Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

W drugim tygodniu stycznia grupa deweloperów Plasmy zebrała się w biurze Blue Systems w Barcelonie, aby dyskutować nad przyszłością obszarów roboczych w KDE. Jednym z ważniejszych tematów dyskusji był wizualny aspekt środowiska. Wśród zaproszonych gości był Jens Reuterberg ilustrator i projektant, który wspólnie z deweloperami planował jak ma wyglądać Plasma Next, której pierwsze wydanie zaplanowano na czerwiec. Wspólna wymiana zdań przyniosła raczej niespodziewany efekt w postaci...

KDE Visual Design Group

502700

KDE Visual Design Group jak sama nazwa wskazuje to grupa projektantów, która ma za zadanie zmienić wizualne oblicze KDE. Wśród członków znaleźli się miedzy innymi Nuno Pinheiro (twórca oxygena), Malcer Quaid (twórca motywu plasmy Caledonia), Acidrums (twórca ikon Betelgeuse). Pełny skład zespołu można znaleźć na oficjalnej stronie grupy. Członkowie grupy mają bardzo ambitne plany, z których warto choćby wymienić nowy motyw plasmy czy zestaw ikon, mówi się także o nowym stylu interfejsu, który ma zastąpić oxygena. O tych i innych planach na przyszłość, można dowiedzieć się z oficjalnego bloga na którym co poniedziałek umieszczane są stosowne aktualizacje z postępów grupy. Z kolei na oficjalnym forum KDE użytkownicy mogą zgłaszać swoje (konstruktywne) uwagi i propozycje. Ciągle poszukiwani są nowi członkowie, także jeśli masz talent w rękach i chcesz zmienić oblicze KDE, warto się zgłosić.

Plasma Next

Na liście mailingowej KDE promo trwała również dyskusja o tym jakie ma być oficjalne nazewnictwo Plasmy. Zdecydowano, że każda rozwojowa wersja bedzie sie nawywac po prostu Plasma Next. Finalna wersja będzie zawierać rok i miesiąc w którym została wydana np. Plasma 2014.06, jeśli będzie to wydanie czerwcowe. Skoro już jesteśmy przy datach warto rzucić okiem na plan wydawniczy (póki co nadal nieoficjalny).

bESFXZDX
* Mon, 10th March: Soft Freeze * Thu, 13th March: Alpha1 * Tue, 8th April: Alpha2 * Thu, 1st May: Hard Freeze * Tue, 6th May: Beta3 * Tue, 27th May: RC1 * Thu, 29th May: Artwork freeze (modulo default wallpaper *1) * Tue, 17th June: Plasma 2014.6 Final

Jeśli wszytko pójdzie dobrze, możemy się spodziewać finalnej wersji 17 czerwca 2014

502706

Posiadacze ekranów o wysokim DPI, powinni się z kolei ucieszyć ze zmian pod maską, które mają usprawnić skalowanie się całego interfejsu. O szczegółach można poczytać na blogu jednego z deweloperów. Oprócz lepszego wsparcia dla ekranów o wysokim DPI, zasobnik systemowy wzbogacił się o możliwość dynamicznego uruchamiania plasmoidów, za pomocą protokołu dbus, co doskonale widać na poniższym filmiku.

Aktywacja plasmoidów "na żądanie" odchudzi zasobnik systemowy, ponieważ aplikacjie czy usługi korzystające z własnych plasmoidów, będą mogły być aktywowane i dezaktywowane tylko wtedy gdy są potrzebne. Innym ubocznym efektem jest przyśpieszanie startu plasmy. (aplety plasmy nie będą musiały czekać na uruchomienie usług systemowych).

Wayland

Prace nad wsparciem dla Waylanda cały czas posuwają się do przodu, chociaż co niektórzy zapewne zastanawiają się czemu to tyle trwa. Spowodowane jest to przede wszystkim nałożeniem się kilku rzeczy, raz, że port na Qt5, wymagał sporych nakładów pracy, dwa plasma next ma się ukazać dopiero w czerwcu i nadal trwają intensywne prace nad jej komponentami. Niemniej port KWin na Qt5 jest już kompletny, dlatego Martin Gräßlin zajął się aplikacjami korzystającymi z KF5. Efekty swoich prac przedstawił na blogu. Deweloper zachęca również twórców aplikacji, aby testowali swoje programy i zgłaszali błedy. Stosowne instrukcje, jak uruchomić daną aplikację na waylandzie można znaleźć na blogu Martina. Skoro już jestem przy KDE Frameworks 5, z kronikarskiego obowiązku wspomnę tylko o wydaniu pierwszej alfy bibliotek. Pełne ogłoszenie oraz linki do pobrania, można znaleźć na oficjalnej stronie KDE.

Menadżer logowania

Jakiś czas temu pisałem o tym, że KDM zostanie zastąpiony przez SDDM. Deweloperzy uznali jednak, że póki co nie jest jeszcze na to gotowy, dlatego z ostateczną decyzją co do wyboru pomiędzy SDDM, a LightDM postanowiono wstrzymać się do jesieni. Twórcy planują w zamian dostarczyć zestaw plików QML, które będą mogły być wykorzystane w obu menadżerach logowania.

bESFXZEd

Więcej informacji:

http://dot.kde.org/2014/01/24/plasma-team-gathers-barcelona

Komentarze (23)
bESFXZET