Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

"KDE 5" nie będzie — kilka słów o nowej strukturze i cyklu wydawniczym

Strona główna@lucas__"KDE 5" nie będzie — kilka słów o nowej strukturze i cyklu wydawniczym
27.09.2014 02:03

Przez wiele lat KDE kojarzone było jako jeden duży zbiór programów i bibliotek wydawanych co 6 miesięcy. Wraz z inicjatywą mającą na celu modularyzację bibliotek (kdelibs, kdebase itd.), czego efektem jest wydanie KDE Frameworks 5 twórcy uznali, żeby uniezależnić od siebie pulpit, biblioteki i programy. Mówiąc krótko, coś, co wiele osób błędnie określa jako KDE 5, zostało rozbite na 3 podstawowe segmenty, cechujące się niezależnym cyklem wydawniczym.

Plasma 5

530080

Plasma 5, czyli pulpit jest niewątpliwie najbardziej "widoczną" częścią środowiska. Pierwsze wydanie (5.0) miało miejsce 15 lipca 2014. Kolejna "znacząca" wersja (5.1), światło dzienne ujrzy 14 października. Oznacza to 3 miesięczny cykl wydawniczy, a także 2 pomniejsze wydania poprawkowe. Obecna stabilna wersja to 5.0.2.

KDE Frameworks

KDE Frameworks 5, czyli zmodularyzowne biblioteki KDE zostały podzielone na kategorie (Categories) i poziomy (Tiers). Kategorie odnoszą się do zależności uruchomieniowych:

530084

[list]

bETrJmzr

[item]Elementy funkcjonalne (Functional) nie mają zależności uruchomieniowych [/item] [item]Integracja (Integration) oznacza kod, który może wymagać zależności uruchomieniowych, w zestawieniu do tego, co oferuje system lub platforma [/item] [item] Rozwiązania (Solutions) mają obowiązkowe zależności uruchomieniowe[/item] [/list]

530087

Poziomy odnoszą się do zależności potrzebnych w czasie kompilacji "compile-time dependencies". Biblioteki 1 poziomu (Tier 1) wymagają jedynie zależności Qt lub innych bibliotek spoza KDE Frameworks. Tier 2 wymaga bibliotek Tier 1. Tier 3 mogą wymagać bibliotek poziomu 2 lub 3. Po szczegóły warto zajrzeć tutaj.

KDE Frameworks są wydawane co miesiąc, co oznacza, że każda wersja zawiera nowe funkcje, jak i poprawki błędów. Nie ma tutaj podziału na wydania normalne i poprawkowe jak w przypadku Plasmy. Obecna stabilna wersja to KDE Frameworks 5.2

KDE Applications

KDE Applications, czyli zestaw programów powiązanych ze środowiskiem będzie wydawany co 4 miesiące, z 3 wersjami poprawkowymi w międzyczasie. Każda kolejna stabilna wersja będzie zawierać w swojej numeracji rok oraz miesiąc, czyli wydanie planowane na grudzień tego roku będzie oznaczone jako "KDE Applications 14.12".

Co to oznacza dla dystrybucji i użytkowników?

W przypadku dystrybucji ciągłych, takich jak Arch (rolling release) nic się nie zmieni. Ich użytkownicy będą dostawać aktualizacje na bieżąco tyle, że częściej, a dzięki modularyzacji bibliotek owe uaktualnienia będą ważyć mniej.

bETrJmzx

W przypadku dystrybucji o stałym cyklu wydań, takim jak Kubuntu, sytuacja zapowiada się "ciekawiej". W tym miejscu miałem napisać jak mogłaby wyglądać taka składanka, ale dałem sobie spokój ze względu na możliwe kombinacje, dość rzec, że prawdopodobnie w przypadku Plasmy deweloperzy będą celować, w co 2 wydanie, a wersję, która ukaże się w międzyczasie będą oferować jako repo ppa do samodzielniej instalacji.

Więcej informacji:

http://tsdgeos.blogspot.com/2014/08/kde-releases-in-future.html

https://techbase.kde.org/Schedules

Komentarze (18)
bETrJmAn