Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Plasma 5.1 wydana

Strona główna@lucas__Plasma 5.1 wydana
15.10.2014 13:32

Po trzech miesiącach wytężonej pracy deweloperzy pracujący nad KDE wydali kolejną wersję powłoki pulpitu, oznaczoną jako Plasma 5.1. Cała seria 5.x to przykład ewolucyjnego podejścia do pulpitu. Twórcy starają się jak najbardziej udoskonalić, znany wszystkim paradygmat pulpitu, czego znamienitym przykładem jest opisywana tutaj wersja.

Szata graficzna

Wraz z Plasma 5.0 zadebiutował nowy temat wizualny, zwany Breeze. W ciągu ostatnich kilku miesięcy był uzupełniany o coraz to nowe elementy, tak aby zapewnić użytkownikom pełnię wizualnych doznań. Pierwsze co rzuca się w oczy, to bardziej kompletny zestaw ikon, który ciągle jest aktywnie rozwijany.

531779

Styl interfejsu okien

531781

W Plasma 5 nowy styl okien (breeze) zaimplementowany został z użyciem QtCurve. Stworzenia samodzielnej wersji w c++ podjął się obecny opiekun oxygena, Hugo Pereira Da Costa. Dzięki jego staraniom dostajemy kompletny styl, zarówno w wersji dla Qt 4, jak i Qt 5. W przyszłości możemy się również spodziewać wersji dla GTK 2.x i 3.x, jednakże jest to materiał dla Plasma 5.2 i dalszych wersji. Fani oxygena nie mają się czego martwić, bo nadal rozwijany jest również ten "klasyczny" styl ;).

Nowy moduł motywów systemowych

531784

Możliwość zmiany dowolnego aspektu wyglądu KDE, to znak firmowy tego środowiska. Wraz z Plasma 5.1 deweloperzy dorzucają do tej otchłani możliwości, coś, co nazywane jest pakietami "Look and Feel" lub też "mega themes". Idea jest prosta. Zamiast oddzielnie zmieniać poszczególne elementy systemu (ikony, motyw plasmy itd.), wystarczy zainstalować gotowy zestaw, który zmieni wszystkie te składniki automatycznie. Najciekawszy jest jednak fakt, że wszystko, co da się upakować w "pakiet plasmy" (skompresowane archiwum zip, w którym dystrybuowane są wszelkie dodatki plasmy, jak: applety, motywy itd.) będzie można zmienić, w tym również "całe powłoki" pulpitu. W Plasma 5.1 zadebiutowała pierwsza wczesna wersja tego modułu konfiguracyjnego, pozwalającego jedynie na wybranie danego tematu.

Wybór alternatywnych apletów plasmy

531787

Zmiana apletów plasmy, jak do tej pory wymagała skorzystania z menadżera widżetów, co samo w sobie nie nastręczało zbyt wielu trudności, niemniej twórcy postanowili uprościć ten krok, wprowadzając odpowiednią opcję z menu kontekstowego. Po jej kliknięciu pojawi się lista alternatywnych rodzajów apletów, które będzie można ustawić jako domyślne. Na powyższym obrazku widać, jak taki wybór wygląda dla menadżera zadań.

Menadżer schowka

531790

W KDE 4.x menadżerem schowka jest klipper, niestety jego interfejs "średnio" współgra z interfejsem plasmy. Jednakże wraz z Plasma 5.1 Martin Graesslin stworzył nowy interfejs, innymi słowy zmienił klippera w plasmoid. Pozwoliło to rozszerzyć możliwości samej aplikacji, a także uczynić niektóre funkcje bardziej widocznymi (jak np. wyszukiwanie w historii itd.). Oczywiście stary interfejs nadal jest dostępny.

Powiadomienia

119703
119704

Powiadomienia są teraz mniej inwazyjne, co pomaga skupić się na aktualnie wykonywanym zadaniu. Usunięto również kilka wizualnych "przekłamań", między innymi przy kopiowaniu plików.

Plasma Addons

531798

Oprócz standardowego zestawu plasmoidów (zegar, menadżer zadań, przełącznik pulpitów), które tworzą pulpit KDE, istniał również szereg dodatkowych apletów plasmy. Plasma Addons, bo o nich mowa, ze względu na ograniczenia czasowe nie znalazły się w wersji 5.0, jednakże część z nich wróciła z Plasma 5.1. Są to:

bEEwMOPX
  • Sticky notes
  • Fuzzy clock,
  • Timer,
  • System load viewer,
  • Icon-only tasks ("Icontasks")
  • Two new animated wallpapers: Hunyango, Haenau
  • Unit conversion search plugin
  • Konsole profiles search plugin

Optymalizacje pod maską

Nowa wersja to nie tylko zmiany wizualne, równie ważne, a kto wie, czy nawet nie ważniejsze są zmiany pod maską. W tym celu 2 deweloperów Plasmy (David Edmundson, Aleix Pol) pracowało nad lepszym wykorzystaniem możliwości graficznych Qt Scene Graph, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystywanej pamięci ram. O wynikach tych prac można przeczytać na blogu jednego z twórców.

Inne zmiany

Oprócz tych bardziej widocznych i spektakularnych zmian, twórcy dokonali również szeregu pomniejszych usprawnień:

bEEwMOQd

[list] Zegar

[item]Dodanie wsparcia dla stref czasowych w zegarze.[/item][item]Wyświetlania kalendarza odbywa się znacznie szybciej.[/item][item]Możliwość wyświetlania daty obok zegara.[/item] Widok folderu

[item]Ograniczone zużycie pamięci podczas używania trybu "widok folderu".[/item][item]Lepsze wsparcie dla akcji "przeciągnij i upuść" w trybie "widok folderu".[/item][item]Usprawnienia w sterowaniu za pomocą klawiatury.[/item][item]Dodanie opcji wyłączenia dymków, a także zmiany rozmiaru wyświetlanych ikon.[/item][item]Lepsza ochrona przed uszkodzeniem plików konfiguracyjnych.[/item][item]Wiele pomniejszych poprawek w interfejsie.[/item] Wyszukiwarka Baloo

[item]Lepsze wsparcie dla znaków diaktrycznych (UTF 8)[/item] [item]Wyłączone indeksowane zasobów sieciowych.[/item][item]Lepsze wykrywanie często modyfikowanych plików.[/item] [item]Wykrywanie zmian w xattr.[/item][item]Ogólne zwiększenie szybkości w indeksowaniu plików.[/item][item]Dodatkowe testy w module indeksowania.[/item][/list]

bEEwMOQe

Niestety jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie zmian, nie trafiła do tego wydania. Mowa tu o nowym API dla dekoracji okna, a co za tym idzie, nadal domyślną dekoracją okna pozostaje oxygen, a breeze jest dostępny jedynie jako motyw auroare. Wiąże się to niestety z ograniczoną wydajnością, a na niektórych kartach graficznych, błędami KWin. Opóźnienia we wprowadzeniu kdecoration2 wynikają z chęci użycia QOpenGLContext, które będzie dostępne dopiero w Qt 5.4. Zapraszam również do zapoznania się z nową strukturą oraz cyklem wydawniczym. Dotyczy to zwłaszcza osób, które ciekawe są gdzie podziało się "KDE 5".

Więcej informacji:

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.1/

https://community.kde.org/Plasma/5.1_Changes

bEEwMOQT