Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Ubuntu forkuje Gnome Control Center, a przy okazji porzuca Unity 2d

Strona główna@lucas__Ubuntu forkuje Gnome Control Center, a przy okazji porzuca Unity 2d
10.05.2012 19:07

Coroczne bachanalia deweloperów Ubuntu zwane dla niepoznaki Ubuntu Developer Summit trwają w najlepsze. Pośród setek opróżnionych do cna i walających się tu i tam butelkach po winie, przetrzebionych stadach okolicznych dziewic i mnóstwie zużytych wyrobów z kauczuku, deweloperzy Ubuntu obmyślają jakby tu uprzykrzyć życie użytkownikom w nadchodzącym Ubuntu 12.10. Oprócz wielu spektakularnych "newsów", takich jak dodanie do ichniego katalogu aplikacji (zwanego pieszczotliwie Ubuntu Software Center) aż 2 wysoce zaawansowanych gier "przeglądarkowych" od Electronic Arts (w myśl zasady, że nie ważna jaka gra, byle producent znany), czas na smutniejsze nowiny.

Gnome Control Center => Ubuntu Control Center

416818

W Ubuntu 12.10 zamiast i tak już ostro wykastrowanego Gnome Control Center, straszyć nas będzie Ubuntu Control Center. Jak przekonują deweloperzy, decyzja o forku i tak była nieunikniona, tym bardziej, że ilość łatek i "hacków" sprawiała, że całość ledwie trzymała się kupy, a dalsza opieka była prawie niemożliwa:

bEpwkpGv
Our patches have become too hard to manage as-is, so forking means it is easier to rebase on upstream as needed

Na pocieszenie należy dodać, że deweloperzy być może dorzucą kilka opcji konfiguracyjnych dotyczących Unity (oprócz istniejących 3 na krzyż), dzięki czemu użytkownicy nie będą musieli instalować 10 zewnętrznych programów "samoróbek" do konfiguracji.

Więcej informacji: http://www.muktware.com/3586/ubuntu-forks-gnome-control-center https://plus.google.com/117754537616115960941/posts/QLQHa5jDS1K

Unity 2d wylatuje z Ubuntu 12.10

416824

W ramach długookresowej (i bliżej nieokreślonej) strategii biznesowej Canonical postanowił porzucić Unity 2d na "desktopie". Dla niewtajemniczonych dodam, iż Unity 2d to interfejs dla starszych komputerów, które nie posiadają wydajnych układów graficznych. Po raz pierwszy pojawił się on w wersji Ubuntu 11.10, czyli trochę ponad pół roku temu. Ponieważ w przypadku działań Canonical trudno doszukiwać się większego sensu, decyzja ta oraz wiele innych, wykraczają poza zrozumienie zwykłego śmiertelnika. Chociaż z drugiej strony, pozbycie się Unity 2d powinno zaoszczędzić trochę miejsca na płycie, tym bardziej, że całość była napisana z użyciem Qt/QML. Niestety pech chciał, że w wydanym niespełna miesiąc temu Ubuntu 12.04, interfejs programu Ubuntu One został przepisany z użyciem bibliotek Qt.

bEpwkpGB

Użytkownicy bez wydajnych kart graficznych, nie powinni się jednak martwić, tym bardziej, że dostaną się w objęcia sterownika llvmpipe, który korzysta z zalet akceleracji programowej (software acceleration). Co prawda całość najlepiej działa na procesorach kilkurdzeniowych, ale to obecnie standard.

Unity 2d, czy to już koniec?

Jeśli chodzi o "tradycyjny" pulpit, to z Unity 2d możemy się raczej definitywnie pożegnać. Nawet w przypadku szeroko zakrojonej akcji pod kryptonimem "telewizor ", wszystko wskazuje na to, że Unity 2d poniosło porażkę:

Canonical's looking for help porting Unity 2D TV code to Unity 3D and NUX. Unity 2D is going away
416830

Więcej informacji: http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTA5OTA

bEpwkpHr