Blog (393)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)
@macminikNowoczesne miasto w Internecie — Wiedeń

Nowoczesne miasto w Internecie — Wiedeń

12.03.2018 22:48, aktualizacja: 15.03.2018 20:07

Wiedeń od ośmiu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu najlepszych do życia miast na świecie. Ranking ten, prowadzony przez organizację Mercer, obejmuje 450 miast i metropolii na całym świecie, a na ostateczny wynik mają wpływ takie aspekty, jak stabilność polityczna, stopień bezpieczeństwa mieszkańców, zaplecze finansowe i gospodarcze, dostęp do infrastruktury opieki medycznej i zaplecza socjalnego. Niebagatelne znaczenie ma też wygoda mieszkańców, czyli transport publiczny, dostęp do szkół i przedszkoli, placówek kulturalnych i handlowo-usługowych, warunki mieszkaniowe i możliwość znalezienia pracy.

Grafika z mercer.com
Grafika z mercer.com

Od dwóch lat, Wiedeń zajmuje w tym rankingu pierwsze miejsce. Władze Wiednia doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że przyjazne miasto wiąże się także z szybkim i wygodnym transportem miejskim (przejazd metrem z jednego końca miasta na drugi zajmuje od 30 do 40 minut), ale też z przestrzenią zieloną dla mieszkańców.

Opuszczanie wagonu metra do tunelu. Rok 1973.
Opuszczanie wagonu metra do tunelu. Rok 1973.

Niemal każde, współcześnie budowane osiedle ma od samego początku przewidzianą przestrzeń zieloną dla jego przyszłych mieszkańców, a jego cała infrastruktura jest zaplanowana zanim rozpocznie się budowa. Kilka miesięcy temu, jedna z linii metra została wydłużona o kilka nowych stacji, z czego dwie ostatnie kończą się niemal w szczerych polach. Po co metro na pustkowiu ? Bo rozpoczyna się tam budowa nowych osiedli. Teraz z metra korzystają osoby pracujące przy budowie nowych domów, w przyszłości będzie wygodą dla mieszkańców. To trochę na odwrót niż w Krakowie, gdzie najpierw buduje się bloki, a później jakoś stara się je połączyć z resztą miasta.

Jeśli Cię nie ma w sieci, być może nie istniejesz...

Władze miasta doskonale zdają sobie sprawę, że znaczenia tego stwierdzenia i starają się pomóc mieszkańcom i turystom także za pomocą nowoczesnych technik dostępnych przez internet. Kilka miesięcy temu, we wpisie „W wiedeńskiej sieci” opisywałem wam, jak wygląda kwestia dostępu do publicznej sieci WiFi na terenie Wiednia. Dziś chciałem wam przedstawić kilka ciekawych aplikacji stworzonych przez władze Wiednia (no, raczej na zamówienie miasta Wiedeń), które moim zdaniem stanowią ciekawy wzór do naśladowania przez inne miasta.

Wiedeń w moim telefonie.
Wiedeń w moim telefonie.

Informacja jest najcenniejsza

Informacja to podstawa. Większość miast, którym zależy na własnym wizerunku, dysponuje swoimi informatorami, gazetkami miejskimi, witrynami w Internecie czy wręcz aplikacjami. Taką aplikację posiada między innymi Kraków.Wiedeń dysponuje własną aplikacją - Wien.at Magazine, w której co miesiąc można przeczytać kilka czasopism miejskich i są to pełnoprawne, kolorowe i multimedialne magazyny, liczące zazwyczaj po 32 strony.

Aplikacja do czytania darmowych, miejskich gazet umożliwia zapoznanie się w wiadomościami z miasta na ekranie tabletu lub telefonu.
Aplikacja do czytania darmowych, miejskich gazet umożliwia zapoznanie się w wiadomościami z miasta na ekranie tabletu lub telefonu.

Mein Wien — wydawany co miesiąc, zajmuje się głównie bieżącymi sprawami miasta. Zawiera opisy i relację wydarzeń, jakie odbywały się lub będą się odbywać w mieście, bardzo często wzbogacone odnośnikiem otwierającym materiały video. Są tu też informacje przeznaczone dla mieszkańców miasta, w których można się dowiedzieć o nowych inwestycjach miejskich, o sprawach społecznych, a także o… np. planowanym rozszerzeniu stref parkingowych i nowych placach Park & Ride oraz nadchodzących wydarzeniach sportowych czy kulturalnych, jak np. koncerty znanych zespołów. Krótko mówiąc, są to informacje, które przydatne są dla każdego mieszkańca Wiednia, a dzięki temu, że można je przejrzeć na tablecie bądź telefonie, są bardzo łatwo dostępne.

646321

Fiorschen & Entdecken — kwartalnik dotyczący zagadnień naukowych i badań. Można tu znaleźć wiele ciekawych, ale zarazem bardzo przystępnych informacji i ciekawostek związanych z badaniami i odkryciami naukowymi, w których mają swój udział naukowcy i studenci z Wiednia oraz wiedeńskie ośrodki naukowe. Nie jest to magazyn ściśle naukowy, ale raczej popularnonaukowy. Bardzo często można tu zasięgnąć też informacji na temat wiedeńskich uczelni i rozmaitych placówek szkolnictwa wyższego.

Liben & Freude — wydawany co kilka miesięcy i poświęcony sprawą związanym ze zdrowiem, rekreacją i jakością życia. Jest to magazyn absolutnie dla wszystkich, zainteresowanych zdrowym trybem życia. Choć adresowany jest on głównie do seniorów, także młodsi czytelnicy znajdą tu sporo wiadomości dla siebie. Obok informacji na temat tego, jak można aktywnie spędzać czas w Wiedniu, są też informacje na temat opieki medycznej i społecznej czy zdrowego trybu życia, czy odżywiania się.

Link: Wien.at-Magazine App Store

Pomocnik wiedeńczyka.... i turysty

Kolejną aplikacją jest Wien.at live. Jest to aplikacja głównie dla mieszkańców miasta, choć przydatna też będzie dla turystów. Znajdziemy w niej plan miasta, na który możemy nałożyć interesujące nas warstwy, jak np. Stanowiska gdzie można wypożyczyć rowery, miejsca, gdzie jest dostępne publiczne WIFi, garaże i parkingi lub strefy płatnego parkowania. Można też włączyć warstwę z interesującymi nas atrakcjami takimi jak muzea, restauracje i kawiarnie. Mieszkańcy miasta mogą docenić możliwość naniesienia np. parków dla psów czy okresowych basenów otwieranych przez miasto w sezonie letnim, a w zimie lodowisk miejskich. Są też takie informacje jak sklepy, placówki urzędowe, szkoły i wiele innych, przydatnych w codziennym funkcjonowaniu miejsc. Dzięki możliwości nakładania odpowiednich i interesujących warstw na miejską mapę, całość jest bardzo czytelna nawet na niewielkich, telefonicznych wyświetlaczach.

Mapy z warstwami w zasadzie zapewniają pełne informacje na temat tego, co i gdzie można znaleźć na terenie Wiednia.
Mapy z warstwami w zasadzie zapewniają pełne informacje na temat tego, co i gdzie można znaleźć na terenie Wiednia.

Z poziomu aplikacji można połączyć się z miejską infolinią, zapoznać się z prognozą pogody czy podglądnąć nieliczne, miejskie kamery live umieszczone w kilku centralnych punktach miasta (nieliczne, bo Austriacy nie przepadają za monitoringiem). Dla wiedeńczyków pewnie cenną informacją mogą być aktualizowane na bieżąco godziny pracy poszczególnych wydziałów urzędu miejskiego, wskazówki do którego działu należy zwrócić się z problemem i szacunkowy czas oczekiwania na załatwienie sprawy.

646329

Aplikacja posiada także możliwość włączenia spersonalizowanych powiadomień, np. Powiadomień pogodowych czy informacji od obrony cywilnej, ale także informacje na temat np. czasowego zawieszenia stref parkingowych w jakimś rejonie miasta.

WienBot to ciekawe narzędzie, choć aby skorzystać z pełni jego możliwości, warto dobrze znać język niemiecki.
WienBot to ciekawe narzędzie, choć aby skorzystać z pełni jego możliwości, warto dobrze znać język niemiecki.

Uzupełnieniem aplikacji Wien.at live jest WienBot. To bardzo sympatyczna (dla znających niemiecki) aplikacja, w postaci czatu z… bootem. Można tu zadać rozmaite pytania na temat miasta i miejskich atrakcji, a maszyna z drugiej strony trafnie bądź mniej trafnie odpowie na nasze pytania. Komunikację z WienBot można prowadzić w formie tekstowej lub zadawać pytania głosowo.

Link: Wien.at-Live App Store

Na kłopoty Vienna Calling

Aplikacja, która mnie urzekła i w zasadzie skłoniła do stworzenia tego wpisu, to Vienna Calling. Jest to aplikacja służąca do… zgłaszania problemów w mieście. Zazwyczaj przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jak nie działają sygnalizacja drogowa w mieście i robi się gigantyczny korek, to trzeba gdzieś zadzwonić, ale gdzie ? Jaki jest numer ? A jak ktoś wywalił śmieci na ulicy i te fruwają gnane radośnie wiosennym wiatrem ? To też trzeba zadzwonić. Dziura w ulicy ? Dzwonimy.

Vienna Calling umożliwia wygodne i szybkie zgłaszanie problemów służbą miejskim.
Vienna Calling umożliwia wygodne i szybkie zgłaszanie problemów służbą miejskim.

Vienna Calling eliminuje konieczność dzwonienia. Gdy zauważymy coś, co naszym zdaniem nie funkcjonuje tak, jak powinno, uruchamiamy aplikację i za jej pomocą zgłaszanym w odpowiednim dziale problem, można go dodatkowo wzbogacić zrobionym zdjęciem. Nasze, wysłane zgłoszenie zawiera nie tylko kategorię, dzięki czemu bezpośredni trafia do odpowiedzialnych służb, ale geolokalizację (można ją też edytować, wskazując odpowiedni punkt), co eliminuje konieczność tłumaczenia co i gdzie. Ostatnio władze Wiednia podały, że średni czas od wysłania zgłoszenia do momentu, gdy to zgłoszenie trafia do konkretnej służby odpowiedzialnej za zweryfikowanie o rozwiązanie problemu, wynosi 30 sekund.

Vienna Calling funkcjonuje od maja 2017 roku, a więc około 10 miesięcy i od uruchomienia tego serwisu i aplikacji, została ona pobrana już ponad 26 tys. razy, a za jej pośrednictwem zgłoszono 17 tys. problemów. Aż 16,5 tysiąca z nich zostało potwierdzonych przez zainteresowane służby miejskie. A jakie problemy można zgłaszać ?

Można zgłaszać dziury w jezdni, niedziałające sygnalizacje drogowe, niedziałające oświetlenie lub braki w oświetleniu, uszkodzone znaki drogowe lub miejsca, w których powinny być, a znikły.

Coś z tym znakiem jest nie tak, ale lepiej nie zgłaszać, bo świetnie wygląda...
Coś z tym znakiem jest nie tak, ale lepiej nie zgłaszać, bo świetnie wygląda...

Kwestie związane z czystością miasta, począwszy od rozsypanych na ulicy śmieciach, poprzez zabrudzone wjazdy na budowy (sporadyczne, bo kary są tak wielkie, że developerzy wolą postawić kilka osób z miotłami 24 godziny na dobę), a skończywszy na zanieczyszczaniu powietrza, choć smog w Wiedniu to gość raczej sporadyczny. Wbrew pozorom, to bardzo szybka i skuteczna metoda na zgłaszanie problemów i choć serwis funkcjonuje od niedawna, w opinii władz miejskich jest bardzo pomocny i znacznie przyspiesza reakcję służb miejskich na wymagające tego wydarzenia.

Z Vienna Calling i aplikacją Wien.at-Live związana też jest usługa Sag's Wien. Można się do niej dostać z poziomu obydwóch aplikacji, a związana jest ona z ogromnym ułatwieniem, głównie dla mieszkańców Wiednia. Sag's Wien umożliwia zdalne załatwienie wielu, drobnych spraw, które zazwyczaj wymagają wizyty w urzędzie. Chcesz zarejestrować i opłacić psa ? Wykupić abonament na miejsce parkingowe ? A może potrzebujesz dodatkowe kosze na śmieci ? To i wiele innych spraw możesz załatwić za pośrednictwem Sag's Wien. Usługa ta umożliwia także odnowienie lub zamówienie dokumentów, zarejestrowanie dziecka do szkoły lub do przedszkola, albo zgłoszenie jego czasowej nieobecności i np. zawieszenie opłaty za wyżywienie w tym czasie.

Burmistrz Wiednia - Michael Häupl (pierwszy od lewej) podczas premiery usługi Sag's Wien
Burmistrz Wiednia - Michael Häupl (pierwszy od lewej) podczas premiery usługi Sag's Wien

Link: Vienna Calling App Store

Mieć własny kawałek podłogi

WohnbauWien to kolejna aplikacja wydana przez miasto, pomagająca znaleźć mieszkanie. Miasto Wiedeń dysponuje całkiem sporą pulą miejskich mieszkań pod wynajem i ta forma mieszkań jest dużo bardziej popularna niż w Polsce.

646347

Miasto buduje lub uczestniczy w budowie nowych osiedli, dzięki temu pula miejskich mieszkań ciągle się powiększa i często są to mieszkania w bardzo nowoczesnym budownictwie.

Mój ulubiony Wohnpark Alt Erlla wygląda bardzo futurystycznie. Trzy bloki z olbrzymimi balkonami na których rosną nawet drzewa i choinki.
Mój ulubiony Wohnpark Alt Erlla wygląda bardzo futurystycznie. Trzy bloki z olbrzymimi balkonami na których rosną nawet drzewa i choinki.

WohnbauWien zawiera informacje wraz z mapą, gdzie można szukać mieszkań wraz z podstawowymi informacjami na temat roku powstania danego osiedla, metrażu jakiego możemy spodziewać się w danej lokalizacji oraz namiarów niezbędnych do zasięgnięcia informacji na temat możliwości znalezienia mieszkania w interesującym nas rejonie.

Każdy blok Wohnpark Alt Erlla ma ponad 1000 mieszkań i basen na dachu. Pod blokami jest gigantyczny, podziemny parking. Osiedle powstało... w 1976 roku.
Każdy blok Wohnpark Alt Erlla ma ponad 1000 mieszkań i basen na dachu. Pod blokami jest gigantyczny, podziemny parking. Osiedle powstało... w 1976 roku.

Link: WohnbauWien App Store

Na zakupy

Podczas gdy w Krakowie rosną w centrum nowe galerie handlowe, wiedeńczycy na wycieczki do hipermarketów muszą pofatygować się na obrzeża miasta lub wręcz do miejscowości oddalonych kilkanaście kilometrów za miastem. W samym Wiedniu, galerii z prawdziwego zdarzenia jest niewiele. Miasto wspiera raczej drobny, rodzimy handel, a Wiedeń od lat szczególnie szczycie się bazarami i targowiskami.

Wiedeńskie targowiska doczekały się własnej, bardzo wygodnej aplikacji. Może dlatego, że to pomieszanie targowiska, z restauracjami, kawiarniami, pchlim targiem i miejscem spotkań towarzyskich.
Wiedeńskie targowiska doczekały się własnej, bardzo wygodnej aplikacji. Może dlatego, że to pomieszanie targowiska, z restauracjami, kawiarniami, pchlim targiem i miejscem spotkań towarzyskich.

Najpopularniejszym i chyba najsłynniejszym targiem jest Naschmarkt liczący ponad 120 stoisk. W Naschmarkt kupimy wszystko, co jest związane z żywnością. Począwszy od rodzimych specjałów, a skończywszy na egzotycznych warzywach, owocach, rybach czy… czymkolwiek co da się zjeść. Naschmarkt to nie tylko możliwość zakupu produktu, ale miejsce, gdzie „pod chmurką” można wypić kawę, spotkać się ze znajomymi i skorzystać z gotowych potraw. Jest ich cała masa, bo na targu są stoiska wietnamskie, hinduskie, arabskie… w zasadzie cały świat jest na tym targu.

646357

Jednak nie tylko Naschmarkt jest miejscem, z którego dumne są władze miasta. Takich targów jest w Wiedniu cała masa i aby ułatwić znalezienie tego, co potrzebujemy, powstała aplikacja Wienner Märkte.

Wienner Märkte oferuje możliwość zorientowania się na planie miasta, gdzie jest interesujący nas targ, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynny. To jednak nie wszystko. Możemy zajrzeć, jakie stoiska są na interesującym nas targu, a nawet uzyskać kontakt do konkretnego stoiska… gdybyśmy np. zechcieli zapytać, czy dorsz jest dostępny. Ponadto, każdy targ posiada swój własny plan w aplikacji i bez większego problemu możemy na nim znaleźć stoisko, do którego chcemy trafić.

Wiener Märkte umożliwia znalezienie na targowisku stoiska z interesującym nas towarem i jego lokalizację na mapie targowiska.
Wiener Märkte umożliwia znalezienie na targowisku stoiska z interesującym nas towarem i jego lokalizację na mapie targowiska.

Link: Wienner Märkte App Store

Wiedeńska karta miejska

Ostatnia aplikacja miasta Wiedeń to aplikacja ViennaCity Card skierowana głównie do turystów. Wiedeń to miasto pełne atrakcji dla turystów. Chcąc odwiedzić muzea lub inne ciekawe miejsca, trzeba niejednokrotnie przemieszczać się po mieście (najwygodniej metrem). Koszty samego podróżowania często są dość wysokie, a do nich trzeba doliczyć przecież koszt wejściówek do muzeów. Można ratować się biletami wielorazowymi, ale często i to nie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Rozwiązaniem tego jest ViennaCity Card.

646364

Wykupując kartę wiedeńską, dostajemy możliwość podróżowania komunikacją publiczną (24, 48 i 72 godziny) bez biletów, a ponadto otrzymujemy zniżki na bilety wstępu do wielu muzeów i placówek kulturalnych oraz zniżki w niektórych sklepach honorujących wiedeńską kartę miejską. Zasadniczo, jeśli ktoś wybiera się na kilkudniowy wypad do Wiednia i w tym czasie planuje odwiedzić kilka muzeów i zrobić zakupy, wiedeńska karta miejska będzie najlepszym rozwiązaniem.

Wiedeńską kartę miejską możemy zakupić w hotelach, na dworcach lub w punktach informacji turystycznej, ale najwygodniej jest ją zakupić poprzez aplikację. Oprócz zakupu karty otrzymujemy także listę miejsc, w których możemy liczyć na zniżki z tytułu jej posiadania, oraz to, jak wysokie będą to zniżki. Te informacje można sprawdzić odpowiednio wcześniej i przeliczyć, czy karta jest dla nas opłacalna.

Wiedeńska karta miejska to darmowa komunikacja miejska, zniżki na bilety do muzeów oraz do sklepów ją honorujących. A tych jak widać na mapie, wcale tak mało nie jest.
Wiedeńska karta miejska to darmowa komunikacja miejska, zniżki na bilety do muzeów oraz do sklepów ją honorujących. A tych jak widać na mapie, wcale tak mało nie jest.

Link: ViennaCity Card App Store

W powyższym wpisie ująłem tylko aplikacje wydawane przez miasto Wiedeń. Choć warto może i wspomnieć o aplikacjach ułatwiających znalezienie miejsca parkingowego, zapłacenia za parking oraz znalezienia drogi do zaparkowanego samochodu, nie są to już aplikacje wydawane przez miasto, choć trudno nie uznać, że mogą mieć one duży udział w tworzeniu przyjaznego dla mieszkańców i turystów miasta.

646370

Niezwykle ciężko osiągnąć status przyjaznego miasta metodami tradycyjnymi, poprzez planowanie zabudowy, infrastruktury i wszystkiego tego, co sprawia, że miasto jest miastem. Jednak władze Wiednia wyraźnie wskazują, że przyjazne miasto to nie tylko budynki, drogi i parki, ale także informacja, pomoc i wskazówki, jakie mieszkańcy i turyści mogą znaleźć w sieci. Moim zdaniem, Wiedeń robi to świetnie.

OprogramowanieInternetTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)