AOSU SolarCam D1 Classic — Nowoczesny zestaw kamer z panelem słonecznym!
15.08.2024 01:35, aktual.: 16.08.2024 20:56
Miesiąc temu recenzowałem wideo domofon AOSU, a dziś chciałem wam pokazać zestaw kamer bezprzewodowych Aosu SolarCam D1 Classic.
Aosu SolarCam D1 Classic to zestaw składający się z jednostki centralnej Home Base oraz bezprzewodowych kamer. To na HomeBase przechowywane są wszystkie nagrania, które wcześniej są oczywiście szyfrowane. Możliwość przechowywania nagrań lokalnie, eliminuje konieczność wykupywania powierzchni w chmurze, ale jeśli chcemy to AOSU oferuje również i taką możliwość a plan podstawowy ma darmowy okres próbny. Na przechowywanie nagrań HomeBase posiada 32 GB wbudowanej pamięci, która powinna wystarczyć w zależności od ilości nagrań na około dwa miesiące.
Oczywiście HomeBase zapisuje wideo w pętli więc z czasem nowe filmy będą zastępować te najstarsze. Żadne nagrania nie są przechowywane bezpośrednio w kamerach więc ich ewentualna kradzież lub zniszczenie nie oznacza przepadku nagrań. HomBase zarządza również systemem powiadomień więc jeśli kamera coś wykryje to właśnie HomeBase wyśle nam powiadomienie o zdarzenie na telefon.
Sam HomeBase ma prostą budowę. Z tyłu mamy port USB, gniazdo zasilające, ethernet do podłączenia z routera, a także przycisk sync do połączenia HomeBase z aplikacją, dalej mamy głośnik, a z przodu diode sygnalizującą stan urządzenia. Ogólnie HomeBase to stosunkowo kompaktowe i lekkie urządzenie na które bez problemu znajdziemy miejsce.
W zestawie poza jednostkę centralną Home Base i kamerami dostajemy instrukcję obsługi, kabel ethernet do połączenia routera i HomeBase oraz USB do ładowania a także wszystko co może nam się przydać do montażu. Czyli kołki i wkręty oraz uchwyt montażowy, dzięki któremu zamontowanie kamery jest bardzo proste. Uchwyt przykręcamy w wybranym przez nam miejscu a następnie wpinamy w niego kamerę. Przed ostatecznym wpięciem kamery radzę sprawdzić obraz z kamery oraz czy wszystko się zgadza bo późniejsze wypięcie kamery z uchwytu może być problematyczne.
Kamery są w pełni bezprzewodowe, bo do działania nie potrzebują ani kabla zasilającego, ani kabla ethernet do łączności z jednostką centralną. Łączność odbywa się bezprzewodowo za pomocą dwóch regulowanych anten WI‑FI.
Każda kamera posiada wbudowany panel słoneczny i to on jest przewidziany jako główne źródło zasilania, choć na samych kamerach znajduje się również port USB‑C który umożliwia nam ewentualne naładowanie kamery kablem lub podłączenie powerbanku.
Panel słoneczny przymocowany jest do kamery pod stałym kątem i nie ma możliwości jego regulacji. Ogólnie sam jestem fanem rozwiązań bezprzewodowych. Akurat jestem w trakcie budowy domu i każdy mi powtarza nie zapomnij pociągnąć kabla antenowego tam gdzie będą telewizory, i tam gdzie będziesz miał komputer kabla ethernet, i tam gdzie router też pociągnij kabel, i do bramy i domofonu też nie zapomnij o kablach. Jeśli ktoś chce robić gniazdko internetowe w każdym pokoju i na każdej ścianie to jego prawo, ale ja jeśli mam możliwość zrobić coś bezprzewodowo to zrobię to bezprzewodowo. Dodatkowo takie kamery możemy zamontować w miejscach gdzie nie mamy możliwości położyć zasilania, np. gdzieś na drzewie, albo jego położenie byłoby kłopotliwe bo np. wiązałoby się to z wierceniem ścian i dziurawieniem elewacji. Jedyne o co musimy zadbać podczas montażu to o to żeby każda kamera znalazła się w zasięgu sieci bezprzewodowej HomeBase. Jeśli połączenia z jednostką centralną nie ma to kamera nic nie zarejestruje bo nie działa w trybie offline.
Same kamery mają prostą budowę. Z przodu znajduje się obiektyw, doświetlające diody LED, oraz diody podczerwieni które umożliwiają nagrywanie czarno-białych filmów w całkowitej ciemności. Mamy diodę kontrolną, mikrofon, oraz głośnik które umożliwiają nam komunikację dwukierunkową. Na górze mamy zabezpieczone gumową zaślepką przyciski power oraz reset a na dole port USB‑C.
Kamery dostajemy 4, każda ma obiektyw który może obracać się o 360° i odchylać w górę i dół o 90°. Kamera posiada czujnik ruchu a dzięki szerokiemu zakresowi ruchu może bez problemu śledzić wykryte osoby. Co więcej mamy tu również automatyczne łączenie nagrań wideo z różnych kamer dotyczących tego samego zdarzenia. Np. ktoś pojawia się na naszej posesji widzimy go na jednej kamerze, przemieszcza się pod drugą kamerę a system sam łączy te dwa zdarzenia razem co ułatwia późniejsze przeglądanie materiału wideo. Obracać kamerą możemy również w aplikacji i to na kilka sposobów, poprzez pilota na środku przesuwając podglądem z kamery lub wybierając interesujące nas miejsce na panoramie. Mechanizm poruszający obiektywem jest płynny i precyzyjny.
Kamery mogą rejestrować obraz w rozdzielczość 2K dzięki czemu zapewniają wyraźny obraz. W dzień kamery rejestrują naprawdę szczegółowy obraz nawet z dużej odległości. Odwzorowanie kolorów jest dobre.
Do nocnego nagrywania możemy wybrać dwa tryby, full color wykorzystujący zwykłe diody LED albo czarno-biały wykorzystujący do doświetlania diody IR. Każda kamera ma po cztery diody każdego typu, i każdej możemy przypisać inny tryb. Jedna może nagrywać w kolorze a inna w podczerwieni nie ma z tym problemu. Nagrania zarejestrowane w trybie noktowizji są wyraźne, ale kolorowe są bardziej szczegółowe oraz mają ten plus że pozwalają na ewentualną identyfikację kolorów ubrań lub pojazdów.
W przypadku kamer zasilanych energią słoneczną bardzo ważną kwestią jest czas pracy na baterii i szybkość ładowania panelem słonecznym. Na swojej stronie AOSU podaje że w optymalnych warunkach, przy dobrym nasłonecznieniu i przy umiarkowanym poziomie aktywności, kamery mogą utrzymać niemal pełne naładowanie już przy dwugodzinnej ekspozycji na słońce i mogę to potwierdzić.
W moim przypadku stan baterii w testowanej kamerze nie spadł poniżej 85% ale trzeba wziąć pod uwagę że mamy sierpień, jesienią kiedy będzie więcej zachmurzeń, albo zimą kiedy słońca będzie mniej utrzymać taki stan może być ciężej no i trzeba uważać aby śnieg nie zasypał nam panelu.
Dodatkowo zintegrowana na stałe konstrukcja panelu słonecznego i kamery choć mocno upraszcza proces montażu i konfiguracji to jednocześnie ogranicza nam możliwość optymalizacji i zmiany ustawiania panelu pod innym kątem. Tutaj jeśli chcemy ustawić panel pod innym kątem to musimy zmienić kąt położenia całej kamery. Może to stanowić pewien problem jeśli odpowiednie ustawienie kamery będzie kolidować z optymalnym ustawieniem panelu na słońce. W razie czego jak wspomniałem każda kamera posiada port USB‑C który umożliwia podłączenie zasilania lub powerbanku.
Uruchomienie i konfiguracja zestawu AOSU D1 Classic jest bardzo proste. Do HomeBase podłączamy zasilacz oraz podłączamy go do routera. Uruchamiamy. W aplikacji AOSU skanujemy kod QR znajdujący się na HomeBase dalej postępujemy zgodnie z pojawiającymi się na ekranie instrukcjami. Uruchamiamy po kolei kamery które same automatyczne łączą się z HomeBase i gotowe. Cały proces nie zajmuje więcej niż 5 minut, jest nieskomplikowany i intuicyjny.
Aplikacja AOSU umożliwia nam zarządzanie pracą całego zestawu. Ma ona przejrzysty i intuicyjny interfejs, który nawet mniej obeznanym użytkownikom nie powinien sprawić żadnych problemów. Dzięki aplikacji mamy podgląd na żywo z każdej kamery, a także dostęp do nagrań przechowywanych lokalnie. Co ważne każdej kamerze możemy osobno przypisać inne ustawienia. Aplikacja pozwala na przełączanie między rozdzielczościami UHD i standardową, umożliwia komunikację dwukierunkową. Możemy za jej pomocą ręcznie sterować każdą kamerą. Możemy ręcznie nagrywać filmy i robić zdjęcia. Ponadto możemy tu ustawić czułość z jaką działa sensor ruchu oraz skonfigurować strefy wykrywania ruchu. Możemy spersonalizować powiadomienia. Aplikacja pozwala nam też na zarządzanie harmonogramem np. kiedy planujemy zrobić coś nielegalnego kamery nie będą pracować.
Podsumowanie
Zestaw AOSU SolarCam D1 Classic do kupienia jest w sklepie producenta za około 1550 zł. Za tę pieniądze otrzymujemy kompletny zestaw zasilanych energią słoneczną w pełni bezprzewodowych czterech kamer które są bogate w funkcję a dzięki zintegrowanej konstrukcji kamery i panelu estetyczne i łatwe w instalacji. Aplikacja AOSU zapewnia przyjazny dla użytkownika interfejs i oferuje nie tylko szeroki zakres opcji umożliwiających personalizację każdej kamery osobno, ale i zaawansowanych funkcji AI, takich jak wykrywanie ludzi, śledzenie ich oraz łączenie nagrań z kilku kamer. Wszystkie nagrania przechowywane są lokalnie w Homebase, ale mamy możliwość wykupienia także planu umożliwiającego składowanie nagrań w chmurze. Najważniejsze jest jednak to że zestaw oferuje rejestrowanie wysokiej jakości obrazu.