Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Kupujemy MacBooka Air

Strona główna@macminikKupujemy MacBooka Air
21.06.2014 10:57

Jeśli przed zakupem jakiegokolwiek komputera należy zastanowić się czy spełnia on nasze wymagania, przed zakupem MacBooka Air warto to zrobić dwa razy. Nie dlatego, że jest on zły. Jest świetny ! Problemem jest fakt, że to bardzo specyficzny sprzęt. Jednych może zachwycić, innych mocno rozczarować.

521420

MacBook Air pojawił się w styczniu 2008 roku, a wiec okresie gdy konsumenckie MacBooki były komputerami przenośnymi przeznaczonymi dla mniej wymagających użytkowników. Początkowo MacBook Air nawet nie usiłował konkurować z MacBookiem, a tym bardziej z MacBookiem Pro. Jego główną zaleta miała być mobilność, wygląd i dłuższy czas pracy na baterii. To co dla wielu będzie stanowiło olbrzymia wadę to fakt, iż MacBook Air jest konstrukcja o bardzo ograniczonych możliwościach rozbudowy oraz dosyć skromnych możliwościach podpięcia urządzeń zewnętrznych. To właśnie dlatego, przed jego zakupem warto się zastanowić, czy jego ograniczenia nie doprowadza nas do białej gorączki. Jeśli jednak uznamy, ze owo minimum jakie oferuje nam Air jest wystarczające, komputer ten staje się wówczas nieodłącznym towarzyszem podróży (o ile iPad to ciagle zbyt mało). Tak wiec, zastanówmy się, który model wybrać.

521422

Wszystkie modele MacBooka Air cechuje bardzo atrakcyjny wygląd i mimo filigranowej obudowy, są raczej dosyć odporne na uszkodzenia. Absolutnie każdy model posiada aluminiowa obudowę wykonaną z jednego kawałka aluminium (cześć dolna obudowy i zewnętrzna cześć matrycy i top case) oraz elementów plastikowych (ramki wyświetlacza, maskownica zawiasów).

521424

To co prawda model po 2010 roku, jednak idea konstrukcyjna wszystkich MacBooków Air jest wciąż taka sama. W miarę możliwości jeden kawałek aluminium.

bESMtHTr

Z założenia podczas transportu, elementy plastikowe ukryte są wewnątrz (po zamknięciu komputera). Wszystkie MacBooki Air wyposażone są też w zasilacz z wtyczka MagSafe dzięki której, przypadkowe zahaczenie o kabel zasilania nie zakończy się beztroskim lotem szybującym komputera.

Tym co niejednego użytkownika zachwyci, jest niesamowicie wygodny trackpad z obsługą gestów. Z doświadczenia powiem, że jeśli przyswoimy sobie większość z nich i zaczniemy je używać... ciężko wrócić do myszki.

MacBook Air Early 2008 (Model Identifier MacBookAir1,1)

W sprzedaży od stycznia 2008 roku do października 2008 roku. Komputer wyposażono w wyświetlacz panoramiczny o przekątnej 13.3" i rozdzielczości 1280x800. Komputer posiadał procesor Intel Core 2 Duo "Merom" traktowany 1.6 lub 1.8 GHz oraz układ graficzny Intel GMA X3100. Na płycie głównej umieszczono 2 GB pamięci RAM (DDR2 PC2-5300). Poważnym ograniczeniem jest fakt, iż pamięć ta przylutowane jest na stałe do płyty głównej komputera, a tym samym użytkownik nie ma możliwości jej rozbudowy. Dotyczy to zresztą wszystkich, następnych modeli.

521430

Drugim dosyć poważnym ograniczeniem tego modelu, może być dysk. Apple montowało w tych komputerach dyski ATA na mniej popularnym złączu ZIF, a były to nietypowe dyski talerzowe o średnicy 1.8" pojemności 80 GB i prędkości 4200 obr. lub 128 GB dyski SSD. Z doświadczenia powiem, unikajcie wersji z HDD. Są one niesamowicie wolne i mogą doprowadzić jedynie zniechęcenia. Czasem pojawiają się na aukcjach dyski SSD 1.8" ZIF, ale to dosyć sporadyczne oferty, a i cena nie jest najniższa.

bESMtHTx

Dosyć poważną wadą jest niewielka ilość portów na urządzenia zewnętrzne. Komputer posiada tylko jeden port USB, wyjście słuchawkowe i wyjście na monitor zewnętrzny. W dodatku wszystkie one znajdują się na otwieranej klapce co sprawia, że aby podpiąć cokolwiek do komputera, musimy unieść jego krawędź. Dodatkowo, grubszy pendrive zwyczajnie nam się nie zmieści.

521433

Owa klapka stanowi niewątpliwie o atrakcyjności wyglądu komputera, jednak cierpi na tym trochę funkcjonalność. Komputer posiada także kamerę iSight i mikrofon, choć jego możliwości odtwarzania dźwięku raczej rozczarują. Komputer wyposażono w jeden głośniczek o bardzo słabych parametrach. Odtwarza on dźwięk bardzo płasko i nie nadaje się do słuchania muzyki. Jeśli ktoś ma ochotę cieszyć się dobrym dźwiękiem z MacBooka Air, musi wyposażyć się albo w słuchawki albo głośniki. Na szczęście zarówno słuchawki jak i głośniki zewnętrzne mogą być bezprzewodowe, gdyż MacBook Air posiada Bluetooth.

Dla wielu osób wielką zaletą będą jego rozmiary i waga. MacBook Air waży zaledwie 1.36 kg a jego grubość wynosi od 0.4 cm do 1.4 cm. Niewątpliwą zaletą jest czas pracy na baterii, który wynosi około 5 godzin. Jej ewentualna wymian wymaga co prawda odkręcenia spodu komputera, jednak nie jest zbyt skomplikowana.

117085
117086

Komputer posiadał kilka swoich słabych punktów. Pierwszym, najbardziej odczuwalnym faktem był problem z temperaturą komputera. Dosyć mocno się nagrzewał i jego trzymanie na kolanach nie należało do przyjemności. Z tą przypadłością trzeba się pogodzić, bo lekarstwa na nią nie ma. Drugim słabym elementem były zawiasy matrycy, które z czasem stawały się luźnie, a w skrajnych wypadkach miały tak duże luzy, że matryca nie była w stanie utrzymać się w pionie. Wraz z uszkodzeniem zawiasów, czasem uszkodzeniu ulegała także taśma matrycy LCD. Na szczęście zawiasy można wymienić na nowe, pozbawione wspomnianej wady. Wymiana zawiasów jest raczej skomplikowana i lepiej zlecić to serwisom. Koszt około 150 do 200 zł.

bESMtHTy

Pewnym ograniczeniem może też być fakt, iż na komputerze można uruchomić maksymalnie Mac OS X 10.7.5.

Obecna cena: od 1000 do 1300 zł w zależności od stanu przy czym polecam szukać komputerów ze sprawnymi zawiasami oraz dyskiem SSD.

W mojej ocenie, lepiej dołożyć 200-300 zł i kupić następne modele.

521443

MacBook Air Late 2008 (Model Identifier MacBookAir2,1)

Co prawda kolejny model MacBooka Air który pojawił się końcem 2008 roku na zewnątrz niewiele się różni, to właśnie od niego warto zacząć się interesować tą linią komputerów przenośnych Apple. Kolejny MacBook Air nadal był nieco mniej wydajny niż ówczesny mu MacBook, jednak zdecydowano się na zupełnie nową, szybszą płytę główną komputera. Zmieniono także procesor i nowy MacBook Air posiadał już procesor Core 2 Duo "Penryn" taktowany 1.6 lub 1.86 GHz. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż na płycie komputera znalazł się układ graficzny nVidia GeForce 9400M z 256 MB pamięci graficznej współdzielonej z pamięcią RAM. Szybsza płyta główna wymusiła także zastosowanie szybszej pamięci RAM. Podobnie jak uprzednio, komputer miał 2 GB pamięci na stałe przylutowanej do płyty głównej, lecz była to już pamięć DDR3 taktowana 1066 MHz.

bESMtHTz

MacBook Air sprzedawano zarówno z dyskami HDD jak i napędami SSD - obie wersje po 128 GB. Nie był to już jednak standard ATA lecz SATA. Pewną pułapką było zastosowanie złącza LIF. Zdecydowanie unikajcie wersji z napędem klasycznym HDD. Apple zastosowało w komputerze wolne dyski (4200 obr.) Samsunga, które w dodatku miały dziwną przypadłość, że z czasem stawały się coraz głośniejsze i co gorsze, coraz wolniejsze. Wymiana takiego dysku nie jest zbyt skomplikowana i sporo ich na aukcjach w cenie od 200-350 zł. Jednak to nie zmieni faktu, że komputer nadal będzie z nimi tragicznie wolny. Jeśli jednak ktoś postanowi wymienić sobie dysk na SSD, nie tylko będzie musiał wydać 450 zł, ale mieć niebywałe szczęście by taki dysk znaleźć. Aby utrudnić sprawę, o ile się nie mylę, były 3 wersje złącza LIF, Apple użyło złącza 24 pinowego. Na aukcjach jest sporo dysków z SONY VAIO, tyle tylko... że mają one złącze 25 pin.

Zaletą MacBooka Air Late 2008 będzie możliwość instalacji OS X 10.9 Mavericks (prawdopodobnie OS X 10.10 także), który z dyskiem SSD sprawuje się bardzo przyzwoicie. Jeśli jednak będziecie go chcieli instalować na komputerze z HDD, powolne zrzucanie nieużywanych danych na dysk zabije przyjemność pracy na tym komputerze.

Cena: Z dyskiem HHD od 1400-1800 zł. Wersja z SSD raczej nie schodzi poniżej 1600 zł.

MacBook Air Mid 2009 (Model Identifier MacBookAir2,1)

W zasadzie jest to nieco przyspieszona wersja modelu z 2008 roku i teoretycznie można by tylko o niej wspomnieć, jednak pewne drobne zmiany konstrukcyjne warte są wyszczególnienia go jak oddzielnego modelu. Apple zastosowało szybsze procesory Intel Core 2 Duo taktowane 1.86 i 2.13 GHz. Tym, czego jednak nie widać, były pewne drobne zmiany konstrukcyjne na płycie głównej, gdyż użyto w niej układów o większej integracji co zaowocowało wydłużeniem czasu pracy komputera na baterii do 6 godzin. Jednak zaskakującą konsekwencją tej zmiany jest fakt, iż MacBook Air taktowany 1.86 GHz z 2008 roku jest nieco szybszy niż model z 2009 roku.

521451

Pozostałe uwagi dotyczące dysków HDD i SSD pozostają nadal aktualne.

bESMtHTA

Różnica w czasie uruchomienia komputera na HDD i SDD w przypadku MacBooka Air jest wręcz kolosalna. Model Mid 2009 1.86 GHz z dyskiem HDD uruchamia się 2 minuty i 25 sekund. Ten sam komputer po wymianie dysku na SSD, potrzebuje już zaledwie 21 sekund.

Cena: Ceny są bardzo zbliżone do modelu z 2008 rok, a komputery są chętnie kupowane ze względu na możliwość instalacji nawet najnowszego OS X.

Wszystkie modele MacBooka Air do 2009 roku posiadały podświetlaną klawiaturę. W kolejnych modelach ta funkcja znikła by pojawić się ponownie w 2013 roku.

521456

W 2010 roku zmianie uległ MacBook Air, a wielki wpływ na to miało pojawienie się iPad'a oraz zakończenie produkcji MacBooka. To iPad przejął dotychczasową rolę MacBooka Air, stając się podstawowym, przenośnym urządzeniem gwarantującym wygodny dostęp do internetu. MacBook Air miał się stać bardziej funkcjonalnym, choć nadal bardzo mobilnym komputerem lokując się między iPad'em a MacBookiem Pro. Dodatkowo Apple postanowiło stworzyć jego dwie wersje, 11" i jak dotychczas 13.3".

521458

MacBook Air 11" Late 2010 (Model Identifier MacBookAir3,1)

Nowy MacBook Air otrzymał nową obudowę, dzięki której użytkownik miał łatwiejszy dostęp do portów. Ta zmiana zaowocowała także tym, iż do dyspozycji użytkownika było teraz 2 porty USB po jednym na każdym boku obudowy. Drugą, bardzo potrzebną zmianą było zastąpienie pojedynczego, kiepskiego głośniczka z poprzednich modeli, przyzwoitymi głośnikami stereo. Dźwięk nie powalał, ale już nie odrzucał jak w poprzednich modelach.

521461

W nowym MacBooku zastosowano wyświetlacz o większej gęstości, dzięki czemu mimo skromnego rozmiaru 11" oferował on rozdzielczość 1366 x 768, a za grafikę odpowiedzialny był układ nVidia GeForce 320M z 256 MB pamięci współdzielonej z RAM.

Mniejszy komputer to oczywiście mniejsza masa i 11" MacBook Air może poszczycić się wagą zaledwie 1.06 kg, lecz mimo to czas jego pracy na baterii nadal wynosił 5 godzin.

521464

To niestety jedyne zalety modelu 11". W komputerze zastosowano wolniejszą płytę główną o parametrach zbliżonych do pierwszego modelu z 2008 roku. Procesor Inte Core 2 Duo "Penryn" taktowany 1.4 i 1.6 GHz także nie powalał na kolana. Komputer oferowano z 2 lub 4 GB (na zamówienie) pamięci RAM oraz dyskiem SSD 64 lub 128 GB (mSATA 6 Gb/s).

Cena: Obecnie około 1600 do 2000 zł choć osobiście ciężko mi polecić ten model choćby ze względu na niską wydajność.

521467

MacBook Air 13" Late 2010 (Model Identifier MacBookAir3,2)

Podobnie jak model 11" i wersja 13.3" otrzymała nową obudowę. MacBook Air 13" oprócz dwóch portów USB otrzymał także złącze karty SD. Także i w tym modelu użyto wyświetlacza o większej gęstości dzięki czemu na 13.3" ekranie wyświetlał on obraz o rozdzielczości 1440 x 900. Także i ten model wyposażono w układ GeForce 320M. Szybsza była jednak płyta główna komputera oferując całkiem przyzwoite możliwości. Podobnie jak mniejsza wersja, sprzedawano go z 2 GB pamięci RAM lub na zamówienie z 4 GB. Komputer sprzedawano z dyskami 128 lub 256 GB (mSATA 6 Gb/s).

Komputer wyposażono w procesor Intel Core 2 Duo "Penryn" taktowany 1.86 i 2.13 GHz. Mimo zastosowania dokładnie takiego samego procesora jak w modelu z 2009 roku (L9400 i L9600) wersja 2010 była o około 15% szybsza.

Obydwa wyżej wspomniane modele były zarazem ostatnimi komputerami z procesorem Intel Core 2 Duo.

Cena: Obecnie cena tych modeli wynosi od 2000 do 2500 zł w zależności od stanu i wyposażenia i w mojej ocenie to całkiem przyzwoity model MacBooka Air.

521473

Wydajność MacBooków Air z procesorami Intel Core 2 Duo.

Jako ciekawostkę wspomnę, iż istnieje możliwość użycia dedykowanej karty SD którą komputer widzi jako dodatkową pamięć RAM. Nie znam jednak bliższych detali tego rozwiązania.

MacBook Air 11" i 13" Mid 2011 (Model Identifier MacBookAir4,1 i MacBookAir4,2)

Te modele to kolejne dosyć istotne zmiany w budowie MacBooków Air. O ile zewnętrzna budowa i wyświetlacz komputerów nie uległ większej zmianie, o tyle wnętrze uległo gruntownej przebudowie. Najbardziej istotną zmianą było zastosowanie procesorów Core i5 1.6 GHz lub Core i7 taktowanego 1.8 GHz "Sandy Bridge". Apple zrezygnowało też z układów GeForce na rzecz układu Intel HD Graphics 3000. W zasadzie od tych modeli można mówić, że MacBook Air w pełni zastąpił MacBooka które bezpowrotnie znikł w z rynku wraz z jego pojawieniem się. Komputer występował w wersji z 2 lub 4 GB pamięci RAM oraz z dyskami SSD 64, 128 lub 256 GB. Co dosyć istotne dla nabywców, dyski te są instalowane na stałe na płycie głównej i nie ma możliwości ich późniejszej wymiany.

Do dyspozycji użytkownika komputer podobnie jak poprzednik oferuje 2 porty USB, model 13" także złącze karty SD. Zarówno model 11" jak i 13.3" posiadają także port Thunderbolt.

Szczególnie wart jest uwagi MacBook 13", gdyż oferuje on do 7 godzin pracy na baterii.

MacBook Air 11" i 13" Mid 2012 (Model Identifier MacBookAir5,1 i MacBookAir5,2)

Pozornie niewiele nowości w tych modelach. Nieco szybszy układ graficzny Intel HD Graphics 4000 oraz procesor Core i5 taktowany 1.7 GHz lub Core i7 taktowany 2.0 GHz. W modelu z 2012 roku użyto jedna procesorów "Ivy Bridge". Tym co jednak jest istotne, to większa ilość pamięci RAM oferowanej w wersji podstawowej. Apple sprzedawało komputer standardowo z 4 GB pamięci lub na zamówienie 8 GB. W standardzie pojawiły się także większe dyski SSD - 128, 256 i 512 GB.

521482

MacBook Air 11" i 13" Mid 2013 (Model Identifier MacBookAir6,1 i MacBookAir6,2)

To ostatni model który można kupić na rynku wtórnym. Komputer z procesorem "Haswell" Core i5 taktowanym 1.3 GHz lub Core i7 taktowanym 1.7 GHz oraz układem graficznym Intel HD Graphics 5000. Pozostałe dane jak u poprzednika. Tym co jest najbardziej imponujące w tym modelu to czas pracy na baterii. Model z 11" wyświetlaczem umożliwia pracę na baterii do 9 godzin (w praktyce można liczyć nawet na 10) natomiast model 13.3" oferuje 12 godzin pracy na baterii, jednak jak wskazują doświadczenia, w zależności od egzemplarza można czasem nawet wyciągnąć 14 godzin pracy.

521485

Wykres wydajności MacBook Air z procesorami Core i5 oraz Core i7.

Udostępnij:
Komentarze (93)
bESMtHUn