Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

KDE 4.11 ostatnim "pełnym" wydaniem z serii 4.x. Co dalej?

Strona główna@lucas__KDE 4.11 ostatnim "pełnym" wydaniem z serii 4.x. Co dalej?
23.05.2013 02:10

Co prawda na blogu ostatnio wiało pustkami, w przeciwieństwie do KDE, gdzie wydarzyło się naprawdę sporo. Czas zatem nadrobić zaległości.

KDE 4.11 - wydanie o przedłużonym czasie wsparcia

W kwietniu miało miejsce coroczne spotkanie deweloperów KDE (Tokomak), pracujących nad przestrzenią roboczą (Plasma). Zapadło na nim kilka bardzo ważnych decyzji, rzutujących na przyszłość całego środowiska. Działania twórców w najbliższych miesiącach, mają być skoncentrowane nad nową odsłoną powłoki KDE (Plasma 2), modularyzacją bibliotek KDE (KDE Frameworks), a także nad wsparciem dla systemu wyświetlania Wayland. Jakiś czas temu pisałem o postępie prac nad tymi komponentami. Jako, że deweloperzy zdradzili sporo nowych szczegółów, pora na małe uaktualnienie. Na początku warto wspomnieć o KDE 4.11, które będzie ostatnim pełnym wydaniem z serii 4.x. Pozostałe wydania, będą zawierały jedynie poprawki błędów. Całość ma być wspierana przez 2 lata. Innymi słowy, zaraz po wydaniu KDE 4.11 deweloperzy skupią się nad Plasmą 2 i KDE Frameworks. Pierwsze wydanie nowej osłony powłoki planowane jest na 2 kwartał 2013 roku. Należy podkreślić, iż owo "zamrożenie" będzie dotyczyć jedynie modułu KDE Plasma Workspaces. Aplikacje nie będą nim objęte, dlatego należy się spodziewać kolejnych wydań komponentu KDE applications.

bEJLTUGL
This does not effect, in any way, anything other than the code currently in the kde-workspace repository. Applications are not affected, kdelibs and kderuntime will continue on as they currently are (with kdelibs in a feature freeze of its own already). I fully expect there to be a 4.12 and likely a 4.13 release of the applications, and how long that goes on will be up to the application developers and release team.

Podsystem graficzny

Wraz z Plasmą 2, środowisko skorzysta z dobrodziejstw QML 2, co oznacza, że wszelkie efekty (animacje) oraz cały interfejs będzie wykorzystywał wspomaganie sprzętowe, znacznie odciążając procesor. Twórcy zdecydowali, że będą wspierać zarówno, X Serwer, jak i Wayland. Relacje Waylanda i KWin zasługują na osobny wpis, dlatego nie będę się wdawał w szczegóły. Najistotniejsze jest to, że deweloperzy nie zamierzają się spieszyć z migracją w tak istotnej kwestii. Ale, że wszyscy lubimy daty, dodam tylko, że pierwsze "bardzo wczesne i opcjonalne" wsparcie powinno zadebiutować już z wersją KDE 4.11.

Powłoka Plasmy

Jedną z najważniejszych nowości jest oczywiście migracja na QML, wszystkich elementów powłoki. Z tego powodu powstaną 2 nowe typy "pakietów instalacyjnych plasmy" czyli skompresowane archiwum zip, zawierające odpowiednie pliki QML. Pierwszy z nich, zwany przez twórców Look and Feel, będzie odpowiadał za wygląd (tak jak do tej pory). Oprócz tego deweloperzy przygotowali drugi typ, tzw. Shell Package, który będzie odpowiadał oraz dostarczał poszczególne elementy pulpitu (panele.itp). Całość ma być zintegrowana ze skryptami KWin, pozwalając na stworzenie dowolnego rodzaju interfejsu czy też jego układu. Nie powinno być żadnego problemu z przygotowaniem odpowiednika Unity czy GNOME Shell lub innego dowolnego interfejsu. Całość upakowana w ładnej paczuszce i do pobrania prosto z Internetu ;p. A co najważniejsze, miedzy owymi układami, będzie się można swobodnie przełączać. Należy jednak podkreślić, że owe zmiany będą dużo bardziej zauważalne niż obecnie. To tak jakby móc przełączyć się z KDE na Unity czy GNOME Shell w ułamku sekundy.

Wizualna harmonia interfejsu

Ponieważ wszystkie elementy pulpitu będą używały QML, twórcy chcą usystematyzować wygląd i zachowanie poszczególnych składników interfejsu, tak aby nadać mu coś, co wielu nazywa "spójnym interfejsem". Niestety, aby osiągnąć ten cel nie wystarczy zwykła praca programistów. Potrzebni są również projektanci. Powstał nawet odpowiedni wpis, który ma zachęcić do współpracy wszystkie osoby zainteresowane osiągnięciem tej wizualnej harmonii interfejsu w KDE. Oznacza to również, że czekają nas zmiany w wyglądzie domyślnego układu. Układu, o czym należy pamiętać, który będzie można zmienić i zastąpić czymś zupełnie innym, wedle uznania.

Modularyzacja bibliotek i interfejsów

Oznacza to ni mniej ni więcej, iż KDE przestanie być monolitycznym klocem, jak jest postrzegane przez wielu (często niesłusznie zresztą, bo wszystko zależy od paczkowania). W każdym razie zarówno aplikacje, jak i powłoka Plasmy będą miały swój własny cykl wydań. Oczywiście należy się spodziewać, pełnych wydań jak do tej pory, jednak deweloperzy programów nie będą nimi ograniczeni, mając dużo większą swobodę. Szczegóły techniczne, pozostają kwestią otwartą.

bEJLTUGR

Więcej informacji: http://dot.kde.org/2013/04/24/plasma-pow-wow-produces-detailed-plans-w... http://aseigo.blogspot.com/2013/05/visual-harmony-in-plasma-workspaces... http://aseigo.blogspot.com/2013/05/plasma-workspaces-411-long-term-rel... http://mail.kde.org/pipermail/plasma-devel/2013-May/024966.html

bEJLTUHH