Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Actos Dashboard - namiastka GNOME Shell w KDE

Strona główna@lucas__Actos Dashboard - namiastka GNOME Shell w KDE
28.02.2014 01:56

Jedną z najmocniejszych stron KDE, są niesamowite możliwości konfiguracji, a wszystko podane w bardzo przystępnej dla użytkownika formie. W KDE 4.10 deweloperzy dodali możliwość pobierania skryptów KWin prosto z Internetu za pomocą Get Hot New Stuff (GHNS). Jeden z użytkowników korzystając z możliwości KWin Scripting stworzył Actos Dashboard. Jak pisze autor, inspiracją był dla niego "Activities Overview" z GNOME Shell. Postanowiłem zatem sprawdzić jak w praktyce działa ów "launcher".

Zarządzanie skryptami KWin

505403

Pierwsze co musimy zrobić to oczywiście pobrać Actos Dashboard. Aby to zrobić odpalamy ustawienia systemowe > zachowania okien > skrypty KWin.

505405

Następnie wybieramy > pobierz nowy skrypt > Actos Dashboard i instalujemy. Po instalacji skrypt powinien pojawić się na liscie, wystarczy go tylko aktywować i już można z niego korzystać.

GNOME Shell jak żywy

Aby jeszcze bardziej oddać atmosferę GNOME Shell, postanowiłem zmienić kilka detali w wyglądzie KDE.

505409

Po pierwsze panel poleciał do góry, domyślny motyw plasmy został zastąpiony przez GNOME-Shell-KDE do pobrania poprzez ustawienia systemowe. Dekoracja okien w stylu GNOME 3 była już w Netrunnerze. Aby aktywować Actos Dashbord należy najechać kursorem w lewy górny róg, czyli standard, że tak powiem. Po lewej stronie mamy ikony symbolizujące poszczególne tryby widoku.

505411

Widok okien, często zwany również expo, wyświetla miniaturki wszystkich uruchomionych programów.

505413

Kolejny układ pokazuje wszystkie zainstalowane aplikacje z podziałem na kategorie (po prawej stronie). Całą kompozycję szpeci nieco brak aktualnych ikon odpowiadających za daną kategorię.

113112
113113

Wyszukiwarka, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło korzysta z wtyczek krunnera, dlatego oprócz zainstalowanych aplikacji możemy wyszukiwać ostatnio używane dokumenty, zakładki itd, w zależności od tego jakie wtyczki mamy uruchomione.

505419

Ostatnim trybem widoku jest coś co ja nazywam "Zarządca aktywności", w którym możemy dodawać/usuwać/przypisywać nazwy poszczególnym aktywnościom (KDE Activites). I to jest także cecha, która odróżnia Actos Dashboard od jego odpowiednika z GNOME Shell. Tam bowiem rozporządza się wirtualnymi pulpitami.

505421

Jeśli ktoś jednak nie lubuje się w odcieniach czerni, zawsze może sobie zmienić motyw plasmy na coś bardziej przezroczystego, jak np. Diamond. Muszę przyznać, że Actos Dashboard jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, w pełni korzystającym z dobrodziejstw skryptów/efektów KWin. Niestety ma on również pewną przypadłość swego oryginalnego pierwowzoru, czyli żadnych (widocznych) możliwości konfiguracji ;) Mimo tej małej niedogodności jest to bardzo ciekawa alternatywa dla fanów pełnoekranowych "launcherów", którą warto wypróbować.

bEJLFVLH