Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Czy pomysłowe monitory NEC z gniazdem na komputer namieszają na rynku?

Strona główna@macminikCzy pomysłowe monitory NEC z gniazdem na komputer namieszają na rynku?
08.07.2016 23:40

Firma NEC to międzynarodowe, potężne konsorcjum zajmujące się dostarczaniem rozwiązań w zakresie informatyki, telekomunikacji, oprogramowania. Choć NEC od dawna jest producentem solidnych komputerów PC, na rynku także jest znany jako producent bardzo dobrych monitorów przeznaczonych dla różnych typów odbiorców - od użytkowników domowych, poprzez profesjonalnych graczy dla których prędkość monitora ma kolosalne znaczenie, a skończywszy na grafikach, dla których przeznaczono monitory o olbrzymich możliwościach konfiguracji. A co by było jakby NEC postanowił robić monitor z komputerem ? Oczywiście można by powiedzieć, że powstałoby coś, co przypominało by iMaca w wydaniu NEC-a, ale nie o to chodzi.

Podczas konferencji NEC Display Solition Europe (dział poświęcony tylko i wyłącznie monitorom) jaka miała miejsce w Monachium w dniu 30 czerwca 2016 roku, NEC poinformował o opracowaniu i wprowadzeniu nowego slotu OPS (Open Pluggable Specification), umożliwiającego podpięcie do monitora rozmaitych urządzeń, spełniających standardy owego portu. Złącze OPS ma być montowane w największych monitorach, wyświetlaczach wielkoformatowych i projektorach. A co może obsłużyć takie złącze OPS ?

Monitor ze złączem szczelinowym OPS i komputerem PC na karcie.
Monitor ze złączem szczelinowym OPS i komputerem PC na karcie.

Zdaniem NEC-a, największym powodzeniem powinny cieszyć się karty OPS zawierające... kompletne komputery z procesorami Intel Core szóstej generacji, które są w stanie obsłużyć za pomocą zintegrowanego układu graficznego obraz w rozdzielczości 4 K i większej. Takie komputery umieszczone na karcie OPS zawierałyby kompletny komputer z systemem operacyjnym i pamięcią masową na pamięci flash, kartą WiFi oraz wbudowanym modemem. Jej prosty montaż i możliwość przenoszenia, ułatwiłby przenoszenie gotowych, skonfigurowanych komputerów i rozwiązań pomiędzy różnymi monitorami i projektorami wielkoformatowymi. Dzięki komputerowi na karcie OPS użytkownik ma nie tylko większe możliwości konfigurowana swojej przestrzeni multimedialnej, ale także niższe koszty związane z aktualizacją samego komputera, gdyż w planach mają pojawić się coraz to nowsze i szybsze komputery na kartach OPS. Zdaniem przedstawicieli NEC, slot OPS oferuje dużo większą przepustowość niż dotychczas stosowane rozwiązania, zapewniające przesyłanie obrazu pomiędzy komputerem, a monitorem. Mówi się o nawet 100% wzroście wydajności w zakresie przesyłania obrazów 3D, a ogólna wydajność komputerów na karcie OPS może być nawet o 40% większa niż znane nam dziś, klasyczne rozwiązania.

Intel Core i7 4 x 2.4 GHz, 4 GB RAM, 32 GB SSD (cena: 1285 GBP)
Intel Core i7 4 x 2.4 GHz, 4 GB RAM, 32 GB SSD (cena: 1285 GBP)

Komputery na kartach OPS to jednak nie jedyny pomysł NEC-a na wykorzystanie tego złącza. NEC liczy na to, że nowy slot zaowocuje pojawieniem się innych rozwiązań sprawiających, że te nie najtańsze monitory i projektory będą mogły być wykorzystywane w sposób o wiele bardziej elastyczni niż dotychczas. NEC liczy także na ruch producentów kart graficznych, które będzie można wpiąć do monitorów NEC, znacząco poprawiając ich funkcjonalność i umożliwiając wykorzystanie takiego monitora z komputerami nie posiadającymi nawet fizycznych możliwości obsłużenia tego typu wyświetlaczy wielkoformatowych.

bEDoVSyf

Niedawno właśnie na łamach naszego portalu dobreprogramy.pl toczyła się dyskusja, nad podpinaniem do laptopów wydajnych, zewnętrznych kart graficznych i po podłączeniu do monitora używania takiego zestawu jako platformy dla gracza lub grafika. Dzięki slotowi OPS być może właśnie taką ścieżką w przyszłości podążą producenci komputerów przenośnych, standardowo oferując komputery o przeciętnych możliwościach graficznych, a zamieniające się w prawdziwie wydajne maszyny, po podpięciu do monitora z wbudowaną, wydajną kartą graficzną, monitora np. NEC ze slotem OPS. Krótko mówiąc, historia może zatoczyć koło i wrócić do miejsca, gdy świat komputerów przenośnych oprócz samych laptopów oferował stacje dokujące, znacząco zwiększające ograniczone możliwości komputerów przenośnych, że przytoczę przykład ze swojego podwórka - PowerBook Duo ze stacją dokująca oferującą większy dysk, rozbudowaną pamięć graficzną i koprocesor matematyczny.

Oczywiście propozycja NEC-a na chwilę obecną z pewnością nie jest propozycją dla użytkownika domowego, gdyż niewiele osób może sobie pozwolić i ma potrzebę posiadania monitora wielkoformatowego czy wysokiej jakości projektora. Jak narazie rozwiązania te adresowane są dla lotnisk, centrów kongresowych, hoteli, sklepów wielkopowierzchniowych i wszędzie tam, gdzie obraz musi być wyświetlany na dużych płaszczyznach.

Kart OPS z komputerem wyposażonym w 8 rdzeniowy procesor ARM, 2 GB i system Android., idealne zdaniem NEC-a rozwiązanie jako multimedialny, wielkoformatowy odtwarzacz (cena:  279 GBP)
Kart OPS z komputerem wyposażonym w 8 rdzeniowy procesor ARM, 2 GB i system Android., idealne zdaniem NEC-a rozwiązanie jako multimedialny, wielkoformatowy odtwarzacz (cena: 279 GBP)

Zdaniem Andreasa Holsta Solutions Product Manager w NEC Display Solutions Europe, rozwizania takie powinny trafić w potrzeby wielu firm szukających skutecznych rozwiązań na przesyłanie i wyświetlanie obrazów wielkoformatowych o najwyższych parametrach. Slot OPS umożliwi także bardziej elastyczne wykorzystanie wyświetlaczy i projektorów, przystosowując je do wyświetlania zróżnicowanych treści i do realizacji konkretnych potrzeb związanych z prowadzonym przez nie biznesem. Zdaniem Andreasa Holsta, nowe rozwiązania oferowane przez NEC będą miały także wymierny wpływ na koszty takich rozwiązań. Komputery na slocie OPS mają zadowalać się mniejszym poborem prądu niż klasyczny komputer podpięty do takiego monitora, a sam monitor, dzięki większym możliwością jego konfiguracji i specjalizacji, ma także ostatecznie obniżyć koszty związane z zakupem i obsługą posiadanego sprzętu.

bEDoVSyl

Cztery nowe monitory ze slotem OPS i kartami zawierającymi komputery zbudowane w oparciu o procesory od Intel Celeron (cena samej karty OPS to ok. 830 GBP) poprzez procesory Intel i3 i Intel i5 do Intel Core i7, mają się pojawić na rynku jeszcze w lipcu bieżącego roku.

Choć rozwiązanie to z pewnością do tanich nie będzie należało, NEC z wykonał kolejny krok w kierunku wprowadzenia wydajnych monitorów i zapewne teraz czeka na odpowiedź innych producentów, nie tylko kart graficznych. Czy taka wizja monitora się przyjmie, czas zapewne pokaże.

Udostępnij:
bEDoVSzb