Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Plasma Active - garść nowości

@lucas__Plasma Active - garść nowości02.05.2012 13:49

Minęło już sporo czasu, odkąd ostatni raz pisałem o Plasma Active (interfejs twórców KDE na ekrany dotykowe). Czas zatem naprawić owo zaniedbanie.

Spark => Vivaldi

Skoro mamy już interfejs to wypada go na czymś uruchomić. O pierwszym tablecie z Plasma Active już pisałem. Dla wszystkich, którzy chcieliby położyć rękę na tym wyjątkowym urządzeniu mam dobrą wiadomość. Zgodnie z tym co pisze na swoim blogu A. Seigo, już niedługo możemy się spodziewać pierwszych dostaw dla wszystkich, którzy zamówili tablet w przedsprzedaży. Sam tablet również doczekał się kilku "usprawnień". Najbardziej zauważalną jest zmiana nazwy..., która została niejako wymuszona na twórcach. Jak się okazuje nazwa handlowa "Spark" (iskra) jest z już zastrzeżona. Dlatego też nowa nazwa to Vivaldi.

Oprócz tego urządzenie będzie posiadać 1 GB ramu, zamiast 512 MB planowanych wcześniej. Pozostałe parametry pozostają bez zmian (patrz wcześniejszy link).

415150

Add Ons App

Skoro już mamy "wypasiony" interfejs, wypadałoby doinstalować nieco "dodatków". Takim miejscem skąd bedziemy mogli pobrać aplikacje (płatne jak i darmowe), ebooki, tapety, aplety plasmy itp. Jak to działa i wygląda w praktyce? Poniższy link powinien rozwiać wszelkie wątpliwości

http://aseigo.blogspot.com/2012/04/add-ons-app-preview.html

Ponieważ na potrzeby filmiku, deweloper użył przykładowych danych w aplikacji, nie należy się więc obawiać konieczności płacenia za tapety (ci, którzy obejrzą do końca będą wiedzieli o co chodzi ;)).

Plasma Active resource browser

Plasma Active to pokaz możliwości KDE, gdzie deweloperzy mogą popuścić wodze fantazji i wznieść się ponad skostniałe ograniczenia znane z "biurkowego interfejsu". Jednym z takich ciekawych pomysłów jest nowy menadżer plików a raczej "przeglądarka zasobów" Plasma Active. Jest to centralne miejsce, gdzie możemy przeglądać wszelkie zasoby zindeksowane przez Nepomuka. Mowa tu nie tylko o plikach, ale także kontaktach, mailach i innych mniej lub bardziej abstrakcyjnych zasobach. Całość została dostosowana na potrzeby urządzeń dotykowych i umożliwia przeglądanie zasobów ( według daty, typu), tagowanie, przenoszenie, kopiowanie i usuwanie. Sposób działania prezentuje poniższy filmik:

Więcej informacji: http://www.notmart.org/index.php/Software/Plasma_Active_resource_brows...

Zarządzanie siecią

Za ustawienia sieci będzie odpowiadał Network Manager, co w przypadku KDE oznacza aplet plasmy NM. Co prawda plasmoid NM nie został pomyślany o wykorzystaniu na urządzeniach dotykowych, niemniej w najnowszym jego wydaniu, autor wprowadził sporo zmian w interfejsie, które ułatwią jego wykorzystanie na tego typu urządzeniach.

415161

Więcej informacji: http://lamarque-lvs.blogspot.com/2012/04/plasma-nm-on-plasma-active-me...

Klient mikrobloga

Wszystkich fanów twittera i innych platform mikroblogowych ucieszy dostępność dedykowanego programu do ich obsługi.

415165

Oprócz tego deweloperzy pracują nad centrum multimedialnym (Plasma Media Center) , czytnikiem ebooków oraz kilkoma innymi ciekawymi projektami. Najważniejsze jest jednak to, że kod Plasma Active jest współdzielony w ponad 90% z innymi układami interfejsu (desktop, netbook), w niedalekiej przyszłości zostanie prawdopodobnie zintegrowany z tradycyjnymi. Da nam to możliwość przełączania się miedzy nimi "w locie" w zależności od naszych potrzeb.

Wszystkie elementy na swoim miejscu

Gdy scalimy wszystkie elementy w jedną całość to rezultat końcowy prezentuje się naprawdę obiecująco. Cieszy zwłaszcza sprawne działanie całego interfejsu co w całej okazałości możemy podziwiać poniżej dzięki uprzejmości jednego z deweloperów.

Więcej informacji: http://vizzzion.org/blog/2012/04/plasma-active-balsam-update-available...

SprzętOprogramowanieLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)