Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Konfiguracja panelu w KDE

Strona główna@lucas__Konfiguracja panelu w KDE
30.11.2012 16:23

Panel, wydawałoby się rzecz bardzo prozaiczna, jednak często decydująca o tym jak postrzegany jest system. Ponieważ w KDE panel zajmuje dolną pozycje ekranu, to nieubłaganie kojarzony jest z pewnym "oknem". Nic bardziej mylnego, tym bardziej, że jest to jedna z wielu rzeczy, którą można dowolnie konfigurować. Do rzeczy zatem.

Konfiguracja panelu

Każdy panel niezależnie od jego położenia, posiada coś co nazywa się Panel skrzynki narzędziowej oznaczony ikoną plasmy (taki półksiężyc z 3 kropkami ;)). Po kliknięciu ukaże nam się taki oto widok.

440091

Skraj ekranu

Aby zmienić położenie panelu należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na na ikonkę "krzyżyka" i przeciągnąć na krawędź ekranu, na którym chcemy aby został umiejscowiony panel. Do wyboru są 4 możliwości (góra, dół, prawo lewo). Jednak to jest raczej oczywiste ;)

440094

Wysokość panelu

Oprócz położenia możemy również regulować wysokość panelu. Służy do tego ikonka oznaczona jako "podwójna strzałka"

440097

Jako ciekawostkę dodam, że jeśli umieścimy panel po lewej stronie, przycisk zmienia nazwę z wysokość panelu na szerokość panelu. Oczywiście rozmiar ikon dostosowuje się do wysokości/szerokości panelu, oprócz ikon w zasobniku systemowym. Z tym, że trudno powiedzieć czy to jest "bug or future".

Elementy interfejsu

440100

Elementy interfejsu czyli aplety plasmy (plasmoidy) to swego rodzaju elementy budulcowe, z którego składa się panel. W KDE plasmoidy można umieszczać na pulpicie, jak i na panelu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są do tego przystosowane. Mówię tu o głownie o apletach przygotowanych przez zewnętrznych deweloperów. Plasmoidy można swobodnie przemieszczać, a także usuwać wedle potrzeby. Dodatkowo każdy aplet posiada zwykle możliwość konfiguracji. Tak to wygląda w przypadku plasmoidu zegar cyfrowy

440102

Raptem kilka opcji ;)

bEBWbWvH

Aby dodać aplet do panelu wystarczy wybrać pozycję Dodaj elementy interfejsu, co spowoduje wyświetlenie odpowiedniego menu. Plasmoidy dodajemy za pomocą 2 krotnego kliknięcia lewym przyciskiem myszy na wybrany element, bądź za pomocą gestu przeciągnij i upuść wykonanego na panelu.

440105

Zmiana rozmiaru panelu

Kto powiedział, że panel musi zajmować całą krawędź ekranu? W KDE to również da się zmienić. Służą do tego strzałki znajdujące się po bokach, odpowiadające za zmianę maksymalnego i minimalnego rozmiaru panelu

440108

Więcej ustawień

Oczywiście przedstawione do tej pory opcje mogą być dla niektórych niewystarczające ;), dlatego deweloperzy dorzucili jeszcze kilka ustawień, które mogą być pomocne dla wymagającego użytkownika jak np. autoukrywanie.

440111

Oprócz wymienionych tutaj graficznych sposób konfiguracji powłoka plasmy począwszy od wersji 4.4 dostarcza narzędzie o nazwie PlasmaDesktopScripting pozwalające na dostosowanie całego układu pulpitu wraz z panelem za pomocą skryptu w JavaScript. Tak się składa, że miałem przyjemność używać owego narzędzia i nawet dla takiego laika "nie programisty" nie nastręczało to większych trudności.

Nic nie zmieniać

Zapewne spora grupa osób używających KDE nic nie zmienia. Po prostu instalują i używają domyślnych ustawień. W takim wypadku warto wiedzieć o opcji która nazywa się Zablokuj elementy interfejsu, która blokuje wszelkie aplety plasmy, tak aby czegoś przypadkiem nie usunąć.

440115

Jeśli jednak usuniemy nasz panel warto również wiedzieć o opcji jego przywracania Prawy przycisk myszy na pulpit > Dodaj panel. Spowoduje to przywrócenie domyślnego panelu.

bEBWbWwD