Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Plasma Media Center

Strona główna@lucas__Plasma Media Center
29.11.2012 01:42

Plasma Media Center to projekt, który pozostaje nieco w cieniu swoich większych braci ( KDE Plasma Desktop, Plasma Active). Jak sama nazwa wskazuje jest multimedialne centrum pozwalające na na przeglądanie obrazów, a także odtwarzanie plików muzycznych oraz video na naszym komputerze. W swoich założeniach ma dostarczyć prosty, a zarazem atrakcyjny wizualnie interfejs pozwalający na przeglądanie podstawowych "mediów". Projekt swoimi początkami sięga 2009 roku, jednak dopiero po przepisaniu na qml, można zobaczyć pełnię jego możliwości.

Mając chwilę wolnego czasu postanowiłem przetestować jak owo centrum wygląda i działa w praktyce. Pierwsze co widać po uruchomieniu to ekran startowy, pozwalający na przeglądanie:

  • Plików z muzyką
  • Plików video
  • Zdjęć
439816

Najlepiej prezentuje się moduł odpowiadający za przeglądanie plików graficznych, które możemy wybierać bezpośrednio z dysku twardego komputera.

439818

Pliki możemy oglądać pojedynczo, albo stworzyć pokaz slajdów ze zdjęciami.

439820

W czasie moich krótkich testów bez problemu udało mu się odtworzyć pliki video zgromadzone w mojej filmotece.

439822

Przysłowiowe empetrójki również odtwarzały się bez problemów.

439824

Co szczególnie przypadło mi do gustu to integracja pomiędzy rożnymi modułami. Załóżmy, że oglądamy zdjęcie, po powrocie do ekranu startowego zostaje ono ustawione jako tło. Gdy odtwarzamy video i wrócimy do menu startowego pokazuje nam się ikonka z podglądem w prawym dolnym rogu ekranu, podobnie jest z muzyką, która jest odtwarzana w tle. Cieszy również integracja z nepomukiem, dzięki czemu możemy przeglądać jednocześnie wszystkie obsługiwane pliki ( pozycja all videos itd).

bEBWilWv

Video: [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ZED3N0hQ7nI]

Niestety, na chwilę obecną najlepszym sposobem na przetestowanie jest samodzielna kompilacja.

bEBWilXr