsze uruchomienie a oprogramowanie

Podczas pierwszego uruchomienia, system powinien automatycznie zainstalować dedykowane sterowniki. Jeśli tego nie zrobi, należy pobrać odpowiednie oprogramowanie. Podczas łączenia się poprzez program Skype lub włączając aparat systemowy, wyskoczy nam okienko konfigurujące naszą kamerkę.

611272

Dzięki temu programikowi możemy dostosować nagrywany obraz pod nasze preferencje. Ten podzielony jest na trzy zakładki. Sterowanie kamerą internetową pozwoli nam ustawić pozycję kamery oraz włączyć lub wyłączyć automatyczne ustawianie ostrości. Ustawienia zaawansowane to nic innego niż zabawa suwakami wpływającymi na ustawienia ekranu a informacje o urządzeniu to informacje o oprogramowaniu. I trzeba przyznać że do samych wideokonferencji urządzenie spisuje się wzorowo, ale ma ono w końcu jeszcze jedno zastosowanie. Tak jak już wcześniej wspominałem, wraz z kamerką otrzymujemy klucz na trzymiesięczną wersję Premium do programu XSplit który jest używany przez wielu growych vlogerów.

611274

Program choć po angielsku, jest bardzo prosty do zrozumienia a jego rozpracowanie trwa do kilku minut. Dzięki niemu możemy nałożyć kilka efektów na nagrywany materiał. Dla przykładu możemy nagrać wcześniej naszą rozgrywkę z gry by potem nałożyć na nią nasz komentarz. Ale to byłoby zbyt banalne.

Nagrywanie a wydajność

Postanowiłem nie bawić się w nagrywanie materiału a potem nanoszenie na niego nagrywanego video-komentarza, gdyż taki zabieg jest za prosty. Postanowiłem sprawdzić jak sobie poradzi program i komputer, gdy włączę jednocześnie nagrywanie rozgrywki jak i mojej facjaty. Do testów wybrałem rozdzielczość 1080 p przy 60 klatkach na sekundę. Przy większych rozdzielczościach gra się niemiłosiernie tnie lub w ogóle nie nagrywa prowadzonej rozgrywki. Jak to wygląda podczas nagrywania możecie zobaczyć poniżej.

Jak możecie zauważyć dałem ciała jeśli chodzi o dźwięk. Mimo zmniejszenia odgłosów z gry to sam mikrofon na kamerce działa po prostu słabo. Można co prawda podbić nieco jego czułość, ale odbije się to nad-basem i trzaskami podczas mówienia. Najlepszym wyjściem jest używanie dodatkowego mikrofonu. Mimo tego iż mikrofon nagrywa w jakości stereo, to nawet przebywając w dużym, otwartym pomieszczeniu słychać bas. Winą za to jest wbudowany mikrofon fatalnej wręcz jakości. Nie dość że cicho nagrywa to dźwięk jest przesiąknięty nad-basem. Postanowiłem pogrzebać trochę w ustawieniach systemowych oraz kamerki ale nie udało mi się zlikwidować tego problemu. Przy nagrywaniu rozgrywek warto korzystać z zewnętrznego mikrofonu lub tego przy słuchawkach.

611280

Duży plus należy przyznać kamerce za ustawianie ostrości. Ta działa bez zarzutów, chociaż gdy zbliżamy jakiś element blisko kamerki a w tle znajduje się kogoś głowa, to ta będzie się zawsze skupiać na niej. Gdy ustawimy natomiast manualne wybieranie odległości, to podczas nagrywania materiału możemy spotkać się z niewyraźnym ekranem. Samo rozpoznawanie sylwetki działa dobrze, choć zdarza się czasami że kamerka zlewa jakąś część nas z tłem za nami. Powoduje to wyszczerbienia i nienaturalność sylwetki. Zastosowanie zielonego płótna nie rozwiązuje tego problemu. Może w przyszłości wyjdzie jakaś łatka do oprogramowania.

Podsumowanie

Szczerze to spodziewałem się większych cudów po kamerce kosztującej na dzień dzisiejszy prawie 400zł. Świetnie sprawdza się jako kamerka do rozmów i wideokonferencji ale dzięki słabemu obieraniu dźwięków nasz rozmówca może mieć problemy ze słyszeniem nas. Biorę też poprawkę na to że wysłany do mnie sprzęt mógł nie obyć się bez wad, co tłumaczyłoby tak lipnej jakości dźwięk. Sam system oddzielania sylwetki od tła jest bardzo na plus i przyda się do komfortowej pracy przy tworzeniu zapisów z rozgrywek osobom które lubią pokazywać swoją facjatę :)

SprzętTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)