Blog (4)
Komentarze (88)
Recenzje (0)

O Windows 8 raz jeszcze

Strona główna@maciej924O Windows 8 raz jeszcze
21.08.2012 23:21

Jeszcze raz?

Wpis o nowym systemie miałem dodać zaraz po wydaniu wersji w MSDN, jednak nie miałem zbytnio czasu pojawiło się kilka wpisów i uznałem, że powtarzanie tego samego kolejny raz nie ma sensu. Dziś jednak do napisania skłonił mnie ten oto felieton: Aktualizacja do Windows 8 tylko dla odważnych. Nie napiszę tutaj o samym procesie aktualizacji systemu, bo wszyscy wiemy jak ta funkcja działa w wydaniu Microsoftu. Chciałem się odnieść do problemów z użytkowaniem Windowsa.

Wiersz poleceń

Czasami zdarza się potrzeba uruchomienia wiersza poleceń z uprawnieniami administratora, jak to zrobić? Mamy kilka sposobów zapewne większość zrobi tak, jak w Windows 7, czyli jak? Klikamy klawisz Win na klawiaturze, wpisujemy "cmd" klikamy prawym przyciskiem i? Część może nie zauważyć dlatego napiszę. Lista wyboru pojawi się na dole ekranu.

Wyszukiwarka Modern UI
Wyszukiwarka Modern UI

Pozostałe dwa sposoby są podobne. Należy wywołać listę najpotrzebniejszych funkcji systemowych. Robimy to w zależności od naszego upodobania.

Menu kontekstowe Win+X
Menu kontekstowe Win+X

Klikając prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu, bądź używając skrótu Win+X (A). Dalej wystarczy wybrać odpowiednią opcje w naszym przypadku "Wiersz polecenia (administrator).

Znikające IE Metro?

Trudno sklasyfikować tą przypadłość, czy jest to błąd czy widzimisię Microsoftu. Dostęp do IE w kompozycji Modern UI mamy tylko wtedy, gdy IE jest naszą domyślną przeglądarką. Wiąże się to z tym, że w tym interfejsie możemy odgórnie posiadać tylko jedną przeglądarkę. Tak więc ustępuje ona miejsca innym (choć na razie nie mamy zbytniego wyboru w przeglądarkach w tym stylu). Możemy jednak obejść to ograniczenie.

Otwieramy Panel sterowania wybieramy ustawienia: Programy domyślne -> Ustaw programy domyślne. W oknie wybieramy przeglądarkę, którą chcemy ustawić domyślną w klasycznym interfejsie i klikamy "Ustaw ten program jako domyślny" a następnie OK. Z listy wybieramy Internet Explorer i klikamy "Wybierz ustawienia domyślne dla tego programu". W tym oknie zaznaczamy jako domyślny dla tej przeglądarki protokół HTTP i klikamy OK.

Programy domyśle opcje dla uaktywnienia Metro IE
Programy domyśle opcje dla uaktywnienia Metro IE

Modern UI nawala?

Do tego zarzutu nie mogę niestety się odnieść, wersje RTM użytkuję od 15. sierpnia i na razie nie przydarzyło mi się żadne zdarzenie dotyczące tego interfejsu. Aplikacje się aktualizują, działają szybko i nie zawieszają się. Po przyzwyczajeniu się interfejs jest bardzo wygodny. Nie ma potrzeby oczekiwania na pełne uruchomienie systemu. Do najpotrzebniejszych rzeczy nie trzeba nawet uruchamiać Pulpitu, co jest znacznym udogodnieniem.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)