Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Facebook Paper, czyli Facebook inaczej...

Strona główna@macminikFacebook Paper, czyli Facebook inaczej...
17.09.2014 11:39

Facebook stał się bardzo ważnym elementem codzienności wielu osób. Dla jednych są źródłem rozmaitych informacji, dla innych środkiem komunikacji ze znajomymi albo metodą aby dowiedzieć się, co u nich słychać. Praktycznie każdy współczesny smartfon umożliwia nam dostęp do tej popularnej platformy społecznościowej w dowolnym miejscu i momencie.

Do niedawna firmowa aplikacja Facebook na iOS umożliwiała realizację większości działań, które możemy zrobić także przy pomocy przeglądarki i komputera. Z czasem jednak aplikacja na iOS zaczęła puchnąć i stawała się zauważalnie wolniejsza. Później jej twórcy z niezrozumiałych dla mnie do dziś przyczyn postanowili ja podzielić na oddzielne elementy, które dalej puchły, a jakże. I tak na dzień dzisiejszy to co do niedawna mieściło się w pojedynczej aplikacji Facebook, dziś wymaga przynajmniej dwóch aplikacji:

 • Facebook
 • Messenger
bEatRHKf

Osobiście taki podział i znaczne spowolnienie pracy aplikacji w pewnym sensie zniechęciły mnie do zaglądania na FB ze iPhonea. Konieczność przeskakiwania z Facebooka do Messengera i z powrotem jest stanowczo ponad moją granicę tolerancji. Dlatego bardzo ucieszyłem się z alternatywy, która rozwiązuje moje jakże przyziemne problemy Facebooka.

Facebook Paper

Aplikacja Facebook Paper jest drugim, alternatywnym i w mojej ocenie ciekawszym klientem Facebooka. Co ciekawe, jej wydawcą jest także Facebook. Posiada ona nieco inną filozofię działania, która nie wszystkim może przypaść do gustu. Gdy się jednak przyzwyczaimy, na klasyczną aplikacaję Facebook nie będziemy mieli ochoty nawet spoglądać.

Facebook Paper oferuje nam przeglądanie wszystkich interesujących nas wydarzeń z Facebooka w postaci jakże modnych ostatnio kafli.

529215

W dolnej połowie ekranu, poszczególne wydarzenia przedstawione są w postaci miniaturowych kart umieszczonych zgodnie z chronologią z jaką pojawiły się na FB. Przesuwamy je w lewo lub w prawo, wędrując po kolejnych wydarzeniach. Gdy zainteresuje nas konkretna karta/wydarzenie, przesuwamy ją palcem do góry, a ona w formie powiększonej ląduje na całym ekranie.

bEatRHKl

Po przesunięciu palcem w dół takiej powiększonej karty, wracamy do poprzedniego trybu, w którym staje się ona ponownie miniaturką. Górna połowa ekranu telefonu to swoisty slideshow. Losowo wybrane wydarzenia pojawiają się nam w nieco powiększonej formie z nadzieją, że któreś nas bardziej zainteresuje.

Paper posiada rzecz jasna możliwość komentowania wydarzeń, tak jak to ma miejsce na FB, lajkowania i udostępniania poszczególnych wydarzeń.

W górnej części znajdują się ikony umożliwiające dostęp do zakładek powiadomień, wiadomości i znajomych.

529220

Zakładka powiadomień działa w sposób jak najbardziej zbliżony do klasycznej aplikacji FB. Po jej rozwinięciu uzyskujemy dostęp do kilku ostatnich powiadomień, jednakże mamy możliwość także sięgnięcia do tych starszych.

529222

Zakłada wiadomości działa w obrębie tej samej aplikacji i nie wymaga posiadania oddzielnego Messengera. A jednak się da. Tym samym znika denerwująca mnie konieczność przełączania się pomiędzy dwoma aplikacjami.

bEatRHKm

Paper posiada także możliwość wysyłania powiadomień w formie wiadomości PUSH. Wśród opcji konfiguracji znajdziemy także możliwość włączenia bądź wyłączenia automatycznego odtwarzania materiałów video oraz bardzo ciekawą funkcję "Read Later" przy pomocy której możemy wybrane wydarzenia wysłać do poczekalni tak aby się zapoznać z nią późnej bez konieczności przeszukiwania osi wydarzeń. Ową poczekalnię może stanowić przeglądarka Safari, program Pocket, Instapaper, Pinboard.

Paper to jednak nie tylko program do Facebooka, równie fajnie sprawdza się w charakterze czytnika wiadomości. Jak pisałem nieco wcześniej, standardowo górna połówka ekranu służy do wyświetlania losowych wydarzeń z FB. Jeśli jednak zdefiniujemy sobie z jakiś źródeł chcemy mieć wiadomości, przesunięcie górnej połówki ekranu w lewo, przełączy nas do interesujących grup tematycznych i wydarzeń np. sport, wiadomości, technika, przyroda i wiele innych. Po przełączeniu, dolna połówka ekranu zawiera wydarzenia z FB oraz wydarzenia z intetersującej nas dziedziny wydarzeń, natomiast górna połowa ekranu losowo wybiera nam wydarzenia z intersującej nas w danej chwili grupy tematycznej.

Paper w swoich założeniach jest naprawdę świetną alternatywą dla duetu Facebook i Messengera. Nie tylko oferuje ładniejszy system prezentacji treści, ale jest też zauważalnie szybszy. I można by powiedzieć, że jest to produkt niemal idealny, gdyby nie kilka małych wad.

bEatRHKn

Pierwszą najpoważniejszą przeszkodą w jego użytkowaniu jest fakt, iż nie jest on dostępny w iTunes Store poza USA. Tym samym próżno go szukać w polskim iTunes Store. Nie znaczy to, że nie da się go zupełnie legalnie zainstalować, ale o tym na końcu.

Drugą wadą jest duża integracja części związanej z wyświetlaniem wiadomości z amerykańskimi dostawcami tych treści. To chyba główny powód dla którego Paper utknął w amerykańskim iTunes Store. Paper oferuje kilka działów, wszystkie w języku angielskim.

529230
 • Trending - najpopularniejsze wiadomości
 • Creators -wydarzenia ze świata mody, artystów, stylistów, projektantów itp.
 • Flavor - przepisy kulinarne, poropozycje związane z żywieniem i dietą
 • Ideas - wiadomości związane z wydarzeniami świata twórczego.
 • Equalize - wiadomości dla kobiet i mężczyzn o ludziach i życiu
 • Pop Life - z życia celebrytow, gwiazd i gwaizdeczek
 • Headlines - najbardziej gorące wiadomości z ostatnich chwil
 • Tech - wydarzenia ze świata technologii
 • Score - sport
 • All City - sztuka miejska, muzyka i w miastach i wszystko co związane z życiem w mieście.
 • Well Lived - kultura, trendy itp.
 • Enterprise - finanse, giełdy i biznes
 • Family Matters - wszystko co dotyczy rodziny i wychowywania dzieci
 • Cute - sweet focie zwierzaków
 • Lol - coś na wesoło
 • Glow - uroda i zdrowie
 • Home - domy, mieszkania wystrój i stylistyka wnętrz oraz porady domowe.
 • Planet - głównie zdjęcia i informacje związane ze środowiskiem naturalnym
 • Exposure - fotografie z niezależnych agencji i magazynów
bEatRHKo

Jak wynika z powyższej listy, Paper oferuje dostęp do naprawdę bogatej ilości treści i źródeł, jednak dla europejskiego użytkownika większość pojawiających się tam wiadomości stanowi wiedzę bezużyteczną albo o znikomej użyteczności. Większość z przekazywanych informacji jest mocno ukierunkowana na amerykańskiego odbiorcę.

Ostatnią wadą, może najmniej dokuczliwą jest to, że Paper jest tylko w języku angielskim.

Patrząc obiektywnie na aplikację stwierdzam, że jako zamiennik do ociężałego duetu Facebook i Messenger jest naprawdę świetny. Szybki, wygodny i cieszy oko choć wymaga chwili przyzwyczajenia. Aby nam ułatwić szybkie opanowanie obsługi, program oferuje także naprawdę fantastyczny system pomocy i nauki obsługi aplikacji. Miłym choć może zbędnym dodatkiem jest część związana z wiadomościami. Gdyby można było podpiąć do tego własne, rodzime źródła… byłoby super. Tak czy inaczej, w mojej ocenie aplikacja warta uwagi i odrobiny trudu aby ją zdobyć.

Zdobywamy Paper

Jak wspominałem, aplikacja nie jest dostępna w europejskim iTunes Store. Aby ją pobrać, musimy założyć konto iTunes w USA.

 1. Otwieramy iTunes na komputerze i klikamy w zakładkę iTunes Store
 2. Przewijamy na sam dół, i zmieniamy kraj na USA. Zostaniemy automatycznie wylogowani z iTunes Store.
 3. Zakładamy nowe konto, podając jakiś amerykański adres (można np. podać adres Apple), nie podając numeru karty kredytowej (te europejskie nie są akceptowane).
 4. Po założeniu konta, możemy pobierać darmowe aplikacje, w tym Facebook Paper.
 5. Wylgowujemy się i wracamy do rodzimego konta iTunes Store.

Podobnie można założyć konto z poziomu iTunes Store na tablecie czy telefonie.

bEatRHLb