Blog (762)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)
@lordjahuMysz bezprzewodowa Logitech MX Anywhere 2S i bezproblemowa praca na trzech komputerach

Mysz bezprzewodowa Logitech MX Anywhere 2S i bezproblemowa praca na trzech komputerach

25.07.2017 14:43, aktualizacja: 26.07.2017 21:23

Na łamach bloga miałem możliwość przetestowania kilku wartych uwagi akcesoriów dla graczy. Były to w większości klawiatury, myszki oraz słuchawki. Tak się złożyło że przyszło mi sprawdzić jak spisuje się myszka firmy Logitech, tym razem do zastosowań stricte biurowych. W tym wypadku wybór padł na model MX ANYWHERE 2S który łączy się z komputerem przez Bluetooth i oferuje możliwość działania jednocześnie na trzech włączonych urządzeniach. Podczas testów przyszło mi sprawdzić jak myszka ta, spisuje się podczas zróżnicowanej pracy na programach biurowych przy jednoczesnym korzystaniu z wielu monitorów.

Klasycznie w książkowym pudełku

Wyposażenie pudełek myszy komputerowych to zwykle stos papierów i niepotrzebnych reklam. W tym wypadku otrzymujemy wręcz "książkowo" otwierane pudełko, w pełni opisane specyfikacją techniczną urządzenia i najważniejszymi funkcjami. W środku prócz samego urządzenia, znajduje się moduł Bluetooth na USB, kabel USB-microUSB do podładowania myszki oraz zgrabna instrukcja obsługi.

626789

Gdy wyjmiemy mysz z pudełka, zauważymy że jest ona skierowana w dużej mierze do osób posiadających średniej wielkości dłoń, a więc przystępną dla większości użytkowników. W moim przypadku, gryzoń okazał się nieco za mały ale po pewnym czasie przestałem na to zwracać uwagę gdyż urządzenie to bardzo dobrze leży w dłoni. To głównie zasługa świetnie wyprofilowanych boków na kciuk oraz czwarty i piaty palec. Są one nieznacznie załamane, tworząc futurystyczny acz miły dla oka szlaczek. Góra urządzenia została pokryta wysokiej jakości plastikiem. Po lewej stronie znajdziemy dwa w pełni konfigurowane przyciski a na froncie niesamowicie czuły scroll i przycisk funkcyjny. Dlaczego użyłem słowa niesamowity ? O tym później :)

626791

Na przodzie znajduje się wejście na kabel zasilający a na spodzie znajduje się włącznik oraz klawisz wyboru opcji w trybie EASY-SWITCH. Osoby które przyzwyczaiły się do myszek na kablu, mogą podpiąć gryzonia bezpośrednio pod USB lub pójść z duchem czasu i skorzystać z łączności bezprzewodowej.

Specyfikacja techniczna

Łączność bezprzewodowa - 2,4 GHz Rozdzielczość - od 200 do 4000 dpi Czas pracy akumulatora - do 70 dni Przyciski - 7 / + obszar gestów Kółko przewijania - gesty + funkcji Smartshift Dioda LED - stan akumulatora, aktywna funkcja Zasięg bluetooth - do 10 metrów Wymiary - 61,6 x 100,3 x 34,4 mm Waga - 106 gram

Zwinny gryzoń

Po wstępnym ładowaniu akumulatora i zainstalowaniu sterowników na komputerze - jeszcze przed ogólnym omówieniem funkcji łączności pomiędzy komputerami, powinniśmy zaznajomić się z kilkoma nowościami jakie będą na nas czekać w tym modelu. Po pierwsze to czas działania. Zamontowana w myszy bateria 500 mAh starczy nam do 70 dni działania na jednym ładowaniu, a zaledwie 3 minuty ładowania dadzą nam prawie cały dzień pracy. Nie musimy się martwić w przypadku gdy zapomnimy oficjalnego kabla zasilającego, gdyż myszka ta potrzebuje jedynie kabla zakończonego wtykiem microUSB który w tych czasach jest dostępny w większości domów.

626797

Wspomniałem wcześniej o "niesamowitym" przycisku przewijania. Już wyjaśniam co miałem na myśli. Otóż zamontowany w urządzeniu scroll-lock jest bardzo czuły i oferuje ogromne możliwości, nie tylko w szczeblu personalizacji ale również podczas poruszania się po stronach internetowych lub korzystania z wielu programów. Dla przykładu -> by zjechać na sam dół strony przy użyciu samego scrolla lub dostania się na mniej/więcej środek strony w forumowym opowiadaniu, trzeba się w zwykłej myszce sporo napracować w przewijaniu tematu na sam dół. W przypadku myszki Logitecha wystarczy porządnie zakręcić kółkiem by udać się w tempie ekspresowym na sam dół. Metoda działania może przypominać niektórym to, od Fidget Spinnera :) Mimo że funkcja ta bardzo przydaje się podczas przeglądania stron, to trzeba mieć na uwadze że nawet drobna interakcja może skończyć się przeskokiem nawet kilkunastu stron.

626799

Oprogramowanie a personalizacja

Firma Logitech korzysta z oprogramowania Logi, dzieki któremu spersonalizujemy mysz pod własne preferencje i upodobania. Po zainstalowaniu dedykowanych sterowników, naszym oczom ukaże się panel sterujący. Ten podzielony został na trzy zakładki. Pierwszą z nich jest dostosowywanie klawiszy. Możemy ustawić w niej jakie funkcje mają posiadać poszczególne przyciski oraz jak mają reagować. Niestety nie zauważyłem tutaj możliwości zapisywania profilów makr.

626802

W zakładce drugiej oddano możliwość ustawienia szybkości wskaźnika oraz kierunku przewijania. Nie wykorzystano niestety wolnej przestrzeni na rzecz innych opcji. Natomiast trzecia zakładka tyczy się funkcji FLOW dzięki której będzie możliwa praca jednocześnie na trzech komputerach. A jak to wygląda w praktyce ? Otóż wystarczy że na każdym z komputerów zostanie zainstalowane dedykowane oprogramowanie. Następnie przy pomocy ulokowanego pod myszką przycisku, inicjujemy połączenie Bluetooth określając dany numer pod dany komputer. Maksymalnie możemy skorzystać z trzech. Łączymy się z nimi za pomocą połączenia Bluetooth lub odbiornika Unifying, dołączonego do zestawu. Gdy komputery zostaną skonfigurowane, należy podłączyć je pod tę samą sieć Wi-Fi lub połączenie ethernetowe. Jedyne co nam w takim wypadku pozostanie to ustawienie monitorów komputerów w ten sposób by z trzech, zrobił się jeden szerszy. Można oczywiście tego nie robić, ale obracanie za każdym razem głowy w innym kierunku może powodować prędkie spotkania z Voltarenem.

Takie podłączenie i możliwość sterowania kilkoma urządzeniami daje nam masę możliwości. Jeżeli dla przykładu zajmujemy się edycją filmów i komputer zajęty jest kodowaniem, wystarczy skierować mysz na monitor innego komputera by w międzyczasie zająć się czymś innym. Możliwa też jest wymiana plików między komputerami, ale nie w przypadku przeciągania i upuszczania ich. Samo kopiowanie i wklejanie nie będzie sprawiało żadnych problemów.

Podsumowanie

Szczerze to nie należę do entuzjastów połączeń bezprzewodowych w przypadku urządzeń wskazujących, ale nie zauważyłem przy tym modelu znaczących opóźnień czy zacięć. Przez cały okres testów, urządzenie spisywało się wzorowo, sprostając każdemu powierzonemu zadaniu. Obsługa okazała się bezproblemowa na systemach Win7 oraz Win10. Szkoda że aplikacja nie działa na Chromebookach, gdyż wtedy operowałbym w domu na trzech urządzeniach jednocześnie. Logitech MX Anywhere 2S uważam za bardzo dobrze leżące w dłoni urządzenie wskazujące, oferujące dużo funkcji w miarę przystępnej cenie. Na dzień dzisiejszy oscyluje ona w granicach 380 złotych, ale kwestią czasu jest jak zacznie ona maleć.

May the Force be with You!
May the Force be with You!
SprzętTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)