Blog (255)
Komentarze (1.6k)
Recenzje (0)

Google blokuje możliwość pobierania muzyki z YouTube

Strona główna@luqassGoogle blokuje możliwość pobierania muzyki z YouTube
30.07.2012 21:16

Ostatnio chciałem pobrać ścieżkę dźwiękową z pewnego filmu na youtube, i trafiłem na dość ciekawą stronę, która popadła w kłopoty z Google. Serwis youtube-mp3.org, umożliwiający użytkownikom zgrywanie muzyki z teledysków dostępnych na youtube został przez internetowego giganta zablokowany. Właściciel serwisu 21 letni student informatyki z Niemiec, wystosował petycję która zebrała już prawie 1,5 miliona podpisów w tej sprawie: KLIK

Wszystko zaczęło się od... RIAA która rok temu wypowiedziała wojnę oprogramowaniu i serwisom umożliwiającym zgrywanie muzyki z teledysków, i zaczęła wywierać presję na Google, aby bardziej zaangażowało się w tą walkę. Kilka dni po zablokowaniu przez Google youtube-mp3.org RIAA reprezentująca cztery największe wytwórnie płytowe poprosiła CNET o usunięcie oprogramowania o podobnej funkcjonalności.

Sam serwis youtube-mp3.org zdaje się działać zgodnie z prawem:

bEDPCTNP
  • Tak długo, jak YouTube nie wdraża żadnych dodatkowych zabezpieczeń swoich materiałów, takich jak szyfrowanie, nie ma miejsca zakazane obchodzenie technicznych zabezpieczeń.
  • Pobieranie z serwisu YouTube kopii na użytek prywatny przez osoby fizyczne nie wymaga obecnie zgody właściciela praw autorskich.
  • Naruszenie Warunków korzystania z usługi YouTube nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych, ponadto, odpowiedzialność użytkownika za naruszenie praw autorskich nie powstaje, ponieważ ich działania są objęte prawem do prywatnych kopii.

Mimo to Google grozi studentowi z Niemiec pozwem sądowym, jeśli ten nie zaprzestanie prowadzenia serwisu. Treść opublikowanej przez niego petycji brzmi następująco:

bEDPCTNV
"Tak dla narzędzi nagrywających filmy z YouTube. Witam, Właśnie podpisałem następującą petycję adresowaną do Google Inc. I YouTube LLC. Przez dziesięciolecia ludzie mogli nagrywać na własny użytek programy emitowane w radiu i telewizji. Za pomocą magnetofonu lub magnetowidu można było nagrać swój ulubiony film czy audycje radiową. Początkowo wykorzystywanie tych urządzeń spotkało się z falą ostrej krytyki ze strony wielkich firm które uważały te urządzenia za zagrożenie dla ich interesów. Kilkanaście lat później mamy powtórkę z rozrywki: Google połączyło swe siły z RIAA w walce przeciwko narzędziom online pozwalającym wykonywać nagrania filmów zamieszczonych na portalu YouTube. Google walczy ze wszystkimi programami pozwalającymi sporządzić prywatną kopię filmików z YouTube, a RIAA grozi mediom informacyjnym takim jak chociażby CNet za promowanie tego oprogramowania. Niniejszym zwracam się z prośbą do Google o wzięcie udziału w konstruktywnej dyskusji w celu znalezienia rozwiązania które odpowiadałoby potrzebom użytkowników."

Tak się zacząłem zastanawiać, czy gdyby stacje radiowe miały techniczną możliwość zabezpieczenia swoich audycji przed nagrywaniem, to czy by z niej korzystały? Poza tym Google nie usunęło, ani nawet nie obniżyło pozycji zablokowanego serwisu w swojej wyszukiwarce, a na stronie wyświetlane są reklamy firmy z Mountain View. Z drugiej jednak strony czy Google ma prawo blokować komukolwiek dostęp do youtube?

425354
Udostępnij:
bEDPCTOL