Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)
@lucas__Chcesz zmienić wizualne oblicze KDE? Teraz masz na to szansę...

Chcesz zmienić wizualne oblicze KDE? Teraz masz na to szansę...

29.05.2014 02:00, aktualizacja: 29.05.2014 10:38

Już od jakiegoś czasu piszę o KDE Visual Design Group, inicjatywie mającej na celu stworzenie unikatowego wizualnego stylu dla KDE. Część zmian można było zobaczyć w ostatniej becie pulpitu Plasmy. Jest to jednak dopiero wierzchołek zmian, jakie szykują twórcy KDE. Co jednak najważniejsze, każdy może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowego stylu. Wystarczy wejść na oficjalne forum grupy i przesłać swoja propozycję, czy to w formie szkicu, czy nawet konstruktywnego komentarza.

Styl okien (Widget Style)

Większość programów Qt/KDE do elementów interfejsu używa klasy QWidget. Problem w tym, że aby stworzyć odpowiedni styl trzeba znać C++. Powinno to wyjaśnić niesamowitą popularność oxygena ;p. Oprócz QWidget coraz częściej stosowany jest Qt Quick (QML), który dostarcza odpowiednich kontrolek interfejsu w postaci Qt Quick Controls (przyciski, pola wyboru, pola tekstowe itp.) i który używany jest między innymi w "oknach" konfiguracji apletów plasmy. Jako że stworzenie odpowiedniego stylu dla Qt Quick Controls jest bardzo proste, jakiś czas temu został otwarty odpowiedni wątek na forum. Efektem wspólnej pracy kilkunastu osób, jest nowy styl okien:

517346

Jest to pierwsza wersja projektowa, dlatego wszelkie uwagi oraz propozycje zmian należy zgłaszać na forum. W pierwszym wydaniu Plasma 5 będzie używany QtCurve, dopiero później ma powstać odpowiedni styl QWidget naśladujący styl dla Qt Quick Controls. Dlatego, jeśli ktoś ma żyłkę do C++ i chciałby pomóc, również powinien zajrzeć na forum.

Dekoracja okna

Innym dyskutowanym aspektem wyglądu była dekoracja okna, która prezentuje się następująco:

517350

Projektanci zdecydowali się na zastosowanie wizualnego kontrastu, dzięki czemu całość jest bardziej wyrazista. Jako że, całość przypomina FormaN, nowa dekoracja bardzo mi się podoba. Podobnie jak w przypadku stylu okien, całość musi zostać przepisana na C++, ze względu na fakt, iż wydajność Aurorae jest niezadowalająca. Dlatego wszyscy, którzy chcieliby pomóc w tym szczytnym celu, powinni również udać się na forum.

Wygląd ustawień systemowych

Innym bardzo ciekawym obszarem nad, którym debatują projektanci oraz osoby od użyteczności interfejsu (Heiko Tietze, Thomas Pfeiffer, Björn Balazs). Pierwszym etapem było uporządkowanie wszystkich kategorii dostępnych w ustawieniach systemowych, wykorzystując do tego metodę zwaną (card sorting ). W teście wzięło udział 331 osób, a wyniki wraz z ich analizą zostały opublikowane tutaj. W ten sposób powstały 2 wątki, gdzie można dyskutować "rodzajową organizację ustawień" (Generic Organization of System Setti... a także jak ma wyglądać wizualny podział na poszczególne moduły (Top-level System Settings Interface )

Każdy może brać udział w dyskusji, nadsyłając swoje propozycje zmian. Jednym z ciekawszych szkiców jest koncepcja zaprezentowana przez użytkownika "anditosan".

517355

Dodam tylko, że sam pomysł spotkał się z szerokim poparciem i jest aktualnie dyskutowany. Jeśli ktoś nie zauważył, szkic wykorzystuje nowy styl okien wraz z dekoracją okna, o których pisałem wcześniej.

Konkurs na domyślną tapetę

517358

W międzyczasie (2 najbliższe tygodnie) trwa również konkurs, podczas którego ma zostać wyłoniony zestaw tapet, które będą towarzyszyły nowemu wydaniu powłoki Plasmy. Po szczegóły odsyłam tutaj. Także, jeśli ktoś chce, aby jego propozycja znalazła się w nowym zastawie tapet, teraz ma okazję, aby przesłać swoją propozycję.

Efekt końcowy

517361

To co widać powyżej to zrzut ekranu przedstawiający, jak ma w założeniach wyglądać efekt końcowy prac KDE Visual Design Group. Dodam tylko, że widać tam również nowy zestaw ikon tworzony przez zespół Nitrux na potrzeby KDE.

Speak Now or Forever Hold Your Peace

Jasne jest, że nie wszystkim mogą podobać się proponowane zmiany, dlatego projektanci zachęcają do czynnego udziału w kształtowaniu nowego wyglądu. Jest to jedna z wielu rzeczy, która wyróżnia społeczność KDE. Każdy może czynnie uczestniczyć w pracy nad jednym z najbardziej widocznych aspektów środowiska, czyli jego wyglądem. Teraz taka mała uwaga ode mnie, guano mnie obchodzi co myślą poszczególni użytkownicy o wyglądzie KDE. Nie podoba się, to wbijać na forum i podsyłać szkice. Przygłupie komentarze na moim blogu o tym, jaki to oxygen był, jest i będzie paskudny, nic nie zmienią. Deweloperzy dają szanse na odzew, z której każdy może skorzystać. Należy również pamiętać, że nie wszystkie z proponowanych zmian znajdą się domyślnie w pierwszej wersji Plasma 5. Dotyczy to zwłaszcza dekoracji okna, czy nowych ikon. Wszystko zależy od tego na jakim etapie "rozwoju" będą dane zmiany. Także komentarze w stylu, że nie wszystko trzyma się kupy również można zachować dla siebie, zwłaszcza jeśli jest się jedynie biernym obserwatorem.

*Plasma 5

OprogramowanieLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)