Blog (753)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Przywróć usunięte dane! Dr.Fone w akcji

@lordjahuPrzywróć usunięte dane! Dr.Fone w akcji
19.05.2017 16:58

Jakiś okres temu miałem nieprzyjemną sytuację w której przez "przypadek" usunąłem z telefonu dane wrażliwe, korespondencję SMS oraz kilka zdjęć. Zacząłem wtedy nerwowo szukać w internecie programów do przywracania, ale prawda była niestety taka że kilka działało a reszta nie. Po wielu próbach udało się wygrzebać większość danych, choć bezpowrotnie utraciłem pozostałe. Po tym doświadczeniu postanowiłem znaleźć jakiś wydajny i łatwy w obsłudze program do przywracania danych z urządzeń działających pod systemem Android. Tak właśnie natrafiłem na program Dr.Fone, który został wydany w dwóch wersjach - pod iOS oraz Android.

Program ten służy przede wszystkim do przywracania usuniętych danych, ale posiada również wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest możliwość wykonania kopii zapasowej oprogramowania w tym wiadomości SMS, rozmów, ustawień. Gdy zapomnimy wzoru blokady ekranu, możemy skorzystać z programu do jego usuwania / przywracania. W poniższym tekście wymieniłem przydatne funkcje tego programu z którego miałem możliwość skorzystania w trakcie testów. Podczas jego trwania udało mi się uratować dane z kilku urządzeń, w tym tabletów. Szansa na pozytywne odzyskanie danych wynosi około ~87 % i jest to wynik bardzo dobry :)

Minimalizm i prostota

Ekran główny programu podzielony został na kafelki, które odpowiadają za poszczególne funkcje. Warto wspomnieć iż Dr.Fone nie został przetłumaczony na język polski, nie jest to jednak problemem gdyż interfejs został bardzo starannie uproszczony i nawet językowy laik nie powinien mieć problemów z korzystaniem z niego. Funkcje jakie w nim znajdziemy to odzyskiwanie i wyodrębnianie danych, tworzenie i przywracanie kopii zapasowych, root urządzenia, zdjęcie blokady ekranowej, wymazywanie danych oraz rejestrowanie obrazu z urządzenia.

622511

W programie dostępna jest jeszcze funkcja odblokowania sim-locka, ale nie miałem do niej dostępu. W górnym panelu programu znajdziemy funkcje społecznościowe, możliwość wysłania opinii oraz dostęp do ustawień i zarządzaniem konta. Praca z programem teoretycznie należy do najprostszych, a w naszej kompetencji wymagana jest podstawowa znajomość funkcji systemu Android i lokalizacja kilku jego opcji, w tym włączenie trybu debugowania. By uruchomić większość aplikacji, nieodłączne jest jego uruchomienie by program mógł mieć pełen dostęp do podłączonego urządzenia. W przypadku sprzętów z uszkodzonym wyświetlaczem lub niedziałającymi przyciskami, zawsze istnieje możliwość zgrania danych poprzez sam kabel podłączony do komputera.

622513

Przy zainicjowaniu jednej z funkcji otrzymamy możliwość przeskanowania urządzenia pod kątem zawartych danych oraz określenia z jakim modelem przyjdzie nam pracować (niekiedy uszkodzenie uniemożliwia nam taką możliwość). W przypadku gdy program nie zainicjuje automatycznego rozpoznania urządzenia, będziemy musieli wypełnić dane ręcznie lub skorzystać z listy programów. I tu spotkamy się z pewną niespodzianką. Otóż okazuje się że na liście znajdują się tylko wybrane urządzenia firmy Samsung. Nie znajdziemy na niej najnowszych flagowców, a modele z 3-4 letnim stażem. Można zatem przyjąć że to Samsung się często psuje ^^. Listę możemy poszerzyć tylko o manualne wpisanie parametrów. Nie ma niestety możliwości zaimportowania dodatkowej, rozbudowanej listy innych producentów. Szkoda.

Odzyskiwanie danych

Przy podłączeniu urządzenia do komputera, otrzymujemy możliwość jego pełnego przeskanowania w celu odnalezienia usuniętych lub utraconych plików. W ten sposób mamy możliwość odzyskania wiadomości, kontaktów, historii połączeń, multimediów i plików tekstowych. Wystarczy zaznaczyć interesujące nas kryteria i zainicjować wyszukiwanie. Istnieje również możliwość przeszukiwania istniejących danych, by móc wydobyć pełną zawartość danych. Po udanym odzyskiwaniu danych, na ekranie zarządzania pojawią się sekcje podzielone na w/w kryteria z podaną ilością odzyskanych plików. Wystarczy zaznaczyć te które nas interesują i wybrać ich docelowe miejsce zapisu.

Wyodrębnianie danych

W przypadku awarii systemu, stłuczenia ekranu lub w przypadku gdy ten nie reaguje na nasze polecenia mamy możliwość wymuszenia przeniesienia danych na dysk komputera. Metoda jest podobna jak w przypadku odzyskiwania danych, z tą różnicą że dane nie są kopiowane, a w całości przenoszone.

Root

Jakoś nigdy nie miałem możliwości wgrania niestandardowego ROM'u do urządzenia, również ze względu na obawę przed uszkodzeniem sprzętu. Program ten daje możliwości dostosowania oprogramowania pod własne potrzeby. Uzyskamy w ten sposób dostęp do zablokowanych funkcji, odinstalujemy systemowe aplikacje lub takie które zostały nachalnie zainstalowane przez producenta i co najważniejsze - ewidentnie przyspieszymy działanie odchudzonego ze śmieciowych aplikacji urządzenia.

Kopia zapasowa

Zapewne wielu z nas korzysta z kopii zapasowej w swoim telefonie. Osobiście należę do grona osób które wykonują backup danych raz na miesiąc, gdyż zmiany w moim systemie są dość sporadyczne. Nie posiadam danych wrażliwych a najważniejsze rzeczy trzymam w chmurze zabezpieczonej hasłami. Osoby które boja się stracić dane lub nie uśmiecha im się ponowne przenoszenie wszystkich danych, ustawianie od początku parametrów w nowym urządzeniu, zapewne skorzystają z dobrodziejstw tej funkcji. W kopii zapasowej zawarte są wszystkie dane począwszy od historii połączeń a skończywszy na naszych osobistych plikach. I choć możemy taką kopię wykonać z poziomu naszego urządzenia, to nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać dodatkową innym programem - tak w gwoli zwiększonego bezpieczeństwa.

622523

Blokada ekranu

Co jeśli zabezpieczyliśmy ekran specjalnym wzorem, pinem lub odciskiem palca i zapomnieliśmy hasła ? Zawsze zastanawiałem się co w takim wypadku należy zrobić. Wiem że ostatecznością jest możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych, ale wiąże się to z pewną utratą danych. Po wybraniu opcji odblokowania ekranu w aplikacji Dr.Fone uzyskujemy możliwość jej zdjęcia. By to zrobić należy podpiąć kablem urządzenie do komputera i za pomocą przedstawionych na ekranie wskazówek, uruchomić tryb Download. I choć program wydaje się pomóc każdemu urządzeniu, to napotkałem problem nie do przeskoczenia w modelu Moto X Play i w LG L5 II generacji.

Usuwanie danych

Jeżeli przymierzamy się do sprzedaży telefonu lub chcemy być pewni że inni użytkownicy nie znajdą w nim naszych poufnych informacji, możemy skorzystać z opcji permanentnego czyszczenia zawartości. Program ten zostawia pliki instalacyjne od producenta i czyści wszystkie pliki które zostały utworzone od momentu pierwszych ustawień urządzenia. W ten sposób usunięte zostaną wszystkie dane poufne i doinstalowane programy. Gdy już to zrobimy, będziemy mogli bez obaw przeprowadzić systemowe przywracanie do ustawień fabrycznych.

Rejestrator ekranu

Wśród pozostałych sztywnych aplikacji do zarządzania danymi, ten spodobał mi się najbardziej. Otrzymujemy w nim możliwość zarządzania telefonem z poziomu komputera. Przy pomocy wskaźnika, możemy sterować wszystkimi funkcjami urządzenia wraz z podglądem na żywo na ekranie komputera. Opcja ta daje nam możliwość przechwytywania obrazu a nawet nagrania poradnika w formie wideo. Narzędzie to będzie bardzo przydatne dla każdego chcącego nagrywać swoją grę lub dla osób tworzących poradniki i rozwiązania problemów.

622530

Podsumowanie

Podczas testów miałem możliwość jak program poradzi sobie z urządzeniami takich firm jak Samsung, HTC, Lenovo, LG i Huawei. Pełną listę wspieranych urządzeń znajdziemy tu. W przypadku innych niż Samsung, spotykałem się z brakiem wyboru ich z listy i musiałem wpisywać je ręcznie. Uważam to za karygodny błąd że producent oprogramowania nie poszerzył listy o dodatkowe modele. Tym bardziej że na ich stronie, ewidentnie lista nie kończy się na modelach tej firmy. Osoby chcące sprawdzić jak Dr.Fone działa w praktyce, mają możliwość pobrania wersji demonstracyjnej z bazy oprogramowania portalu, dla systemów iOS oraz Android.

Klucz na potrzeby recenzji został otrzymany ze sklepu Vebo.pl, a kwota jaką przyjdzie nam wydać na pełne oprogramowanie wynosi na dzień dzisiejszy 559,17 zł. Za tę kwotę otrzymujemy profesjonalną aplikację do przywracania usuniętych danych oraz możliwość ingerencji w oprogramowanie.

OprogramowanieWindowsTelefony
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)