Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

KDE 4.10 - przegląd nowości

@lucas__KDE 4.10 - przegląd nowości
06.02.2013 12:43

Co pół roku deweloperzy pracujący nad KDE ogłaszają światu nową wersję swojego środowiska, tym razem jest ono oznaczone jako 4.10. Okrągły numer zobowiązuje i już teraz mogę powiedzieć, że wraz z nową odsłoną KDE dostajemy szereg nowości oraz usprawnień, które powinny ucieszyć wielu użytkowników. Trzeba bowiem przyznać, że to wydanie prezentuje się nad wyraz interesująco.

Nowy motyw plasmy

Pierwszym co rzuca się w oczy po uruchomieniu najnowszej wersji środowiska, to oczywiście nowa tapeta i jeszcze ładniejszy motyw plasmy (ale to już subiektywna opinia ;)). Przede wszystkim całość wydaje się "lżejsza". Widać to zwłaszcza na panelu, który jest teraz bardziej "płaski". Podobny efekt spłaszczenia, można zauważyć również w przypadku pozostałych elementów plasmy.

452107

Zmienił się także wygląd elementów na pasku zadań. Najlepiej to widać na przykładzie aktywnych okien programów, które zostały bardziej wyróżnione. Z kolei ikony nieaktywnych okien programów są jakby "wyszarzone".

452109

Sposób sygnalizacji ilość otwartych okien, uległ małej, acz pozytywnej przemianie. Do tej pory gdy mieliśmy na pulpicie kilka okien tego samego programu, obok ikony pojawiała się ich liczba. Zostało to zastąpione przez pojedynczą "strzałkę".

KWin

452112

Oprócz oczywistych poprawek w wydajności, KWin wzbogacił się o możliwość pobierania efektów z Internetu za pomocą Get Hot New Stuff (GHNS). Co prawda lista dostępnych efektów jest nad wyraz skromna, należy się jednak spodziewać, że w przyszłości zostanie ona znacznie poszerzona przez samych użytkowników, którzy będą mogli tworzyć własne efekty. Pierwszym przykładem ukazującym możliwości KWin Scripting jest efekt maksymalizacji okna, który jest włączony domyślnie.

KDE appmenu

Appmenu, w Ubuntu zwane również Global Menu, odpowiada za przeniesienie paska menu (znajdującego się zwykle pod belką tytułową okna programu) na górny panel. Tak to wygląda w systemie od Canonical, jednak w KDE 4.10 zostało to znacznie lepiej rozwiązane.

W System Settings > Application Apperance > Style > Fine Tuning w zakładce Menubar style, możemy wybrać sposób wyświetlania menu.

452117

Do wyboru są 2 rożne sposoby wyświetlania menu:

  • Title bar button
  • Top screen menubar

Pozycja "Title bar button" dodaje przycisk na pasku tytułu:

452121

Oczywiście pozycję nowego przycisku można swobodnie zmieniać w System Settings > Workspace Apperance > Window Decorations. Z kolei "Top screen menubar" jest o tyle ciekawą opcją, ponieważ dodaje belkę na górze ekranu, na której wyświetlane jest menu.

452123

Dolphin

Dolphin czyli domyślny menadżer plików wzbogacił się o kilka nowości z których najważniejszą jest wsparcie dla protokołu MTP, do którego obsługi wykorzystywane jest KIO MTP

452126

Rozszerzono również (opcjonalne) wsparcie dla Nepomuka (panel informacyjny) i Activites. Nie obyło się również bez standardowych poprawek błędów, a także usprawnień przy wczytywaniu dużych folderów.

452128

Pełną listę zmian można zobaczyć na blogu autora.

Okular

452131

Dzięki technice zwanej tiled rendering opcja powiększania (zoom) działa jeszcze szybciej, a także zajmuje mniej pamięci. Poprawiono również obsługę robienia notatek, a także wsparcie dla wbudowanych materiałów video. Okular Actvie mobilna wersja desktopowego klienta jest teraz częścią Plasma Active i służy jako czytnik ebook.

Gwenview

452134

Gwenview zyskał integrację z systemem activites, a także obsługę profili koloru. Drobnym zmianom uległa także prezentacja miniaturek, które teraz pokazywane są w stosunku 3:2, co wygląda znacznie lepiej na monitorach z szerokim ekranem. Usprawnieniom uległ także importer zdjęć, który powinien działać znacznie sprawniej.

Nepomuk

452137

Nepomuk czyli utrapienie wielu użytkowników ;p, doczekał się nowego modułu indeksowania plików (porzucono strigi), co powinno zaowocować zauważalnym, nawet kilkunastokrotnym przyśpieszeniem indeksowania plików. Usprawnień doczekały się również Nepomuk KioSlave czyli protokół odpowiedzialny za wyświetlanie dokumentów, video, muzyki na panelu bocznym dolphina.

452139

Nowości nie ominęły również modułu konfiguracji nepomuka, który pozwala teraz na łatwiejszą kontrolę typów indeksowanych plików, a także na wykonanie kopi zapasowej bazy danych.

QML everywhere

Już od jakiegoś czasu trwa wielka migracja wszelkich apletów plasmy na QML, nie zapominając również o innych aspektach środowiska. Jednym z najbardziej widocznych w KDE 4.10 jest nowy moduł powiadomień.

452143

Innym bardzo efektownym dodatkiem jest wparcie dla animowanych tapet napisanych z użyciem QML

452145

Coś dla deweloperów

452147

Plasma SDK czyli zbiór rożnych narzędzi (plasmoidviewer, plasamengineexplorer plasmawallpaperviewer) ułatwiających tworzenie elementów plasmy (applety, data engines, pluginy krunnera itp) zostały zebrane w jednym miejscu i są teraz częścią PlasMate. Ma to ułatwić tworzenie różnych dodatków do interfejsu plasmy, zwłaszcza w kontekście Plasma 2 i migracji na QML.

To oczywiście zaledwie mała część tego co przygotowali deweloperzy dla swoich użytkowników, dlatego warto rzucić okiem na oficjalne ogłoszenie, które zawiera pełną listę zmian, a jest ich naprawdę sporo ;)

OprogramowanieLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)