Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Tethering w androidzie czyli telefon komórkowy jako modem

@lucas__Tethering w androidzie czyli telefon komórkowy jako modem15.11.2011 14:19

Możliwość użycia telefonu komórkowego jako modemu nie jest niczym nowym. Ba, taką funkcję oferowała używana przeze mnie, przez długi czas nokia 6230i. Niestety bez odpowiedniego oprogramowania (Nokia PC Suite) się nie obeszło. Od jakiegoś czasu posiadam telefon z androidem, stąd ten wpis. Funkcja tetheringu to standardowa opcja androida od wersji 2.2 (podobno). Ponieważ używam (przedpotopowej) wersji 1.6, opiszę metodę która działa począwszy od androida 1.5 w górę. Do rzeczy zatem:

Platforma testowa

openSUSE 11.4 i 12.1 rc xperia x8 kabel usb

Pierwszym krokiem jest pobranie na nasz telefon aplikacji Easy Tether Lite z android market. Jest to jedna z niewielu bezpłatnych aplikacji bezproblemowo obsługujących Windows, Mac OS X, Linux. Równie ważne jest to, że nie wymaga uprawnień roota. Niestety wersja darmowa posiada kilka ograniczeń, z których najdotkliwszym jest brak możliwości logowania do stron używających "https". Tych ograniczeń nie posiada wersja płatna kosztująca około 30 złotych. Oczywiście w przypadku systemu android określenie "płatna" to pojęcie względne ;) Jeśli już pobraliśmy i zainstalowaliśmy odpowiednią wersję uruchamiamy aplikację i zaznaczamy (o ile nie już włączona):

Enable USB tethering service

398182

W ustawieniach telefonu włączamy opcję Debugowanie USB

I to właściwie tyle jeśli chodzi o ustawienia telefonu, czas na konfigurację komputera. Pierwsze co musimy zrobić to udać się na stronę producenta i pobrać odpowiedni pakiet instalacyjny Ponieważ używam dystrybucji wykorzystujących pakiet rpm, toteż pobrałem stosowny plik dla Fedory (zadziała ze wszystkimi dystrybucjami wykorzystującymi rpm). Tak dla formalności, rpm instaluje się poleceniem rpm -ivh nazwa pliku, można też użyć wbudowanego graficznego instalatora czyli po prostu 2 krotnie kliknąć na pakiet, o ile kpackagekit zadziała ;)

Następnie podłączamy nasz telefon (pojawi się informacja, że telefon został podłączony w trybie debugowania usb) i tak zostawiamy. Na komputerze otwieramy konsolę i wklepujemy:

easytether connect

Jeśli używamy NetworkManager powinna się pojawić ikonka symbolizująca połączenie

398188

Jeśli, nie używamy NM lub z jakiś powodów ów wynalazek nie zadziała ;) to odpalamy w drugim oknie konsoli:

sudo dhclient easytether0

Możemy również dodać graficzny aktywator jeśli nie chcemy bawić się w konsoli (KDE) ppm >utwórz nowy>skrót do programu

398192

Jeśli chcemy zrestartować połączenie odłączam i podłączamy kabel usb ponownie. Testowane na openSUSE 11.4 i 12.1 oraz kubuntu 11.4

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)