Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Baloo - kolejny etap w ewolucji idei semantycznego pulpitu, pierwsze szkice nowych ikon KDE

Strona główna@lucas__Baloo - kolejny etap w ewolucji idei semantycznego pulpitu, pierwsze szkice nowych ikon KDE
27.02.2014 14:32

Jakiś czas temu opisałem na przykładzie Nepomuka jak Blue Systems zmienia oblicze KDE. Tym razem deweloperzy postanowili przyjrzeć się architektonicznym założeniom Nepomuka, a także wyszczególnili najważniejsze obszary na których należy się skupić. Są to miedzy innymi:

  • Wyszukiwanie oparte na indeksie plików
  • Przechowywanie i przetwarzanie prostych obiektów, takich jak: tagi, aktywności itp.
  • Przechowywanie oraz wyszukiwanie wzajemnych relacji pomiędzy obiektami, jak np. ten plik jest powiązany z tym kontaktem.

Rezultatem owych przemyśleń oraz doświadczeń jakie zdobyli deweloperzy w ciągu ostatnich lat jest zastąpienie pojedynczej bazy danych RDF opartej na Virtuoso. Powodem takiej decyzji były problemy z wydajnością wspomnianego wcześniej rozwiązania, a także jego zapotrzebowanie na ram. Mimo, iż RDF jest bardzo elastyczną formą przechowywania danych, w praktyce okazał się rozwiązaniem mało wydajnym.

505169

Wraz z KDE 4.13, zamiast pojedynczej bazy danych (virtuoso) zostaną wprowadzone oddzielne magazyny danych oraz interfejsy wyszukiwania, oparte o SQLite i Xapian. Po szczegóły techniczne odsyłam na wiki projektu. W praktyce oznacza to, że Nepomuk z virtuoso wylatują z KDE, a zastąpi go Baloo (duet SQLite i Xapian). Efektem końcowym ma być:

bEJLjXuL
  • Dużo szybsze wyszukiwanie i indeksowanie plików
  • Dokładniejsze wyniki wyszukiwania
  • Większa niezawodność
  • Szybsze tempo rozwoju
  • Mniejsze zapotrzebowanie na pamięć

Moduł konfiguracji wyszukiwania (kcm) oraz wprowadzony w KDE 4.10 moduł indeksowania zostaną wykorzystane również w Baloo. Tak więc wizualnie nic się nie zmieni, ponieważ wszelkie zmiany zostały wprowadzone "pod maską"

Więcej informacji:

http://dot.kde.org/2014/02/24/kdes-next-generation-semantic-search

bEJLjXuR

http://mail.kde.org/pipermail/nepomuk/2013-December/004858.html

Pierwsze szkice nowych ikon

Kilka dni temu pisałem o powstaniu Visual Design Group. Jednym z pierwszych efektów prac, są szkice nowych ikon, które maja w niedalekiej przyszłości zastąpić Oxygena.

505178

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze ikony pojawią się już w letnim wydaniu Plasmy. Za całość odpowiadają Acidrums (autor ikon Betelgeuse ) oraz Uri Herrera (autor ikon Nitrux, Compass i Flattr).

505180

Kolejny członek grupy, Fabian Bornschein (autor motywu plasmy Tilain) pracuje nad ikonami zasobnika systemowego (tray). Nowe ikony mimo, iż monochromatyczne, mają się dostosowywać do używanego przez użytkownika schematu kolorów. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o aktualnym składzie grupy, powinien również zajrzeć do tego wpisu na oficjalnym blogu.

bEJLjXuS

Więcej informacji:

http://wheeldesign.blogspot.com/2014/02/monday-report-4.html

bEJLjXvH