Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)
@lucas__Blue Systems - zagadka wyjaśniona

Blue Systems - zagadka wyjaśniona

06.09.2012 01:14

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Blue Systems, od razu wiedziałem, że kroi się grubsza sprawa, której warto przyjrzeć się uważniej. Wykorzystując swe niepospolite zdolności oraz rozległą wiedzę o KDE, a będąc przy tym człowiekiem niezwykle skromnym, podjąłem trop i ruszyłem śladami "blue". Krok po kroku zbliżałem się do rozwiązania sprawy. Niestety uprzedził mnie portal golem.de, który przeprowadził wywiad z szefem niebieskich.

Clemens Tönnies - założyciel Blue Systems

Od razu mówię, że nie jest to gość od Schalke, jak spekulowałem. Co prawda nie trafiłem w 100%, a tylko w 75%, bo naszym tajemniczym sponsorem jest jego bratanek (to samo imię i nazwisko każdego by zmyliły nie?). Okazuje się, że obaj panowie posiadają udziały w małym mięsnym biznesie rodzinnym generującym marne 4 miliardy przychodu.

Interes kwitnie
Interes kwitnie

Clemens jest twórcą Netrunnera, założycielem Blue Systems, sponsorem wielu projektów KDE, a także jak pisze GregKoval na kdefamily.pl, "Człowiekiem Enigmą"

Clemens Tönnies jest 36 letnim informatykiem, który od długiego czasu zainteresowany jest wykorzystywaniem i wspieraniem wolnego oprogramowania. Jest, jak twierdzi, zbyt skromny aby oglądać swoje zdjęcia w prasie, dlatego unika takich kontaktów. W związku z czym zarówno jego osoba, jak i cel działalności stanowi wielką tajemnicę. Sam jednak sugeruje, aby obecnie uważać go za bezinteresownego filantropa. Cel powstania Blue Systems jest więc w tej chwili nieokreślony nawet przez założyciela firmy. W tej chwili można go określić jako badanie rynku z dość sporymi inwestycjami. Taką inwestycją jest także Kubuntu i nie jest już tajemnicą, że w trakcie negocjacji z Canonical pojawił się punkt o możliwości świadczenia płatnego supportu dla tej dystrybucji właśnie ze strony Blue Systems, z czego Canonical niedawno zrezygnowało.Właściciel spółki nie wyklucza więc, że na swoich inwestycjach nie będzie zarabiał, w tej chwili szuka jednak sposobów, aby czynić to najwydajniej.

Filantropia pełną parą

Wiemy już kim jest założyciel Blue Systems. Jednak niektórzy mogą pomyśleć: o co tyle szumu? Już wyjaśniam, pierwszy raz w historii KDE, znalazł się podmiot/osoba, która wspiera środowisko, aby uczynić je lepszym (cholerka jakież to ckliwe). Żeby nie być gołosłownym pozwolę sobie wymienić projekty, które wspiera(ł) Blue Systems:

KWin

 • Martin Graesslin (jeden z głównych deweloperów)

Plasma

 • Aleix Pol (także Muon Discover/KDE Homerun)
 • Aurélien Gâteau (KDE Homerun)
 • Ignat Semenov (Folder View)
 • Shaun Reich (Krunner/ KDE Homerun)

Nepomuk

 • Vishesh Handa

KDE Telepathy

 • Rohan Garg (także Kubuntu)*
 • Martin Klapetek

Kubuntu

 • Jonathan Riddell
 • Rohan Garg *
 • Jonathan Thomas (Muon)

KDE Webaccounts/Solid

 • Alex Fiestas

Całkiem niezły dorobek jak na pół roku wspierania KDE. Jednak to nie wszystko, bo jak się okazuje, już teraz Blue Systems ma realną możliwość decydowania o kształcie KDE. Kwestią otwartą pozostaje czy Clemens, zdecyduje się na wykorzystanie swoich wpływów, czy zadowoli się rolą "dobrego filantropa".

OprogramowanieLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)