Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)
@lucas__Jak będzie wyglądać następne wcielenie KDE?

Jak będzie wyglądać następne wcielenie KDE?

28.06.2012 12:12, aktualizacja: 28.06.2012 19:06

Jak powinno wyglądać KDE? Czego mu brakuje? Jak powinna wyglądać dalsza integracja różnych usług? Jak ma to wszystko działać od strony użytkownika. Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedzi deweloperzy KDE, którzy w dniach 11-18 czerwca w Pineda de Mar, dyskutowali nad przyszłością środowiska. Spotkanie było bardzo nietypowe, ponieważ przez całe 7 dni deweloperzy omawiali przyszłość "wizualnej strony" pulpitu KDE oraz wszelkie usługi jakie decydują o jego ostatecznym kształcie dla użytkownika. Takie przedsięwzięcie wymaga koordynacji różnych zespołów, dlatego w Hiszpanii byli programiści pracujący nad: plasmą, KWin, nepomukiem, kde telepathy, lightdm, solid.

Co ustalono?

Deweloperzy jednogłośnie postanowili, aby skupić się na tych obszarach, które stanowią fundament KDE, ale których potencjał nie został w pełni wykorzystany. Mowa tu miedzy innymi o...

Activities

Activities zwane również z polska "działaniami", w swoim założeniu miały dawać możliwość swobodnego organizowania programów, plików, w zależności od tego co w danej chwili robimy. Coś jak wirtualne pulpity, tylko nastawione bardziej na to "co robimy" na komputerze. Cele szczytne, gorzej z realizacją. Niestety, co przyznają sami deweloperzy, tworzenie nowych "działań" nie jest intuicyjne, a sam interfejs wymaga znacznego uproszczenia. Dlatego jednym z podstawowych zadań ma być uczynienie activities pierwszorzędnym obywatelem KDE. Interfejs ma być prosty, intuicyjny i oczywiście wybajerowany, tak aby nawet niezbyt rozgarnięty użytkownik Windowsa się w nim połapał. Oprócz nowego interfejsu, aplikacje mają lepiej integrować się z activities. Innymi słowy działania mają być tak proste, by użytkownik "usiadł i robił swoje". Twórcy zamierzają przenieść niektóre rozwiązania z Plasma Active. Ahh, przy okazji dyskusji nad activities wyszła sprawa wirtualnych pulpitów, bo oba projekty się w pewnym sensie dublują. Wirtualne pulpity zostają oczywiście w KDE, z tym, że główny deweloper KWin już zapowiedział, że nie zamierza ich wspierać, przy okazji migracji na Wayland.

Integracja z sieciami społecznościowymi

Integracja z sieciami społecznościowymi to kolejny obszar zainteresowań deweloperów. Coś co do tej pory było porozrzucane po całym KDE, ma zostać zintegrowane w jednym miejscu. Temu ma właśnie służyć powstanie KDE Webaccount, którego pierwszą wersję można znaleźć w najnowszym netrunerze. Całość ma korzystać z kde telepathy i akonadi.

422083

Zmodyfikowany moduł powiadomień

Powiadomienia zostaną odpowiednio dostosowane do lepszego "współdziałania z activities" przy jednoczesnym wsparciu dla sieci społecznościowych. Całość ma być ściśle zintegrowana z pulpitem plasmy.

Optymalizacja startu KDE

 • Optymalizacja plasmy
 • Przyśpieszenie startu nepomuka
 • Integracja z systemd
 • Uruchamianie nepomuka "na żądanie"

Koncentracja na istniejących rozwiązaniach

Activities, nepomuk, akonadi, do tej pory większość użytkowników KDE na dźwięk tych słów miała mieszane uczucia, od niebiańskiego uniesienia, aż po skrajną nienawiść. Jakie by te uczucia nie były, deweloperzy postanowili skupić się na uczynieniu tych komponentów "rock solid".

Dodatkowo deweloperzy planują:

 • Integrację SLC (Share, Like and Connect) z tradycyjnym pulpitem plasmy
 • Nowy interfejs dla kmix, w pełni wspierający pulse audio
 • Poprawienie wsparcia dla wielu języków
 • QtQuick Components
 • Uczynienie nepomuka "niezawodnym" i dalsza integracja z KDE
 • Wsparcie dla synchronizacji urządzeń z androidem oraz iOS
 • Nowy interfejs "zarządzania siecią" w Qml

Deweloperzy odchodzą

W ostatnich dniach internet obiegła informacja o rezygnacji Petera Penza z opieki na dolphinem. Wiadomość wydawałoby się dość przygnębiająca i nasuwająca pytanie, które każe się zastanowić na "konkurencyjnością " KDE. Czy coś się jednak zmieniło? Dolphin nadal pozostanie jednym z najlepszych menadżerów plików dla Linuksa z tym, że za jego rozwój będzie odpowiadał Frank Reininghaus. Informacja o odejściu Petera wzbudziła spore zainteresowanie, jak dla mnie całkowicie zbędne, bo...

Deweloperzy przychodzą

...dużo bardziej interesujący jest news, iż zespół deweloperów plasmy podwoił się. No, cóż ten fakt, został przez większość przeoczony ;p. Także oprócz dyskusji nad przyszłością KDE spotkanie w Hiszpanii miało również charakter czysto integracyjny. Nie często zdarza się napływ tylu deweloperów do jednego projektu. Za ów róg obfitości należy podziękować... tak, tak, Blue Systems. Okazuje się bowiem, iż na spotkaniu dotyczącym przyszłości KDE pojawił się także szef niebieskich.

Clemens of Blue Systems attends the sprint as well, it’s good to see new faces participating and supporting KDE. We’ve had very interesting conversations about all kinds of topics

Zaangażowanie Blue Systems daje pewność, że to co wymyślili deweloperzy zostanie zrealizowane. Co więcej niebiescy właśnie pokazali, że mają realny wpływ na to jak będzie wyglądało KDE.

Więcej informacji:

http://vizzzion.org/blog/2012/06/next-iterations-of-the-kde-workspaces...

http://community.kde.org/Plasma/Workspace_Sprint/Kanban

OprogramowanieLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)