Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Wieści z frontu: Plasma, Contour, Obsługa wielu ekranów

@lucas__Wieści z frontu: Plasma, Contour, Obsługa wielu ekranów27.07.2011 01:42

Wieści z frontu czyli przegląd najciekawszych informacji (moim skromnym zdaniem) ze świata KDE. Na pierwszy ogień idzie:

Plasma - szybko, jeszcze szybciej

391033

Plsama używa wielu plików z dysku, widać to szczególnie przy QML czy plasmoidach napisanych w innych językach skryptowych. Także przy wszystkich operacjach wymagających użycia pliku graficznego z motywu systemowego, można zauważyć spowolnienia. Mimo, iż plasma intensywnie używa "cache" aby działać szybciej, podczas prac nad libplasma2 Aaron Seigo postanowił zająć się tymi problemami. Jeśli chodzi o zmiany w sposobie używania (odczytu, zapisu) plików przez aplety plasmy, usprawnienia są dość głębokie i wymagały zmian w klasie "Package". Niestety, aby się nimi cieszyć przyjdzie nam poczekać, najprawdopodobniej aż do wydania KDE 5. Operacje z użyciem plików graficznych powinny przyspieszyć wraz z nadchodzącym KDE 4.7 Szczegóły omawianych poprawek (patrz niżej)

Więcej informacji: http://aseigo.blogspot.com/2011/07/performance.html

Contour

O contour - jednym z filarów Plasma Active, pisałem już jakiś czas temu. Marco Martin na swoim blogu przedstawił postęp prac nad wizualnym aspektem całego projektu. Filmik mówi więcej niż tysiąc słów, toteż autor przygotował krótkie video prezentujące zmiany

http://www.youtube.com/watch?v=OZ1OOVt7rxM&feature=player_embedded

Najważniejsze nowości:

Ikony, widoczne na ekranie zostały skategoryzowane według typów (dokumenty, muzyka, kontakty), co ma pomóc podczas obsługi interfejsu na ekranie dotykowym.

Ikony zostały "wyrównane do siatki" dzięki czemu nie nachodzą na siebie, jednak nadal istnieje możliwość ich indywidualnego rozmieszczenia.

Najważniejsze kryje się jednak pod maską. To co widzimy na ekranie to nie jest widok jakiegoś folderu. Wszystkie elementy są zasobami zindeksowanymi prze Nepomuk, dzięki czemu nie jest to tylko plik fizycznie znajdujący się na urządzeniu. Dzięki wykorzystniu idei semantycznego pulpitu, można również zoobrazować bardziej abstrakcyjne dane jak: kontakty, maile, czy lokalizację geograficzną.

Więcej informacji: http://www.notmart.org/index.php/Software/Contouring_resources

Obsługa wielu ekranów

391045

Alex Fiestas, znany głownie jako twórca bluedevil, w przypływie nagłej energii postanowił zabrać się za naprawę błędów dotyczących obsługi wielu ekranów w KDE. Ucieszy to zapewne wielu uzytkowników, którzy takową konfigurację posiadają. Jak sam autor zauważa, trudno jest ująć wszystkie zmiany w słowa (a mi się nie chce tłumaczyć) zapraszam do obejrzenia video:

http://www.afiestas.org/wp-content/uploads/2011/07/xrandr.webm

Niestety poprawki wylądują dopiero w KDE 4.7.1 czyli za jakiś miesiąc :)

Więcej informacji: http://www.afiestas.org/display-configuration-in-kde-workspace-4-7-1/

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)