Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

KDE Frameworks 5 wydane

Strona główna@lucas__KDE Frameworks 5 wydane
09.07.2014 01:58

Społeczność KDE ogłosiła wydanie pierwszej wersji "zmodularyzowanych" bibliotek oznaczonych jako KDE Frameworks 5. Znajdziemy tu blisko 50 "frameworków" spełniających różnorakie funkcje, począwszy od lepszej integracji sprzętowej, na sprawdzaniu pisowni kończąc. Co szczególnie istotne, wiele z tych bibliotek jest miedzy platformowa, a ich zależności zostały bardzo zminimalizowane i w sporej części przypadków ograniczają się do samego Qt. Wszystko w pełni zoptymalizowane i gotowe do wykorzystania w aplikacjach.

Kategorie i poziomy

KDE Frameworks 5 zostały podzielone na kategorie (Categories) i poziomy (Tiers). Kategorie odnoszą się do zależności uruchomieniowych:

522783

[list]

bEDFqoPr

[item]Elementy funkcjonalne (Functional) nie mają zależności uruchomieniowych [/item] [item]Integracja (Integration) oznacza kod, który może wymagać zależności uruchomieniowych, w zestawieniu do tego, co oferuje system lub platforma [/item] [item] Rozwiązania (Solutions) mają obowiązkowe zależności uruchomieniowe[/item] [/list]

522786

Poziomy odnoszą się do zależności potrzebnych w czasie kompilacji "compile-time dependencies". Biblioteki 1 poziomu (Tier 1) wymagają jedynie zależności Qt lub innych bibliotek spoza KDE Frameworks. Tier 2 wymaga bibliotek Tier 1. Tier 3 mogą wymagać bibliotek poziomu 2 lub 3. Po szczegóły warto zajrzeć tutaj.

Do wyboru do koloru

Blisko 50 różnych bibliotek zapewnia bardzo szeroki wachlarz możliwości. Dla przykładu:

bEDFqoPx

KArchive oferuje wsparcie dla wielu popularnych kodeków kompresji w samodzielnej, wielofunkcyjnej i łatwej w użyciu bibliotece

Solid oferuje wykrywanie sprzętu i może poinformować aplikację o urządzeniach pamięci, procesorze, stanie baterii, zarządzaniu energią, statusie sieci i interfejsów itp.

Co KDE Frameworks oznaczają dla użytkownika?

Oznacza to, że aplikacje KDE zostaną odchudzone z niepotrzebnych bibliotek, a podczas instalacji takowej w innym środowisku graficznym, nie powinna ona ciągnąć zależności połowy KDE. Z drugiej strony wydania KDE Frameworks zostały oddzielone od wydań pulpitu, czyli Plasmy. Oba projekty będą mieć różny cykl wydań. W przypadku bibliotek skróci się on z 6 do 1 miesiąca. Innymi słowy, mniejsza ilość zmian, ale nowe wydania będą ukazywać się częściej. Jest to dosyć odważny ruch, dlatego deweloperzy nie wykluczają pewnych korekt cyklu wydań, w zależności od tego, jak sprawdzi się on w praktyce. Premiera "pulpitu KDE" czyli Plasma 5 planowana jest na 15 lipca.

bEDFqoPy

* Podziękowania dla Ave5 za czujne oko tłumacza ;).

bEDFqoQn