Blog (280)
Komentarze (1.6k)
Recenzje (0)

Pare zdań o serwisach aukcyjnych w Polsce

@luqassPare zdań o serwisach aukcyjnych w Polsce
25.11.2010 19:26

Zbliżają się święta, czas odpoczynku, wspólnych spotkań w gronie rodzinnym oraz wzajemnego obdarowywania się prezentami, prezentami które coraz częściej kupujemy w internecie, za pośrednictwem różnych serwisów aukcyjnych.

Allegro.pl

Najpopularniejszy w Polsce serwis aukcyjny Allegro jest polską odpowiedzią na sukces amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay. Allegro umożliwia przede wszystkim wystawianie na licytację przedmiotów posiadanych przez użytkowników. Oprócz klasycznej licytacji, możliwe jest również wystawienie na sprzedaż przedmiotu za ustaloną z góry cenę (Kup Teraz). Istnieje również możliwość połączenia licytacji i opcji Kup Teraz.

Zanim zaczniemy korzystać z serwisu musimy się zarejestrować (ostatnio wprowadzono także mozliwość robienia zakupów także bez konieczności rejestracji ). Proces rejestracji kończymy się weryfikacją danych. Mamy do wyboru dwa rodzaje weryfikacji: „szybka aktywacja konta”, dzięki której wszelkie ograniczenia konta mogą zostać zniesione w ciągu 3 dni. Ten sposób aktywacji konta wymaga przelania na konto Allegro minimalnej kwoty 1,01 zł, która w całości zostanie zwrócona po dokonaniu pełnej aktywacji. Drugim sposobem jest „aktywacja konta kodem". Tutaj wybierasz tylko adres pocztowy dostarczenia kodu aktywacyjnego. Po maksymalnie 10-14 dniach otrzymasz list z kodem aktywacyjnym. Po otrzymaniu listu wystarczy już tylko zastosować instrukcję w nim zawartą.

Solidność potencjalnych kontrahentów sprawdzamy dzięki systemowi komentarzy wraz systemem ocen. Komentarze wraz z ocenami są publikowane dobrowolnie przez strony transakcji i zawierają subiektywne opinie dotyczące jej przebiegu:

374600

Za wystawienie przedmiotów na sprzedaż, a także za dokonanie sprzedaży za pośrednictwem Allegro, firma pobiera prowizje: Od kogo i jakie opłaty pobiera Allegro? Ile kosztuje korzystanie z Allegro?

Allegro umożliwia swoim użytkownikom możliwość zakładania wirtualnych sklepów. Różnice pomiędzy sklepem a normalną aukcją to: - możliwość wystawienia przedmiotu na aukcji trwającej do 30 dni (w przypadku normalnych aukcji jest to maksymalnie 14 dni) - możliwość tworzenia własnych kategorii (w obrębie sklepu) - możliwość wstawienia własnego logo oraz dostosowania wyglądu sklepu internetowego

Ponadto Allegro zezwoliło na rejestrację użytkownikom, którzy skończyli 13 lat, ale nie skończyli 18. Przy nicku osoby niepełnoletniej występuje znaczek z napisem "Junior". Posiadacza konta Junior dotyczy limit 500 zł na zakupy w jednej aukcji oraz limit 50 zł na wystawianie przedmiotów.

Kolejnym udogodnieniem jest Płacę z Allegro dzięki któremu wciągu kilku sekund bez potrzeby wypełniania formularzy przelewu pieniądze szybko trafia na konto sprzedającego co znacznie przyśpiesza cała transakcję.

Allegro zapewnia również kupującemu rekompensatę do 10.000 zł w przypadku, gdy: - zapłacił za towar, ale go nie otrzymał - otrzymał towar, który znacznie różni się od opisanego w ofercie.

To co zdecydowania przemawia za korzystaniem z Allegro to niewątpliwie jego popularność- ponad 5 milionów zarejestrowanych użytkowników. Serwis kontrolując ponad 80% „rynku ” gwarantuje że każdy znajdzie tu to czego szuka w bogatej ofercie.

Warto dodać że Allegro prowadzi działalność również w innych krajach: Białorusi, Bułgarii, Czechach, Kazachstanie, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech.

eBay Polska

eBay jest to największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay obecnie działa w 26 krajach: Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chinach, Czechach, Danii, Filipinach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Hongkongu, Indiach, Irlandii, Kanadzie, Korei, Malezji, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii, Rosji, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanie, Turcji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Wietnamie, a od 2005 roku także w Polsce.

Początkowo serwis nie pobierał opłat ani prowizji za świadczone usługi. Dzięki temu szybko stał się drugim portalem aukcyjnym w Polsce. Po wprowadzeniu 1 lutego 2008 roku opłat popularność serwisu gwałtownie spadła (wycofano 80% aukcji). Obecnie eBay.pl zajmuje czwarte miejsce wśród serwisów aukcyjnych w Polsce, z 1,46% udziału w ogólnej liczbie aukcji.

Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji na eBay, wszyscy użytkownicy muszą potwierdzić swoją tożsamość. Możemy to zrobić podobnie jak w przypadku Allegro czekając aż na nasz adres pocztowy dostarczony zostanie kod aktywacyjny, lub jeśli jesteśmy zweryfikowani w systemie PayPal, aby potwierdzić tożsamość w serwisie eBay, można połączyć konto PayPal z kontem eBay.

Serwis eBay ma swoją kartę opinii, którą możesz otworzyć, klikając liczbę w nawiasie obok nazwy użytkownika. Na karcie opinii zobaczymy oceny i komentarze wystawione przez sprzedających i kupujących, z którymi użytkownik prowadził transakcje.

374613

Podobnie jak w przypadku Allegro, tutaj także mamy możliwość założenie sklepu. Zakładając Sklep eBay, otrzymujemy: - jedno centralne miejsce, w którym kupujący mogą znaleźć wszystkie informacje o wszystkich oferowanych produktach - narzędzia do projektowania sklepu - narzędzia marketingowe i raporty - możliwość wystawiania aukcji w formacie magazynu sklepu.

Za wystawienie przedmiotów na sprzedaż, a także za dokonanie sprzedaży, firma pobiera prowizje: Opłaty za aukcje w kategorii Auto: Pojazdy Opłaty za Sklepy eBay Opłaty za ogłoszenia Opłaty dla sprzedawców-firm Opłaty dla sprzedawców prywatnych

eBay posiada podonie jak Allegro Programy ochrony kupujących w ramach którego możemy wystąpić o zwrot pieniędzy, do 60 dni po zakończeniu aukcji jeśli nie otrzymano przedmiotu lub zupełnie nie odpowiada on opisowi.

W mimo stosunkowo małej popularności w Polsce, w serwisie eBay zarejestrowanych jest ponad 200 milionów użytkowników z całego świata. Jest to więc ogólnoświatowy rynek online który pozwala na zakupy po okazyjnych cenach wielu unikatowych, niedostępnych w Polsce towarów.

Świstak.pl

Świstak.pl jest to polski internetowy serwis aukcyjny, oficjalnie uruchomiony 1 marca 2004 r. Świstak umożliwia zarejestrowanym użytkownikom zawieranie transakcji kupna i sprzedaży za pośrednictwem internetu. Za świadczone usługi serwis nie pobiera obecnie prowizji. Serwis jest darmowy zarówno dla kupujących jak i sprzedających.

Udział Świstaka w rynku aukcyjnym wynosi ponad 10% co daje mu drugie miejsce wśród serwisów aukcyjnych w Polsce. Obecnie jest to 1 970 550 aukcji. Miesięczna liczba unikalnych odwiedzających przekracza 1,9 miliona.

Weryfikacja autentyczności danych Sprzedającego wygląda następująco: sprawdzane jest imię, nazwisko i adres nadawcy przelewu bankowego wysłanego do Świstaka kwota przelewu to 1 zł., bądź 5 w przypadku gdy chcemy otrzymać fakturę- kwota przelewu weryfikacyjnego jest kosztem rozpatrywania weryfikacji i nie jest zwracana.

Po zakończonej aukcji każda ze stron transakcji może opisać proces finalizacji transakcji kupna lub sprzedaży, możliwe jest również ocenienie (w skali 1-5) wywiązania się z transakcji:

374623

Świstak jest serwisem, którego wyróżnia brak opłat za wystawianie aukcji oraz brak prowizji od ich sprzedaży. Płatne są jedynie funkcje dodatkowe takie, jak promocja aukcji. Użytkownicy jednak mogą spłacać swoje należności wobec serwisu poprzez zebrane Srebrne. Jest to wirtualna waluta, którą zdobywa się poprzez aktywność w serwisie. W ten sposób dla większości użytkowników Świstak.pl, platforma ta zostaje całkowicie bezpłatna.

Wszystkie zaprezentowane serwisy posiadają wersję mobilną swojej strony, umożliwiające łatwe korzystanie z serwisu za pomocą urządzeń przenośnych:

http://m.allegro.pl http://mobile.ebay.com/ http://m.swistak.pl/

Internet
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)