Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Blue Systems - kilka ciekawych informacji

Strona główna@lucas__Blue Systems - kilka ciekawych informacji
17.04.2012 17:18

Po tym jak Canonical pokazał Kubuntu środkowy palec, z uśmiechem na ustach wypowiadając Hasta la vista przyszłość tej dystrybucji stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Po ogłoszeniu jakie ukazało się na stronie głównej dystrybucji, nieliczni fani Kubuntu mogą odetchnąć z ulgą. Bo oto niebiescy znaleźli nowego sponsora, też z "blue" w nazwie...

Blue Systems - ki diabeł?

Kubuntu-Team
Kubuntu-Team

Po ogłoszeniu informacji o wsparciu Kubuntu przez Blue Systems, co poniektórzy zaczęli się zastanawiać, czym zajmuje się nowy sponsor uwielbianej przez wszystkich dystrybucji ;p. W tym czasie, ja już miałem zebrane całe portfolio danych, wraz z przykładami. Nie bez powodu poświeciłem 1/3 recenzji Netrunnera 4.1 na opis sponsora. W szczególności zastanawiało mnie powiązanie Netrunnera z Blue Systems. Fakt, niby na stronie głównej Blue Systems Netrunner jest wymieniany, wśród kilku wspieranych projektów, obok Minta, a teraz również Kubuntu. Mimo, iż witryna Blue Systems prezentuje się wyjątkowo spartańsko, to jednak nas bardziej powinien zainteresować adres zwłaszcza jeśli wrzucimy go na whois. Okazuje się bowiem iż całość jest zarejestrowana na niejakiego "Clemens Tonnies". Nie trzeba długo szukać aby dowiedzieć się, że Clemens Tonnies jest głównym deweloperem... Netrunnera

bEityKJP
Clemens Toennies has announced the release of Netrunner 4.1 (...)

Co prowadzi nas do nieuchronnej konkluzji:

Netrunner sponsorem Kubuntu

Jakiś czas temu w dyskusji z zaprzyjaźnionym blogerem pozwoliłem sobie na małe dywagacje co do przyszłości Kubuntu, gdzie podczas dyskusji w komentarzach padły me prorocze słowa:

bEityKJV
//"Przykro mi to mówić ale nie chciałbym, aby w przyszłości jedyne co rożni Kubuntu i Netrunnera to tapeta i style menedżera okien." Szczerze mówiąc wcale bym się nie obraził, gdyby do tego doszło, upodobnienie kubuntu do netrunnera wyszłoby temu drugiemu na dobre. Zresztą kto wie, czy nie szykuje się nowy sponsor w "Blue" w nazwie. Chyba obaj uważamy, że byłaby to bardzo pożądana rzecz.

Nie ma jednak obaw, Kubuntu zachowa swą unikalną formę "podstawki" na której będą mogły się opierać inne dystrybucje. Przynajmniej tak wynika ze słów głównego dewelopera Netrunnera (wspominany już Clemens Tonnies).

The goal is to strenghten Kubuntus commitment to offer a KDE distro being part of the Debian/Ubuntu ecosystem, which also provides a solid foundation for other flavors like Netrunner and MintKDE.

Ponieważ Netrunner potrzebuje solidnych fundamentów, oprócz Riddella nad Kubuntu będzie pracował także Aurelien Gateau. Aurelien znany jest przede wszystkim jako deweloper przeglądarki grafiki Gwenview.

Inne projekty wspierane przez Blue Systems

Oprócz Kubuntu, Blue Systems wspiera również inne projekty. Co prawda pisałem już o tym przy okazji recenzji Netrunnera niemniej pozwolę sobie na małe deja vu

bEityKJW

GTK2 and GTK3 Configurator for KDE. to był pierwszy namacalny efekt prac dewelopera zatrudnionego przez Netrunner/Blue-Systems. Oczywiście podziękowania należą się również deweloperom Chakry, bo całość bazuje na ich module .

FolderView to aplet plasmy odpowiadający za pokazywanie ikon na pulpicie, także tutaj swoje 3 grosze dorzucił Blue-Systems.

At the end of January 2012, I got a sponsorship from Blue Systems GmbH (blue-systems.com) and started working on the FolderView Plasma applet.

Krunner to kolejny obiekt pożądania niebieskich.

bEityKJX
I'm now employed by Blue Systems (a company sponsoring already quite a few devs and also sponsoring www.netrunner-os.com) to work on KDE (currently part time, due to school).

W międzyczasie Aleix Pol zaczął prace nad usprawnieniami w muonie (menadżerze pakietów kubuntu i netrunnera).

This time, however, the Muon team has grown by one with the addition of Aleix Pol Gonzalez who is working on the Muon Suite as part of his job at Netrunner OS.

Ostatnim nabytkiem Blue-Systems jest jeden z głównych deweloperów KWin.

bEityKJY
Since recently I also belong to the group of developers working for the Netrunner OS distribution and since March the BlueSystems, the company behind Netrunner OS, is sponsoring two days a week for KDE development.

Ci, którzy używają Linux Mint (obecnie najpopularniejsza dystrybucja wg. rankingu distrowatch), powinni pamiętać kto stoi za wersją z KDE i w kto w sporej mierze finansuje oryginał.

Blue Systems is a German company sponsoring Free and Open Source projects such as Netrunner and KDE-projects like kcm-gtk-config. As part of the partnership, Linux Mint will share its knowledge and expertise with Netrunner and both distributions will work together on improving their respective KDE editions. Although Netrunner and Linux Mint KDE offer a different experience, they’re built on the same technology. This cooperation between the two distributions will have positive effects on both. Blue Systems is also becoming the primary sponsor for Linux Mint. This sponsorship allowed us to contract an additional full-time developer for the whole year of 2012.

Dlaczego poświęcam ostatnio tyle uwagi Netrunnerowi i Blue Systems? Odpowiedź jest prosta, mimo, iż KDE to świetne środowisko graficzne, dla wielu to za mało. Równie ważny jest system operacyjny z bogatym repozytorium oprogramowania itd. Dlatego tak wiele osób wybiera Ubuntu, mimo kontrowersyjnego Unity. Netrunner dzięki wsparciu Blue Systems dostarcza kompletnego środowiska pracy i staje się realną alternatywą dla Ubuntu.

*Zapewne niektórzy zauważyli, że inny Clemens Tonnies związany jest z klubem piłkarskim FC Schalke 04 oraz branżą mięsną. W każdym razie gość ma kupę kasy. Z drugiej jednak strony, nasuwa się pytanie, dlaczego ktoś taki miałby się nagle zajmować sektorem IT, dlatego ze smutkiem porzuciłem ten trop, no chyba, że obaj panowie "Tonnies" to w rzeczywistości ta sama osoba, jednak aż w takie zbieg okoliczności to nawet ja nie wierzę ;) *Podziękowania dla Ave5 za tip o whois ;p

bEityKKL