Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Ubuntu na telewizorze - nowy interfejs oparty o Unity 2d (Qt)

Strona główna@lucas__Ubuntu na telewizorze - nowy interfejs oparty o Unity 2d (Qt)
09.01.2012 17:09

Na tegorocznych targach Consumer Electronics Show odbywających się w Las Vegas Canonical - twórca Ubuntu, zaprezentował swój interfejs przeznaczony na telewizory. Jest to pierwszy etap w podboju nowych urządzeń, jaki zapowiadał Mark Shuttleworth. Złośliwi twierdzą, że na telewizorach się skończy, bo Mark używający Iphone nie zauwazył, że na rynku pojawiły się urządzenia z androidem. Jak by nie było, interfejs zaproponowany przez Canonical prezentuje się obiecująco:

403215

Wśród dostępnych funkcji twórcy wymieniają:

  • Łatwą integrację z usługami sieciowymi oraz możliwość nadawania wielu kanałów
  • Nowoczesny interfejs umożliwiający łatwe wyszukiwanie, odtwarzanie i oglądanie zawartych w nim materiałów
  • Wideo na żądanie oraz dostęp do wielu filmów i programów telewizyjnych
  • Taki sam interfejs niezależnie od używanego urządzenia
  • Integracja z Ubuntu One
  • Zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji
403218

Pierwszych urządzeń należy się spodziewać pod koniec roku. Póki co nie ma jednak żadnych wiążących umów podpisanych z producentami. Jak widać Canonical czeka na wstępne reakcje. Już teraz można obejrzeć krótki film video, prezentujący wybrane funkcje:

Wygląda na to, że Unity znalazło w końcu swoje miejsce, bo co by nie mówić na desktopie prezentuje się "średnio". Twórcy słusznie pozbyli się górnego paska (panelu), który tylko szpeci domyślny interfejs. Oko cieszą również przezroczyste elementy, tak dobrze znane choćby z KDE.

Uaktualnienie

Nic dziwnego, że interfejs przypadł mi do gustu. Jak się okazuje po bliższym zerknięciu na źródła http://bazaar.launchpad.net/~s-team/ubuntutv/trunk/files całość bazuje na Unity 2d (Qt), o którym swego czasu pisałem Unity 2d - jasna strona mocy. Co więcej, jak się wydaje nad projektem pracuje również nasz rodak ;) (Michał Sawicz). Ta z pozoru nie istotna informacja nam o czymś mówi. Pozwolę sobie zacytować fragment z bloga Marka Shuttlewortha (sierpień 2011) :

There’s something of a competition under way between proponents of the QML based Unity-2D, who believe that the GL support here is good enough to compete both at the high end and on the low end, and the GL-heads in Unity-3D, who think that the enhanced experiences possible with raw GL access justify the additional complexity of working in C++ and GL on the metal. Time will tell!

Jednym słowem, w samym Canonical istniała rywalizacja pomiędzy twórcami Unity 2d i Unity 3d (oparty o compiz). Czyżby "nieformalny bój" został wygrany przez "team Qt" Słowa jakie wypowiedział na swoim blogu Sam Spilsbury (główny deweloper compiz) zdają się to potwierdzać.

Hi, Over the past few years, I have promised a new direction for the compiz project. I promised that with the new backing we’d see a revival in development, and increased stability. I have failed. I have failed the compiz community. I have failed the Ubuntu community. I have failed the previous maintainers. Despite my best efforts, stability has gotten worse, and I feel as though I can’t even get the simplest things right for the project anymore.

. Jaka jest więc przyszłość Unity 3d w Ubuntu? Czy skupienie się na wersji Qt, oznacza dalsze oddalanie się od GNOME? Na te pytania każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Więcej informacji

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)