Blog (304)
Komentarze (1.6k)
Recenzje (0)
@luqassKilka słów o coverach

Kilka słów o coverach

16.03.2013 20:24

Kanałów muzycznych na YouTube nie sposób policzyć, poza gwiazdami z pod znaku Vevo są także zespoły, czy też nawet zwykli ludzie, publikujący własne piosenki, czy też tworzący własne aranżacje, czyli popularne covery. Dzisiaj chciałem sobie obejrzeć kilka takich coverów, wchodzę na jeden ze swoich ulubionych kanałów i co widzę?

457581

Trochę się przestraszyłem, bo dziewczyna nagrywała i publikowała także własne kawałki, a od razu zostało usunięte całe konto, mimo że chodziło o niektóre z jej coverów. Chciałem się dowiedzieć czegoś na ten temat, wchodzę na Facebooka, i co widzę?

457583

No to już jakieś przegięcie, jak można usunąć komuś konto na jednym serwisie, za to co robi na innym, paranoja, dobrze, że chociaż zachowała konto na twitterze, gdzie znalazłem link do wyjaśnienia, tego co się stało. Oba konta, najpierw konto YT, później FB zostały zawieszone, ze względu na naruszenia praw autorskich. No i w tym miejscu mnie trochę zamurowało, dlatego że kiedy wrzucamy jakiś klip na YouTube (poza oczywistymi przypadkami naruszenia praw autorskich, kiedy klip jest z miejsca odrzucany) pojawia się informacja:

Dopasowanie z materiałami innych podmiotów. Twój film może zawierać muzykę, która jest własnością strony trzeciej. Aby posłuchać dopasowanej muzyki, odtwórz film z prawej strony. Film będzie odtwarzany od miejsca, w którym znajdują się dopasowane treści. Twój film jest dostępny i można go odtwarzać.

Hmmmm... Dlaczego skoro film może naruszać czyjeś prawa, jest dostępny? Otóż do takich filmów dołączane są reklamy (możemy oczywiście wnieść sprzeciw, jeśli nie zgadzamy się z roszczeniem), a od każdego wyświetlenia naliczana jest opłata, jaką Google przekazuje odpowiedniej organizacji zarządzającej prawami autorskimi. Google zawiera umowy z różnymi tego typu organizacjami, na całym świecie. Potem płaci im, a one dzielą pieniądze na poszczególne osoby, i wszyscy są zadowoleni. No właśnie, nie, bo nawet w takiej sytuacji, właściciel praw autorskich (najczęściej jakaś wielka wytwórnia płytowa) może wystąpić do YT, o zablokowanie danego materiału, w takiej sytuacji nic nie da się zrobić, YT nie będzie się spierał o każdy podejrzany klip, łatwiej jest go usunąć.

Dlaczego zostało zablokowane konto na Facebooku, nie mam zielonego pojęcia, dobrą wiadomością jest to, że YouTube zapowiedziało, że przywróci skasowane konto, ale raczej takich perełek już tam nie uświadczymy :(

Internet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)